Lajme Shqip Tuesday, 22 October 2013 23:33

Dy familje në Lagjen e Spitalit në Prishtinë, janë rrahur mes tyre, sot rreth orës 16:00, duke shkaktuar një përleshje masive. Bëhet e ditur se nga kjo kanë pësuar lëndime 7 persona nga të dy familjet. Siç raporton Klan Kosova, ende nuk dihen shkaqet e këtij konflikti. Ndërsa mësohet se policia ka arrestuar të gjithë të përfshirët në këtë rrahje. Sipas dëshmitarëve, aty janë përdorur edhe armë të ftohta. 

 
Lajme Shqip Wednesday, 07 August 2013 16:15

Prishtinë- Policia e Kosovës ka njoftuar se sot në Pejë janë konfiskuar mbi 13 300 paketime të vogla me lloje të ndryshme të barnave me prejardhje nga Serbia.

Policia e shoqëruar nga zyrtarë të Doganës, Administratës Tatimore dhe Agjencionit për Prodhime Mjekësore njofton se është realizuar plani “Farmacia” në katër lokacione në qytetin e Pejës, më sakt në dy shtëpi banimi, një barnatore dhe një magazinë të produkteve mjekësore.

Gjatë operacionit që policia njofton se ka filluar në orën 8 të mëngjesit, përpos barnave janë konfiskuar edhe dokumentacion, fletore, fatura, një shtëpizë kompjuteri, raporton REL.

Sipas njoftimit të policisë, “i gjithë operacioni është zhvilluar nën mbikëqyrjen e prokurorit të Prokurorisë Themelore në Pejë dhe sipas udhëzimeve të mara nga ana e tij lënda shkon në procedurë të rregullt”.

 
Lajme Shqip Monday, 24 June 2013 10:17

Mitrovicë – Drejtori i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, sot pritet të emërojë komandantin e policisë për katër stacionet në veri të vendit. Ky emërim do të bëhet në përputhje me marrëveshjen e 19 prillit ndërmjet kryeministrit, Hashim Thaçi dhe atij serb, Ivica Daçiq. Emërimi do të bëhet të hënën dhe në bazë të marrëveshjes, komandanti i policisë në veri duhet të jetë serb dhe pritet të ndikojë në zbatimin e pikave tjera të marrëveshjes siç është mbajtja e zgjedhjeve lokale dhe heqja e barrikadave në atë pjesë, raporton KosovaPress. Kurse, sipas zëvendëskryeministres Edita Tahiri, ky emërim është në kuadër të obligimeve të palës së Kosovës dhe do të bëhet nga ana e Qeverisë së Kosovës, i cili pritet të bëhet në fillim të kësaj jave. “Ne jemi zotuar që këtë obligim do të realizojmë në afatin e paraparë dhe në harmoni me procedurat ligjore të Kosovës dhe me Marrëveshjen për Normalizim, respektivisht Ministria e punëve të brendshme do ta bëjë emërimin”, theksoi zëvendëskryeministrja Tahiri.

Ndërkohë, zyrtarë të Qeverisë së Kosovës kanë deklaruar se në takim e fundit në mes kryeministrit, Hashim Thaçi dhe atij serb, Ivica Daçiq, ky i fundit ka paraqitur dëshmi konkrete që tregojnë se Serbia tashmë i ka ndërprerë pagesat për pjesëtarët e MUP-it që deri tani kanë vepruar në veri. Po ashtu, janë paraqitur dëshmi për mbylljen e objekteve të strukturave serbe të sigurisë. Ndërkohë pala kosovare dhe ajo serbe së bashku kanë rënë dakord edhe për projektligjin për amnisti në mënyrë që banorët e veriut të mund të votojnë në zgjedhjet lokale të Kosovës me dokumente të Serbisë.