Lajme Shqip Sunday, 23 June 2013 09:04

Prishtinë – Nuk lë tender pa fituar në Deçan. E tash është zgjedhuar edhe më shumë. Fahri Selmanaj, vëllai i kryetarit të Deçanit Rasim Selmanaj ka nis e po fiton punë edhe në Prishtinë.

Ai së fundi ka fituar një tender goxha të majmë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës në vlerë prej afër 26 mijë eurosh. Në mesin e shumë kompanive që i hynë garës për ta furnizuar QKUK’në me materiale për shtyp, finalist e më pas edhe fitues doli vëllai i kryetarit, shkruan Express. 

Shtypshkronja “Agimi De” që diku figuron si kompani në pronësi të Fahri Selmanajt e diku tjetër është e regjistruar në emrin e gruas së tij, Hajrije Selmanajt, këtë vit do ta furnizojë QKUK për çdo material të shtypur që ajo ka nevojë, përfshirë këtu edhe udhëzimet e recetave që lëshohen nga mjekët.“QKUK ka pranuar gjithsej shtatë tender për furnizim me materiale për shtyp. Tenderi i përgjegjshëm me çmimin më të lartë që ka konkurruar ishte 63 mijë e 544 euro, derisa ai më i ulëti 25 mijë e 838 euro”, thuhet në njoftiminqë QKUK ka publikuar në faqen e Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik.

E sipas QKUK’së, ishte pikërisht kompania e Fahriut dhe e Hajrisë, ajo që konkurroi me ofertën më të volitshme. Prandaj me 14 qershor të këtij viti u shpall fituese, derisa kontrata të dyja palët e nënshkruan vetëm pas nëntë ditësh, me 23 qershor.

Është e njëjta kompani e cila që nga viti 2004, kur ky ishte regjistruar si “Agimi De” ka fituar të gjithë tenderët për furnizimin me materiale të shtypura (administrative), në komunën e Deçanit.

Më 31 korrik 2009, “Agimit De” i ishte dhënë një kontratë për furnizim me material administrativ për kuvendin komunal, shkollat, mirëqenien sociale dhe Qendrën e Mjekësisë Familjare (QMF) “A. Ukëhaxhaj”. Në tetor të vitit 2011 sërish kompania “Agimi DE” shpallet fituese edhe për dy vitet e ardhshme për tenderin e njëjtë. Të gjitha këto tender i fitoj në Deçan.

Në vitin 2010 ajo kishte sjell material prej 46 mijë eurosh për komunën, ndërsa në gjashtëmujorin e parë të 2011’ës, 27 mijë euro.

Megjithëse vet Fahriu ka thënë më herët se ai nuk është pronar i kompanisë. “Pronare dhe themeluese e kësaj kompanie është gruaja ime. Unë këtu (te shtypshkronja e ‘Agimi De’) jam punëtor. Punëtor me rrogë”, pati thënë ai.

 
Lajme Shqip Thursday, 30 May 2013 11:35

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli në një intervistë në gazetën Tribuna, ndër të tjera ka zbuluar edhe një ngjarje të veçantë që atij i ka ndodhur gjatë fushatës lobuese për njohjet.

Në disa raste Pacolli ka qenë mjaftë kritik ndaj ministrit të jashtëm Enver Hoxhaj, dhe kjo edhe i ka kushtuar.

Në një rast Radio Televizioni i Kosovës, edhe pse kishte realizuar një intervistë me Pacollin, nuk e kishte transmetuar atë, pasi ky aty kishte kritikuar ministrin Hoxhaj.

“Nëse kam qenë i lënduar prej ministrit Hoxhaj, kam qenë për shkak të disa fakteve. Çështja ka pasur të bëjë me Malin. Unë tash u takova me presidentin e Malit. Mali e ka dërguar njohjen dhe kurrë nuk e ka tërhequr atë. Por atje ka ndodhur një luftë dhe këshilli ushtarak që ka marrë pushtetin, ka propozuar të tërhiqet njohja. Vetëm propozimi ka ndodhur por nuk është tërhequr njohja. Unë kam konsideruar që leton të cilën ministri Hoxhaj ia ka dhënë vetë kryeministrit është valide. Ministri është tërhequr nga kjo njohje që vetë ia ka prezantuar kryeministrit. Mua kjo m’u ka dukur jodinjitoze dhe pë rkëtë kam folur në atë intervistë”, ka thënë Pacolli, për të shpjeguar se cilat ishin arsyet që kanë bërë që RTK të vendos që të mos e transmetojë fare intervistën e realizuar më të.

Sipas tij, intervista ishte bërë me kërkesë të RTK-së, por pas realizimit kanë vlerësuar se ajo nuk duhet të transmetohet.

 
Lajme Shqip Monday, 27 May 2013 10:51

(E plotësuar) Protesta e sotme e organizuar kundër EULEX-it, tashmë  ka përfunduar e qetë. Në protest morrën pjesë mijëra qytetarë, në mesin e të cilëve ishte edhe veprimtari i ҫështjes kombëtare, Adem Demaҫi.

Demaҫi kërkoi nga EULEX-i që të mos e provokojë popullin, duke dënuar luftëtarët e Kosovës, e duka ia bërë qejfin ҫetnikëve në Beograd. Poashtu, deklaroi para protestuesve  se EULEX-i duhet të zbardhë fatin e Ukshin Hotit, maskarën e Dubravës dhe krimet e tjera nga Serbia.

