Lajme Shqip Sunday, 09 February 2014 15:11

Prishtinë- Gjykimi ndaj protestuesve të arrestuar të premten gjatë protestës para Rektoratit, ka nis në Gjykatën Themelore në Prishtinë, ku janë duke u deklaruar avokatët mbrojtës të të pandehurve. 

Ky proces, siç mëson Koha.net, mund të zgjas relativisht gjatë, duke qenë se avokatët duhet të deklarohen për secilin prej të pandehurve. 

Prokuroria ka kërkuar nga 30 ditë paraburgim për 28 të pandehurit, ku ndër ta janë edhe drejtori i KIPRED-it, Ilir Deda dhe anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Ylli Hoxha. /koha/ 

 
Lajme Shqip Saturday, 08 February 2014 21:41

Transmetuesi publik në Kosovë si duket e ka radhën për t’u sulmuar! Daut Haradinaj zbuloi planin duke paralajmeruar nje sulm të mundshëm në RTK pa specifikuar nga kush. Një burim i sigurtë ndërkombëtar në Kosovë ka thënë se AAK e koordinuar me një pjesë të LDK dhe Fatmir Limajn dhe disa të pakënaqur të PDK po koordinojnë veprimet me njërën nga tri sindikatat e RTK ku në mesin e antarësisë së saj ka aktivistë aktiv të VV, për të hyrë dhunshëm në transmetuesin publik.

Në kuadër të këtij veprimi kanë qenë edhe takimet e fundit të disa anëtarëve të kësaj sindikate me deputetë të Kuvendit të Kosovës të të gjitha partive politike. Burimi thotë se “Deputetët kanë rënë në grackën e këtij veprimi për shkak se të pavetëdijshëm i kanë shërbyer këtij plani”.

Burime të sigurta ndërkombëtare thonë se këto veprime janë të planifikuara dhe të koordinuara për shkak se sivjet është vit zgjedhor dhe këto subjekte politike dëshirojnë ta kenë në dorë RTK që ende konsiderohet e fuqishme për nga ndikimi. “Por sulmi eventual në RTK do ta prish shumë imazhin e Kosovës në botë për shkak se ka të bëjë me sulm në medium që nënkupton sulm në demokraci”, kanë thënë burime ndërkombetare. (LajmeShqip.com)

 
Lajme Shqip Monday, 03 February 2014 12:17

(E plotësuar)- Ka përfunduar protesta e studentëve para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës. Kësaj radhe, numri i protestuesve ishte shumë më i madh se protestat e kaluara.

Studentët kërkojnë shkarkimin e rektorit të UP-së, Ibrahim Gashi.

 

Policia para Rektoratit, studentët protestojnë sërish

 

Dhjetëra policë kanë qenë sot më të shpejtë se studentët, të cilët sot kishin ardhur para Rektoratit të UP-së, sipas paralajmërimit, për të vazhduar protestën. Studentët, të cilët në ditën e pestë të protestës së tyre u përpoqën të kalojnë rrethojnë për t’u pozicionuar para hyrjes së Rektoratit, u ndeshën me forcën policore, e cila kishte ardhur aty para orës shtatë.  Pati edhe përplasje fizike midis tyre dhe sipas burimeve studentore, njëri sish është detyruar të kërkojë ndihmë mjekësore. 

Aktualisht policia ka rrethuar Rektoratin, kurse një numër studentësh po vazhdon protestën.

Studentët për sot kanë paralajmëruar edhe një marsh protestues. Ata po kërkojnë shkarkimin e rektorit Ibrahim Gashi si dhe heqjen e titujve shkencorë për të gjithë ata profesorë që duke botuar punime shkencore nëpër revista të jashtme fiktive kanë përfituar në avancim. /koha/

 
Lajme Shqip Sunday, 18 August 2013 12:23

Kukës – Një autobus me studentë kosovarë i cili po udhëtonte nga Kukësi drejt pikës kufitare të Morinitështë goditur mbrëmë me gurë. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “Rexhepaj”, rreth 10 kilometër larg nga qyteti i Kukësit, raporton albeu.

Sipas policisë një prej xhamavetë dritares së krahut të djathtë është thyer ndërsa pasagjeret nuk kanë pësuar lëndime.