Lajme Shqip Thursday, 29 August 2013 14:55

UEFA i ka kërkuar ekipit nga Kazakistani, Shakhtar Karagandy që të ndaloj therjen e kurbanëve para ndeshjeve të garave evropiane, pasi që mund të sanksionohet.
Departamenti i garave të UEFA-s i ka shkruar FC Shakhter Karagandy dhe i ka informuar ata se prerja e kafshëve nuk është e pranueshme në apo përreth garave tona dhe se klubi do të përballet me sanksione nëse kjo vazhdon të ndodh prapë”, thuhet në komunikatën e UEFA-së.
Ekipi kazak Shakhtar Karagandy para ndeshjeve evropiane, e ka zakon të sakrifikoj një dele.

 

video: http://www.youtube.com/watch?v=JgNEKSh6Hrc

 
Lajme Shqip Tuesday, 26 July 2011 10:59

Juria do të jetë e formuar nga 53 gazetarë sportivë të famshëm, nga vende të ndryshme të Evropës. Çdo gazetar do ta formojë listën e tre më të mirëve, nga pozita e parë deri në të tretën.

Tre lojtarët me më së shumti pikë të përgjithshme do të kandidohen për votimin e fundit.

Lojtarët do të vlerësohen në bazë të paraqitjeve të tyre gjatë sezonit 2010/11 në të gjitha kompeticionet, si kombëtare ashtu edhe në nivelin e klubeve dhe të përfaqësueseve.

Vota vendimtare për ta vendosur më të mirin, do të jepet në Montecarlo, kur gazetarët do të votojnë direkt, përmes një sistemi elektronik.

Finalistët e sezonit 2010/2011 janë: Xavi, Messi nga Barcelona dhe Cristiano Ronaldo nga Real Madridi. Më pas, në Top 10 bëjnë pjesë edhe Andres Iniesta (Spanja – Barcelona), Falcao (Kolumbia – Porto), Ëayne Rooney (Anglia – Manchester United), Nemanja Vidi? (Serbia – Manchester United), Zlatan Ibrahimoviç (Suedia – Milan), Gerard Pique (Spanja – Barcelona) e Manuel Neuer (Gjermania – Bayern Munich).