Me përfundimin e protestës së sotme, organizatorët e kësaj proteste paralajmëruan reagime të tjera, veprime dhe protesta për mbrojtjen e luftës dhe ushtarëve të UҪK-së. Ata theksuan se sot nuk kanë protestuar vetëm kundër EULEX-it, por edhe kudnër strukturave të tjera ndërkombëtare.

Gjatë protestës, ata kërkuan që mandati ekzekutiv urgjentisht, t’i mirret EULEX-it.

 

————————-

Si reagim ndaj akuzave për krime lufte dhe arrestimeve të disa ish-komandantëve të UÇK’së, sot do të protestojnë kundër EULEX’it organizatat e dala nga lufta.

Në Parkingun e Pallatit të Rinisë në orën 11:30, do të bëhet takimi i protestuesve.

Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore të Prishtinës, ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak prej 30 ditësh për Grupin e Drenicës, të cilët akuzohen për maltretime ndaj civilëve në burgun e Likocit gjatë qershorit të vitit 1998, pas kërkesës së prokurorit të rastit Mauricio Salustro.

Ish komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi; ish Komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku; komandanti i brigadës 111 Jahir Demaku; Zeqir Demaku, Sahit Jashari, Avni Zabeli dhe Hysni Thaçi, janë të akuzuar për krime luftë ndaj civilëve.

Sot pritet që avokatët mbrojtës t’i drejtohen gjykatës, duke ushtruar ankesë në vendimin e saj për arrestin shtëpiak.

 
Lajme Shqip Wednesday, 22 May 2013 14:45

Sot u mbajt seanca e “Grupit të Llapit”, me të akuzuarit Latif Gashi, Rrustem Mustafa dhe Nazif Mehmeti në Gjykatën Themelore të Prishtinës. Gjatë kësaj seance, prokurori i çështjes në fjalë, Charles Harduej, në fjalën e tij përfundimtare, kërkoj që të tre të akuzuarit të dënohen.

Harduej tha se Rrustem Mustafa, si komandant i Zonës së Llapit është përgjegjës i drejtpërdrejtë dhe po aq fajtor sa vartësit e tij që kanë kryer rrahjet dhe torturat në qendrën e paraburgimit në Llapashticë ndaj të ndaluarve civil, raporton RTK.

Prokurori i rastit “Grupi i Llapit” deklaroi se nuk po dënohet e UÇK-ja, por këta të tre të pandehurit. Ndërkohë gjykimi po vazhdon. Seanca e radhës, kur pala mbrojtëse do të paraqes fjalën e saj është me 4 qershor.

 
Lajme Shqip Tuesday, 21 May 2013 13:49

Kryetari i Gjykatës Themelore të Prishtinës,  Hamdi Ibrahimi zbuloi se janë rreth 200 persona të cilët janë dënuar nga gjykatat por që nuk e kanë vuajtur dënimin.

“Personat pas dënimit menjëherë gjatë dërgimit në burg për vuajte të dënimit janë lëshuar”, ka thënë Ibrahimi për KTV-në.

Ai tregoi se politika ndëshkimore në Kosovë është shumë e butë e në anën tjetër po shënon rritje numri rasteve të shitjës së drogave, armëmbajtjeve pa leje, krimit të organizuar e aksidenteve.

“Rrugët e Kosovës po përgjaken dhe njerëzit as në burg nuk shkojnë”, ka deklaruar Ibrahimi.

Ibrahimi deklaroi se duhet bërë vlerësimin e gjyqtarëve sepse ka të tillë që nuk e meritojnë të jenë aty.

Po ashtu edhe Enver Peci Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës deklaroi se sistemi gjyqësor në Kosovë po përballet me probleme përfshirë edhe parashkrimin e lëndëve.

 
Lajme Shqip Monday, 20 May 2013 17:06

Prishtinë – Ministri i jashtëm i Gjermanisë, Guido Westerwelle, kërkoi që të bëhet zbatimi i marrëveshjes të cilën e vlerëson historike. Ai ka thënë se  në këto momente duhet durim e mençuri dhe se Gjermania do të vazhdojë të përkrahë Kosovën sikurse ka përkrahur edhe në të kaluarën. Duke shtuar kështu se kjo është mundësia më e mirë në këto katër vitet e fundit që palët të normalizojnë marrëdhëniet.

“Dëshiroj që nga të gjitha palët të tregohet një shkallë fleksibiliteti, mençurie dhe durimi. Pas Marrëveshjes duhet të vijë zbatimi. Ne ishim të të njëjtit mendim se sigurisht kjo është e vështirë, por është e qartë se gjatë këtij procesi duhet të largohen strukturat paralele, kriter kyç ky që ka dal nga marrëveshja e 19 prillit”, kështu u shpreh Kryediplomati gjerman, Westerwelle.

“Gjatë këtij procesi është e qartë që Kosova duhet të vendosë lehtësira”, ka thënë ministri gjerman. Ai ka shtuar se me kryeministrin Thaçi ka biseduar edhe për detaje të planeve kohore dhe planit të zbatimit por ato ka thënë se nuk dëshiron t’i bëjë publike as në Prishtinë, sikurse nuk i ka bërë as në Beograd.

Kryeministri Thaçi ka thënë se drejt Brukselit po niset me shpresë për marrëveshje të planit të zbatimit. “Me kryeministrin serb do të diskutojmë periudhat kohore, aktorët implementues, që sigurisht janë institucionet e Kosovës, KFOR-i dhe EULEX-i”, ka thënë kryeministri kosovar.

Ministri i Jashtëm gjerman ka përshëndetur privatizimin e PTK-së, duke thënë se kjo do të tërheq investitorë të rinj.