Lajme Shqip Thursday, 07 March 2013 22:39

Fierence – ARTOUR-O IL MUST, platforma  dedikuar projekteve te artit dhe dizajnit,kthehet në Firence për vitin e nëntë. Organet, institucionet, shoqatat, muzetë dhe kompanitë vijnë së bashku në kryeqytetin  toskan, flasin për identitetin e tyre dhe aktivitetet  qe  behen   vazhdimish t në territorin e tyre.

Kompania  milanese Art projekt  prezenton  artistin shqiptar  Alfred  Milot Mirashi  , artistin italian Marco Nereo Rotelli  dhe  Colomba d’Apolito.

Si çdo vit nga mesazhi ARTOUR-O po realizohet tani më shumë se kurrë në vëmendje e  bizneseve  duke  prezantuar në kalendarin artistik. Dhomat e Villa La Vedetta hapen për publikun të premten, 8 mars, duke krijuar një muze të gjallë dhe vital per nje identitet shumë të fortë që karakterizon artistë qe marrin pjese ne kete eveniment artistik.

 

Artisti  Shqiptar  Miloti  merr pjese  me skulpturen e quajtur Passpartout , per te cilin, kritikja fiorentine Carolina Orlandini shkruan per Artin e tij: “ Ne artin e  Alfred Milot Mirashi është ajo pjese e një artisti thellësisht të apasionuar. Unë guxoj të them se primare në punën e tij është nevoja për të komunikuar, në mënyrë që të krijojë lidhjet dhe pikat e transferimit. Në këtë rast arti i tij (CELESI) nuk është thjesht  sa per të  hapur një derë, apo sa për të thyer pengesat që parandalojnë një lidhje të vërtetë dhe të sinqertë në mes njerëzve dhe kulturave. Çelësat janë përdorur zakonisht për të mbyllur, për t’u siguruar se diçka mbetet brenda apo që te mbrojnë atë që është përtej asaj dere. Alfredi e paraqet te  shtrembëruar, duke u dhënë atyre një formë që e bën atë të papërdorshëm tani. Mesazhi godet drejtpërdrejtë dhe përcjell pikën kulmore të punës së tij. Një kyç i thyer është një mjet teorikisht i padobishme, dhe Miloti  bëhet më i dobishëm për të gjithë.

Instalimi paraqitur në Gjykatën e Artit Bashkëkohor shpreh aftësinë për ti hapur ato dyer të mbyllura dhe për të kapërcyer pengesat në atë që është perceptohet shpesh si e ndryshme dhe në mënyrë armiqësore” thekson kritikja fiorientine.

Milot ka jetuar dhe përjetuar personalisht çfarë do të thotë takim kulturash në mënyrë të ngushtë dhe ende kaq të largët në kohë, të tilla si ato shqiptare dhe italiane. Puna e tij është në fakt rezultat i udhëtimeve të tij, dhe eksplorimeve ne nje botë te re dhe kurioze ku çelësi që hap çdo derë.(LajmeShqip.com)

 
Lajme Shqip Wednesday, 06 February 2013 20:38

Gubbio  – Me  iniciativën  e Qendrës Kulturore të qytetit të Gubbios, nën patronazhin e Provincës së Perugia dhe Rajoni  Umbria,  diten e shtunë, 9 shkurt 2013 në ora 12.00 në Sallën e Arengo të Pallatit të Konsujve, hapet  ekspozita  “Unë Klimti” nga kritiku italian prof. Francesco Gallo MAZZEO.
Një homazh-ekspozitë per artistin  Gustav Klimt, autorit më te spikatur te periudhës së modernizmit . Ky moment historik eshte një investim kulturor sepse, jo vetëm risjell ne kujtese  nje pjese te punimeve në muzetë botëror  por edhe nje strukture ndërdisiplinore në të cilen avangardia dhe eksperimentimi  konfirmojnë lidhjet me botën e madhe të shenjave, të cilat na çojnë prapa në klasiçizëm dhe traditë. Në përvjetorin e 150 të lindjes së tij vihen re inagurime, ekspozita, konferenca dhe publikime te librave, katalogë të të gjitha llojeve. Kjo ekspozitë “Une Klimti”, me praninë e më shumë se dyzet autorëve nga  të gjitha pjesët e Italisë, piktorë, skulptorë, fotografë, poet të gjinive të ndryshme eshte padyshim një pasqyrë të  madhe, e cila në fakt në një kuptim më të ngushtë do të mund të titullohej ” Ne Klimt-ët ,” si një ngjarje kolektive. Artikulimi i ekspozitës, e bën këtë vizualisht spektakolare, duke vënë në dukje si një nga ngjarjet më të mëdha e cila në një kuptim absolut meriton një vend prestigjioz e padyshim në Pallatin e Konsujve .

