Lajme Shqip Wednesday, 21 August 2013 23:35

 

Sipas hulumtimeve të Gallup, një institut me bazë në Ëashington, Ballkani është në mesin e vendeve të botës me një përqindje të ulët të “emotionalistëve”.

Në të gjitha vendet e Ballkanit më shumë se gjysma e popullsisë thonë se ata nuk përgjigjen emocionalisht, në veprime të caktuara shoqërore dhe situatat që u ndodhin atyre.

Midis vendeve të rajonit të Ballkanit, studimi i Gallup-it raporton portali “Presheva jonë” tregoi se shqiptarët janë kombi më emocional ku 46 përqind e kërkesave të popullsisë  janë të natyrës emocionale.

Ndërsa në Bosnje dhe Hercegovinë njerëz  me përvojë emocionale kanë dalur  44 për qind e të anketuarve.

E njëjta përqindje u shënua në Serbi dhe Maqedoni.

Nga ana tjetër, njerëzit më pak emocionale në Ballkan janë në  Kroaci e Kosovë, ku diku 43 ose 42 për qind e njerëzve të anketuar janë të shtyrë nga emocionet.

Nga vendet në rajon më të gjerë të Ballkanit, Bullgaria është 41 për qind e njerëzve emocionale, Turqia 45, Sllovenia 46 dhe Hungaria 48 përqind.

Ekspertët e Gallup na kujtojnë po ashtu se emocionet janë një faktor shumë i rëndësishëm në jetën e njerëzve të zakonshëm, por gjithë kombin dhe shtetin, siç përcaktohet nga sjellja e njerëzve dhe marrjen e vendimeve të rëndësishme, transmeton “Presheva jonë”.

Rezultatet e studimit janë mbledhur nga pyetja nëse njerëzit në vende të botës kanë përjetuar fundit dhjetë ditët e emocioneve të caktuara, nga të cilat pesë pozitive dhe negative pesë. Rezultatet tregojnë përqindjen e njerëzve në çdo vend, të cilët kanë përjetuar të gjitha emocionet e kaluara dhjetë ditë.

 
Lajme Shqip Wednesday, 14 August 2013 18:54

Damask- Organizara bamirëse turke, IHH, ka rekrutuar qindra muslimanë shqiptarë dhe i ka dërguar ata në Siri pas trajnimeve ushtarake në Turqi, të që marrin pjesë në kryengritjen e armatosur kundër qeverisë në Damask, kanë thënë burimet për agjencinë e lajmeve FNA.
“IHH, e cila operon nën petkun e religjionit dhe aktiviteteve bamirëse dhe operon në koordinim të plotë më Ministrin e Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu dhe ekstremistët vahabistë të Saudisë, ka kohë që kanë rekrututua dhe transferuar një numër prej 769 shqiptarëve për në Siri, duke iu bashkangjitur kështu të ashtuquajturës Ushtria Çlrimtiare siriane”, ka thënë një burim për agjencinë, i cili ka dashur të mbetet anonim.
Burimi i cili ka vërejtur ekzistimin e një programi të tillë dhe ka desertuar vetëm pas dy javësh luftime në Siri, ka shtuar se ata të cilët janë rekrutuar nga IHH “janë transferuar për në Turqi nga Tirana dhe kanë mbajtur trajnime nga oficerë të pensionuar amerikanë në bazën ushtarake të quajtur Reyhanli në provincën jugore turke, Hatay”.
“Të fundit që janë rekrutuar ka qenë një grup prej 90 shqiptarësh të cilët kanë fluturuar për në Stamboll me kompaninë ‘Turkish Air’, numër 1078 në qershor të vitit 2013, ka vazhduar më tej burimi. I pyetur për shkakun se pse ai ka dezertuar, burimi ka thënë: “Derisa IHH ofron ndihmën e rekrutimit për në Ushtrinë Siriane, rreth 450 muslimanë shqiptarë kanë dezertuar Brenda pak javësh, dhe u janë bashkangjitur grupeve të lidhura me al-Qaedën, në vecanti i ashtuquajturi “Fronti al Nusra”. Burimi, i cili është kthyer në Shqipëri pasiqë ka thënë se ai ka parë krime lufte që janë kryer nga grupe terroristësh kundër civilëve sirianë.
Ai ka thënë se nuk e ka takuar familjen e tij pas rikthimit në Shqipëri, pasiqë ka qenë tepër i shqetësuar nga reagimet e inteligjencës turke, duke shtuar se familja e tij e ka parë pasiqë është arratisur nga Tirana. Në qershor, dhjetëra oficerë të pensionuar të ushtrisë amerikane, kanë marrë pjesë në trajnimin e njerëzve nëpër Turqi, për ti përgatitur ata për luftën në Siri. Ndërkaq IHH ishte themeluar nga Stamboll në vitin 1991 me pjesëmarrjen e politikanëve si kryeministri turk, Necmettin Erbakan. Me kalimin e viteve, organizata është distancuar nga partitë politike. Që prej fillimit të luftës në Siri, ata kanë një rol aktiv në rekrutimin e njerëzve për të luftuar përkrah kryengritësve në Siri. /Lajmeshqip/

 
Lajme Shqip Saturday, 03 March 2012 17:00

Romë-Ministri i jashtëm turm Ahmet Davutoglu, deklaron se shkalla e vrasjeve në Siri është e njëjtë me atë të luftërave ne Ballkan të viteve të ’90.

Duke folur në një konference për shtyp bashkë me homologun e tij italian Gjulio Terzi, Davutoglu i përshkruajti veprimet e regjimit sirian si “krime kundër nejrëzimit”.

“Represioni në Siri mund të krahasohet me masakrat  ballkanike, atmosfera atje eshte si dikur në Sarajevë e Srebrenicë”-tha Davutoglu.

Sipas tij mungesa e konsensusit ndërkombëtar për Sirinë, po e lejon qeverine e Damaskut të vazhdojë me aksionet vdekjeprurëse ndaj mijëra njerëzve.

Edhe ministri italian Terzi akuzoi regjimin e Damaskut për shkelje të të drejtave të njeriut e krime kundër njerëzimit ndërsa tha se është e nevojshme të ndalet menjëherë dhuna. (LajmeShqip.com)