Lajme Shqip Thursday, 23 January 2014 13:29

Opozita ka hedhur akuza të rënda ndaj qeverisë në lidhje me dorëheqjen e deputeteve në qarkun e Lezhës. Seanca plenare e Kuvendit ka nisur sot me debate të ashpra mes opozitës dhe mazhorancës, sa i përket dorëheqjes së deputeteve femra në qarkun e Lezhës. Deputetët e opozitës kanë deklaruar se, deputetet e qarkut të Lezhës janë dorëhequr, pasi janë kërcënuar nga mafia.

 “Unë i ftoj të gjitha gratë që ndodhen këtu të ndërmarrim aksione konkrete. Të mos pranojmë këtë që ka ndodhur dhe kryeministri sot duhet të shprehet. Sot ju nuk mund të heshtni. Ju nuk mund të heshtni, ku dhunohen ditën për diell gratë”, theksoi deputetja e PD-së Mesila Doda.

Menjëherë ka reaguar edhe deputeti demokrat Sali Berisha, i cili ka kërkuar fjalën por nuk i është dhënë nga kryetari i Parlamentit, Ilir Meta.

“Ju lutem zoti Berisha keni kohë për të folur pasi kemi shumë çështje për të diskutuar. Keni edhe kohën e diskutimeve në fund. Ju lutem shumë mos e shfrytëzoni tolerancën për veprime jo konstruktive. Shqetësimet tuaja të drejta ose jo, keni të drejtë t`i ngrini sipas rregullores”, tha Meta.

Deputetja e PD-së, Mesila Doda, e mori sërish fjalën dhe kërkoi reagimin e Kuvendit dhe të kryeministrit Edi Rama, për lënien e mandatit nga ana e tri grave, sipas saj të detyruara, të bëjnë një veprim të tillë.

“Janë tri gra që po i mohohet prania në këtë Kuvend, nuk mjafton që të vini e të miratoni ligje për të drejtat e grave, sot duhet të dilni në krahë të tyre. Mos u bëni pale e dhunuesve. Gratë të marrin aksione konkrete, Rama duhet të shprehet, jemi votuar nga burrat e gratë, e duhet të dilni garant i të drejtave të grave, nuk bëhet vend më i mirë nëse gratë dhunohen ditën për diell”, tha Doda.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi deputetes së PD-së, Jozefina Topalli, e cila ka hedhur akuza ndaj qeverisë, duke thënë se po ushtron presion duke shkelur të drejtat e grave. 

“Çohuni zotërinj deputetë, dilni zot të së ardhmes së fëmijëve tuaj, ajo që po ndodh sot është jashtëzakonisht e rëndë, të gjithë këtu po heshtim. Mesila kjo nuk është çështje grash, unë e refuzoj. Të thërrasim zonjat, nuk janë të sëmura, por u kanë marrë peng vëllezërit. Kodi i heshtjes është kodi i mafies ky që përdorin këta”. 

Kreu i Kuvendit disa herë u ka kërkuar deputetëve të opozitës që akuzat e tyre t’i depozitojnë në Prokurori, sepse në të kundërt ato mbeten thjesht spekulime dhe dezinformojnë publikun.

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli theksoi se zonja nga Lezha që lë mandatin është e sëmurë me dializë dhe akuzat janë të pabaza. 

“Zonja Topalli nuk mund të ketë qenë aleancë e grave, e më vjen keq se në emër të grave nuk mund të abuzohet për gratë, unë si deputete e qarkut të Lezhës, si përfaqësuese e forcës politike, kam dhënë dorëheqjen. Zonja e mandatit, është në proces dialize 3 herë në javë, ajo hyri në listë për shkak të figurës që përfaqëson në atë rreth, në një kohë që bazuar në kodin tonë të respektuar zgjedhor, në mënyrë që kuotat të respektohen, përndryshe partitë politike gjobiten. Unë mendoj që t’i japim fund këtij shou që nuk është i denjë për gratë shqiptare”. 

 

Berisha: Mimikofidentja po përdoret si antigrua. Kodheli: Jetën e babait tim ta kam borxh, po CV-në e kam pa vrasje

 

Një tjetër përplasje ka ndodhur mes përfaqësuesit të së djathtëve, Sali Berisha dhe deputetes së PS-së, Mimi Kodheli. 

Berisha akuzoi maxhorancën se po zëvendëson deputetet gra me përfaqësues të mafies. “Po dhunohen në mënyrën më brutale, nënat, motrat, gratë. Sot në Parlament i nënshtrohemi mafies, tentakulave dhe kompromisit ndër më të turpshmit në histori, për të përzënë nga Parlamenti dy zonja dhe për të zëvendësuar me të fortë e përfaqësues të mafies. Por këtë bëjnë këta, përdorin një grua që të sulmojë një grua. Kur bruaja bëhet antigrua dhe mbron të drejtat e grave. Përdori një grua për të sulmuar gratë. Ja ku po ja them, po përzihen nga puna 2 gra, moj zonja e 20%. Sa i përket kësaj konfidentes që ka për borxh të thotë kryekreu, i them këtu që ajo deputete mund të kujdeset për shëndetin e vet si deputete tre herë më mirë sesa jo deputete. Ajo deputete që ka një problem në veshka mund t`i shërbej vetes në pozitat e deputetes disa herë më mirë . Ky parlament ka rregullat e veta dhe ka trajtimin e vetë ndaj deputetëve të sëmurë. Ka solidaritetin e vet ndaj deputetëve të sëmurë, por jo flakjen. Ka një kufi për mimikofidenten. Unë të them ty se atij që i bën avokatin, jo një herë po me dhjetëra herë të ka sharë ty, sepse kishte xhelozi se merrje me shumë se ai”, iu drejtua Berisha ministres Kodheli.

