Lajme Shqip Lajme Shqip Wednesday, 31 August 2011 11:37

Washington – Ekipet për shpëtim po përpiqen të vijnë deri te disa mijëra njerëz të izoluar nga vërshimet në disa qytete në shtetin amerikan Vermont, Nju-Xhersi dhe Nju-Jork, ndërsa, sipas informacioneve më të reja, numri i viktimave nga uragani Irene arriti në 50.

Persona zyrtarë kumtuan se viktimat nga uragani janë regjistruar në 11 shtete amerikane, tetë në shtetin Nju-Jork, shtatë në Nju-Xhersi dhe gjashtë në Karolinën Veriore. Vlerësimet janë se uragani ka shkaktuar dëme materiale prej rreth shtatë miliardë dollarësh.

Presidenti amerikan Barak Obama kërkoi nga persona të lartë zyrtarë që t’i shqyrtojnë masat në një pjesë të rajoneve të goditura rëndë. Rezerva urgjente të ushqimit me aeroplanë janë dërguar deri te dhjetëra grupe të njerëzve në rajonet e vërshuara, njoftojnë mediat amerikane.

Autostrada kryesore për Uillmingtonin në Vermont është mbuluar me baltë, derisa shiu shkaktoi dëmtime serioze në disa pjesë të kësaj autostrade dhe në rrugë të tjera. Meteorologët kumtuan se për një ditë ka rënë shi sa për dy muaj mesatarisht.

Në disa pjesë të Nju-Xhersit dhe Nju-Jork, disa shkolla dhe qendra komunale janë shndërruar në strehimore të improvizuara të Kryqit të Kuq. Miliona amerikanë janë pa energji elektrike në shtëpitë e tyre, kryesisht në Virxhinia dhe në Karolinën Veriore, ku erërat e uraganit Irene ishin më të fuqishme.

 
Lajme Shqip Monday, 29 August 2011 11:15

Washington – Uragani Irena, i cili pas goditjes të bregut lindor fillimisht u dobësua në stuhi tropikale, e më pas në ciklon post-tropikal, mori 21viktima dhe përmbyti një numër të madh të rajoneve, derisa moti i keq lëvizë nga pjesa lindore e Kanadasë.

Drejtori i qendrës kanadeze për ndjekjen e uraganeve Kris Foarti e paralajmëroi për rrezikun nga përmbytjet dhe erërat e fuqishme në pjesën lindore të Kanadasë, ndërsa më shumë në zonën e Kvebek, ku një numër i madh i shtëpive  mbetën pa rrymë elektrike.

Moti i lig shkaktoi shira të rrëmbyeshëm në shtetin federal amerikan Vermont, ndërsa mija njerëz u detyruan t’i braktisin shtëpitë e tyre.

Në pjesët e tjera të Anglisë së Re, dëmet nga moti i lig janë më të vogla nga se priteshin një numër i madh i rrugëve janë përmbytur, linjat hekurudhore  janë bllokuar, ndërsa në disa qytetet është bërë edhe evakuimi i banorëve.

Qendra amerikane për ndjekjen e uraganeve kumtoi se Irena lëvizë me shpejtësi të erës prej 50 kilometra në orë.

Presidenti amerikan Barak Obama, paraprakisht paralajmëroi se nga rritja e rrezikut nga përmbytjet, si pasojë e uraganit Irene, i cili  të premten e goditi bregun lindor në SHBA dhe theksoi se shërbimet federale do të angazhohen për përballjen me pasojat nga katastrofa edhe disa javë.

Nju-Jork, ku disa ditë kishte paralajmërime për rrezik nga uragani, përjetoi dëme relativisht të vogla, ndërsa autoritet e qytetit kumtuan se në qytet prej sot sërish do të hapet metroja dhe bursa.

Është hapur edhe  aeroporti ndërkombëtar i “Logan”, edhe pse vetëm dy aviokompania nuk i refuzuan kompanitë, deklaroi Fil Orlandel.

Personat zyrtarë theksuan për konfirmim e plotë të dëmeve nga Ajrin përgjat bregut lindor në SHBA  do të nevojiten  disa ditë, por sipas vlerësimeve preliminare bëhet fjalë për një shumë prej shtatë miliardë dollarë.

 
Lajme Shqip Sunday, 28 August 2011 17:52

Nju-Jok – Uragani Irena i është afruar dukshëm qytetit amerikan të Nju-Jorkut dhe janë shënuar dhjetë viktimat e para të tij, si pasojë e aksidenteve me makinë, sulmeve në zemër dhe rrëzimit të pemëve, kanë raportuar mediat amerikane.

