Lajme Shqip Sunday, 12 February 2012 09:52

Fenomeni Xheremi Lin godet përsëri. Edhe në një natë që duket jo e favorshme për basketbollistin me origjinë aziatike, ai arrin të bëhet protagonist në fitoren e 5-të radhazi të Nju Jork, këtë radhë përballë Minesotas me rezultatin 100-98. Dukej sikur Kevin Lov i kishte dhënë suksesin skuadrës së Minesota me 32 pikë e 21 topa në tabelë, ndërsa Lin kishte patur një pjesë të dytë loje të tmerrshme, duke gabuar 12 në 13 gjuajtje. Por ai arriti të fitonte një faull vendimtar në sekondat e fundi të takimit për të realizuar gjuajtjet e lira dhe për të kaluar para ekipin e tij. Me këtë sukses, Nju Jork kthehet në vendin e 8-të në renditjen e Konferencës së Lindjes, duke qenë për momentin mes skuadrave që marrin pjesë në play-off. 

Në ndeshjet e tjera, për t’u shënuar është paraqitja e San Antonio të cilët kanë siguruar fitoren e 7-të radhazi, duke mundur Nju Xhersi me rezultatin 103-89. Për teksanët, 6 lojtarë të ndryshëm shënuan më shumë se 10 pikë, ndërsa trajneri Popoviç përdori rotacionin duke lënë pushim shumë prej titullarëve. Megjithatë, lajmi më i mirë për San Antonion është kthimi në fushën e lojës i Manu Xhinobili, i cili mungonte prej 40 ditësh për një frakturë në dorë. Argjentinasi pritet të jetë një armë më shumë për këtë skuadër që është kthyer mes pretendentëve në Perëndim. 

(LajmeShqip.com)

Rezultatet

Denver-Indiana                 113-109

LA Klipërs-Sharlot             111-86

Filadelfia-Kliveland             99-84

San Antonio-Nju Xhersi     103-89

Nju Jork-Minesota              100-98

Portland-Dallas                    94-97

Orlando-Miluoki                  99-94

Feniks-Sakramento            98-84

 
Lajme Shqip Saturday, 11 February 2012 09:09

“Kush dreqin është Xheremi Lin?” Kjo është pyetja që Kobi Brajant bëri dy ditë më parë, rreth organizatorit të ri të Nju Jork, i ardhur nga ekipi i amatorëve për shkak të mungesës së lojtarëve te kjo skuadër gjatë javës së kaluar. Lojtari me origjinë aziatike ka kthyer përgjigje në mënyrën më të mirë duke shënuar 38 pikë pikërisht përballë yllit të LA Leikërs dhe duke e udhëhequr ekipin e Nju Jork drejt fitores 92-85. Ky ishte suksesi i katërt radhazi për Nju Jork, në po aq ndeshje ku Lin i është lënë në dorë organizimi i lojës së ekipit. 23 vjeçari tashmë është kthyer në heroin e ri të qytetit, ndërsa fansat kanë filluar të vënë me ngjitëse numrin e tij në fanellat e ekipit, pasi askujt nuk i kishte shkuar ndër mend të prodhonte për shitje fanella me numrin e tij. Kjo ndoshta edhe për faktin se deri 4 ditë më parë, ai kishte vetëm një kontratë 10-ditore me Nju Jork, ndërsa po bënte gati valixhet të kthehej mes amatorëve. (LajmeShqip.com) 

Rezultatet

10.02.2012

Atlanta-Orlando           89-87

Majemi-Uashington     106-89

Çikago-Sharlot              95-64

Boston-Toronto            74-86

LA Klipërs-Filadelfia    78-77

Miluoki-Kliveland         113-112

Nju Xhersi-Detroit        92-109

Portland-Nju Orlins      94-86

Dallas-Minesota            104-97

Indiana-Memfis            92-98

LA Leikërs-Nju Jork    85-92

Oklahoma-Utah            101-87