Ndërsa nga ana tjetër Kodheli iu kundërpërgjigj Berishës duke i thënë: “Sali Berisha ne të dy njihemi shumë herët. Unë kam burrninë të them: Jetën e babait tim ta kam borxh dy herë, jo një herë, për të tjerat me mua nuk krahasohesh, sepse në CV-në time nuk ka pasur as vrasje dhe as vjedhje”,- tha Kodheli.

 

 
Lajme Shqip Thursday, 26 September 2013 14:47

 

Ish- Kryeministri Sali Berisha, përsëriti në seancën e Kuvendit faktin se statusi i vendit kandidat për në BE po pengohet për shkak se po preket ligji për shërbimin civil.

 

Berisha tha se është duke u përgatitur një akt normativ për të rrëzuar konsensusin e arritur për këtë ligj.

 

“Statusi është i sigurt. Është gabim fatal nëse ne ndërmarrim veprime për ta shtyrë atë. Ju garantoj që dënojmë vendin në këtë mënyrë. Ministri i Jashtëm, bashkë me Kryeministrin, kanë mashtruar 100 përqind në Bruksel. Korpusi i nëpunësve civilë është një pasuri e madhe,” tha Berisha.

 

Ai akuzoi se në krye të Departamentit të Administratës Publike është vënë një i Bashkisë së Ramës.

 

Berisha shkoi më tej kur tha se po hiqen nga puna edhe socialistët, pasi kjo drejtori e ka pasur gjysmën me socialistë.

 

Fjalës së Berishës iu përgjigj kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, që e quajti Berishën bashkëkryetar të opozitës. Më herët Berisha e kishte quajtur Metën bashkëkryetar të mazhorancës.

 

“E vlerësoj shumë shqetësimin tuaj zoti bashkëkryetar i opozitës, që do të ndalësh socialistët që kanë ardhur në pushtet, për të larguar socialistët që ishin në punë,” tha Meta.

 

Ai shkoi edhe më tej kur tha se nuk do e zbatojë rregulloren e Kuvendit për Berishën, që nënkupton se ai do të flasë sa herë të dojë.

 

Pas këtij debati, Sali Berisha u largua nga salla e Kuvendit.

 

Në një deklaratë të shkurtër për mediat, Berisha tha se “ecjen dhe notin i bëj pa asnjë përtesë”.

 

I pyetur nga gazetarët nëse Berisha është bashkëkryetar i PD-së, përgjigja e ish- Kryeministrit ndaj gazetares ishte arrogante: “Je zëdhënëse e zotit Meta”.

 

Ndërkohë në Kuvend u hoq nga rendi i ditës diskutimi për lirimin nga detyra të dy ish-anëtarëve të KQZ-së, Denar Biba dhe Albana Shtylla.

 

“Kjo pikë nuk ka qenë në rendin e diskutuar prej nesh. Konferenca e Kryetarëve nuk është njoftuar, por edhe ditën e mbledhjes kemi lënë vetëm miratimin e komisioneve dhe këshillave”, tha Paloka.

 

Opozita shkoi më tej kur akuzoi se ky ishte një shpërblim për dy ish- anëtarët e KQZ-së për veprimet e tyre.

 

Kurse Ilir Meta tha se nuk mund të mbahet me pahir në detyrë dikush që kërkon të largohet.

 

“Kjo ka të bëjë me vetë kërkesën e të interesuarve, të cilët nuk mund t’i mbajmë me pahir si anëtarë të KQZ-së. Nëse ju mendoni se kjo është shkelje e rregullores, mendoj se do ishte mirë të respektohen të drejtat e njeriut, se nuk mund të mbash me pahir një njeri në një detyre kur kërkon të largohet prej saj”, tha Meta.

 

Opozita e ndezi debatin për këtë çështje për shkak se Albana Shtylla, një nga anëtarët e dorëhequra të KQZ-së, përflitet se do të shkojë si Sekretare e Përgjithshme e Kuvendit.

 

Pavarësisht debatit, kjo kërkesë e opozitës gjeti konsensusin e maxhorancës dhe u vendos heqja nga rendi i ditës së kësaj pike.

 

Seanca u mbyll me votimin e Vangjel Dules si nënkryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Dule mori 104 vota pro.

 

Po ashtu u miratuan me 120 vota pro dhe asnjë kundër përbërja e komisioneve të përhershme të Kuvendit të Shqipërisë.

 

Gjithashtu është miratuar edhe përbërja e sekretarive të Kuvendit të Shqipërisë, me 117 vota pro.