Uragani tashmë e ka kaluar në Karolinën e Veriut, në Virxhinia dhe Florida.

Kryebashkiaku i Nju-Jorkut ka apeluar te qytetarët që në këto momente, ata që nuk janë evakuuar, të mos dalin nga shtëpitë. “Natyra është shumë më e fuqishme se ne”, ka thënë ai.

Edhe njëherë dua të përsëris. Gjithkush duhet të qëndrojë brenda shtëpisë së tij deri sa të përmirësohen kushtet e motit, që ndoshta nuk do të ndodhë deri të dielën pasdite. Nëse nuk jeni evakuuar, sugjerimi ynë është të qëndroni aty ku jeni. Natyra është shumë më e fortë sesa ne”, tha Majkëll Blumberg, kryetarë i Nju Jorkut.

Me afrimin e tij përgjatë bregdetit amerikan uragani ka ndërprerë rrymën për më shumë se një milionë njerëz, ka anuluar tetë mijë fluturime dhe ka detyruar dy milionë njerëz t’i braktisin shtëpitë.

Gjithashtu, sipas ekspertëve amerikanë, dëmi që mund ta shkaktojë uragani Irena mund të arrijë në 12 miliardë dollarë.

Ekspertët e NASA-s kanë thënë se uragani Irena ka diametër prej 840 kilometrave, sa një e treta e gjatësisë së përgjithshme të bregut lindor të SHBA-së. Për herë të fundit, Nju-Jorku u godit nga uragani në vitin 1985, kur uragani Gloria shkaktoi dëme të mëdha materiale dhe vdekjen e 8 personave.

 
Lajme Shqip Sunday, 28 August 2011 11:03

New-York – Uragani “Irena” i është afruar New-Yorkut, me erëra të ashpra dhe kërcënime për përmbytje.

New-Yorku thuhet t’i ngjajë një qyteti fantazmë pasi më shumë se 370 mijë njerëz janë evakuuar, ndërsa transporti publik është ndërprerë tërësisht.

Kryebashkiaku Majkëll Bllumberg, në konferencën e fundit për media, tha se largimi nga stuhia nuk është më i mundur.

“Në këtë moment, nëse ju nuk jeni evakuuar, sugjerimi ynë është të qëndroni aty ku jeni. Natyra është shumë më e fort

ë sesa ne”, ka thënë ai.

Së paku nëntë persona kanë humbur jetën në Karolinën e Veriut, Virginia dhe Florida, si pasojë e aksidenteve me makinë, sulmeve në zemër dhe rrëzimit të pemëve.

Me kalimin e tij përgjatë bregdetit amerikan, uragani ka shkaktuar ndërprerjen e furnizimit me energji elektrike për më shumë se një milion njerëz, ka anuluar mbi tetë mijë fluturime dhe ka detyruar dy milionë njerëz të largohen nga shtëpitë – gjysma e tyre nga New Jersey.

 

 

 

 
Lajme Shqip Friday, 26 August 2011 23:40

New York – Është dhënë alarmi më serioz deri më ta ni nga rreziku i uraganit “Irena”, në New York. Për shkak të këtij rreziku të pritshëm, krerët e Bashkisë së New York-ut kanë urdhëruar evakuimin e mbi 370 mijë njujorkezëve.

Bloomberg duke i ftuar qytetarët:

“Kjo nuk është shaka, jeta juaj mund të jetë në rrezik”, paralajmëroi kryetari i Nju Jurkut, Michael Bloomberg, të shtunën, duke paralajmëruar goditjen nga uragani “Irena”.

Kryetari Bloomberg i ka ftuar qytetarët e New Yorkut që t’i respektojnë të gjitha udhëzimet që marrin nëpër pjesët e tyre të qytetit dhe për t’i lëshuar shtëpitë e tyre menjëherë.
“Koha për t’u larguar është tani, përndryshe do të jetë vonë”, ka thënë ai.

**************************

Portali LajmeShqip.com sjellë në vijim pamjet e regjistruara nga sateliti të Uraganit Irena, shkatërruesit që po i kërcënon më shumë se kurrë më parë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

27.08.2011 / 15:40

27.08.2011 / 07:45

Në dy ditët e fundit SHBA është alarmuar në pjesën më të madhe të vendit nga rreziku i pritshëm i uraganit shkatërrues.

Shumë shtete kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, kanë dhënë alarmin e evakuimit të njerëzve nga disa zona dhe po marrin masat për t’u përballë me Uraganin Irena. (LajmeShqip.com)