Lajme Shqip Wednesday, 29 May 2013 18:41

Qeveria e Kosovës aprovoi të mërkurën planin e zbatimit të marrëveshjës së arritur në Bruksel mes Kosovës e Serbisë dhe e procedojë për miratim në parlamentin e Kosovës.

Vetvëvendosje parlajmëron protestë në ditën kur në Kuvend do të diskutohet për ratifikimin e marrëveshjës.

VV-ja pret nga LDK-ja si forca më e madhe opozitare që të mos e votoj planin e zbatimit të marrëveshjës.

“Rëndësia e LDK-së dhe forcave tjera opozitare vjen edhe rritet për shkak se ratifikimi i kësaj marrëveshje kërkon dy të tretat e deputetëve të Kuvendit të Kosovës”, tha Molliqaj në konferencën për shtyp të Vetevendosje.

Deputeti Glauk Konjufca ka thënë se plani i zbatimit e detyron Qeverinë që ti ofrojë amnisti strukturave kriminale serbe në veri.

“Qeveria jonë i ka siguruar se nuk do t’i ndjekë kurrë dhe se ata do të shëtitën të lirë”, ka thënë Konjufca.