Lajme Shqip Friday, 16 August 2013 22:35

 

 

Babai i Adnan Januzajt, Abedin Januzaj, kishte deklaruar më 15 maj të këtij viti se djali i tij nuk do t’i bashkohej kombëtarës së Shqipërisë.

Ai kishte demantuar atëkohë lajmet e nxjerra nga Federata Shqiptare se djali i tij do të luajë së shpejti për Shqipërinë.

“Asnjëherë, askush nga Kombëtarja e Shqipërisë nuk na ka kontaktuar për të na pyetur rreth mundësisë së inkuadrimit të Adnanit në skuadër. Por, për shkak të mënyrës se si kanë rrjedhur gjërat, edhe nëse na thërrasin do t’i refuzojmë.” – thoshte ai për KTV-në.

Ai kishte thënë se djali i tij është i interesuar vetëm për Manchester United dhe kishte lënë të hapur mundësinë që t’i bashkohej kombëtarës së Belgjikës.

Por, duket se fushata me sloganin  “Adnan Januzaj, thuaj ‘po’ Shqipërisë”, ka prekur prindin e tij i cili tashmë ka ndërruar qëndrim.  

Ai ka këshilluar djalin e tij t’i bashkohet ekipit kombëtar shqiptar. Vetë protagonisti në fjalë nuk është shprehur në lidhje me të ardhmen.

I pari që e nisi këtë fushatë ishte kapiteni Lorik Cana, i cili publikisht deklaroi: “Januzaj, hajde vishu kuqezi!” Menjëherë pas kësaj thirrjeje, mijëra shqiptarë i kanë kërkuar talentit 18-vjeçar të zgjedhë Shqipërinë për të luajtur me kombëtaren dhe jo Belgjikën