Artistet pjesemarres :

Alberto Parres, Alessandro Bazan, Alfred Milot Mirashi, Antonia Ciampi. Antonio Recca, Baldo Diodato, Enrico Benetta, Enzo Rovella, Bruno Ceccobelli, Carmelo Nicosia, Carmen Cardillo, Claudia Chianese, Claudio Bianchi, Emma Vitti, Ennio Calabria, Enzo Indaco, Franco Politano, Giacomo Rizzo, Gianfranco Notargiacomo, Giovanni Iudice, Giuseppe Modica, Guido Baragli, Jack Sal, Michele Cossyro, Marco Nereo Rotelli, Massimo Livadiotti, Michelangelo Galliani, Naoya Takahara, Nicola Zappalà, Ninni Sacco, Nino La Barbera, Nora Lux, Omar Galliani, Paolo Gubinelli, Pina Inferrera, Pino Pinelli, Renata Boero, Rosalba Leonardi Indaco, Salvatore Pulvirenti, Salvatore Pupillo, Salvo Russo, Sergio Pausig, Sergio Tumminello, Stafania Fabrizi, Teresa Coratella, Tommaso Cascella, Uemon Ikeda, Virginia Monteverde.

Tekste specifike :
Luigi Burzotta, Marisa Di Bartolo, Giuseppe Lazzaro Danzuso, Tino Marci, Maria Cilena Sanguini,Giuseppe Iannaccone, Maria Antonietta Picone, Giuseppe Pannini, Aurelio Cardella, Paolo Donini, Neliana Tersigni, Maddalena Marinelli,Stefano Bigazzi,Giuseppe Bella, Marta Moretti, Irene Manco, Salvatore Davì, Christina Sassayannis, Massimo Provenza, Giuseppe Pinoteco, Christina Magnanelli Weitensfelder, Ilir Paja, Rocco Giudice, Roberto Carifi, Giuseppe Pirazzoli, Tomaso Binga, Anna Maria Corbi, Angelo Sagnelli, Paolino Cantalupo, Davide De Vico, Angelo Scandurra,François Inglesiss, Arnaldo Colasanti, Salvatore G.B. Grimaldi,Germana Riccioli, Vincenzo Crapio, Pasquale Lettieri, Biagio Gurrera, Marco Alemanno, Giacomo Maria Prati, Eglé De Richemont, Gianluca Lombardo, Roberto Spingardi, Paola Forti, Caterina Mambrini, Manuela De Leonardis, Aurelio Pes, Mario Lunetta, Antonio Capaccio, Carlo Severati, Giovanni Prosperi.

E veçanta e këtij evenimenti eshte edhe pjesmarrja e dy artisteve shiptare, pikorit Alfred Mirashi Miloti dhe poetit Ilir Paja. “Njeriu i çelësave”, Miloti vjen kësaj rradhe me pikturën e tij të titulluar “çelësat e parajsës “, nje pikture ne telajo me permasa 100×200 cm me temen “Omaggio a Klimt”, si dhe 10 piktura te tjera te bera ne leter me permasa 100×70 cm. I  ftuari i Milotit eshte edhe poeti nga qyteti i Durresit Iilir Paja i cili ka shkruajtur nje tekst poetik “ Nëse Djalli ka të drejtë”, mbi pikturën me te cilen Miloti do te prezantohet ne kete eveniment.

Alfred Mirashi, tashme te gjithe e njohin me emrin e artit, Milot ka perfaqesuar vendin tone ne shume evenimente nderkombetare duke u nderuar me cmimet e para. 

Ilir Paja eshte i njohur me poezite dhe prozat e shkurtra te botuara ne shtypin e kohes si “Zeri i Rinisë”, “Mehr Light” etj. Poeti Paja ka marre pjese edhe ne festivalin nderkombetar te poezise ne Palermo ne 2011. 

Ne kete ekspozite marrin pjese shume artiste te famshem italian, poete e filozofe ku cdo artist ka ftuar nje poet ose shkrimtar ku ata përshkruajne pikturen e secilit.

Nje tjeter vecanti e ketij organizimi eshte se ekspozita organizohet ne qytetin e Gubbios, pikerisht ne kete qytet ndodhet edhe varri i mbretit ilir Gentit.

Prezantimi i dy artisteve shqiptare do te behet nga ambasadori yne ne Rome z.Llesh Kola i cili eshte gjithmone prezent ne evenimentet artistike te artisteve shqiptar ne Itali.

Ekspozita do te qendroje e hapur ne Palazzo dei Consoli per 2 muaj, pastaj ajo do te vazhdoje te ekspozohet ne Rome dhe me pas ne Vjene nen kujdesin e ambasades austriake ne Rome.(LajmeShqip.com)

 

Nëse djalli ka të drejtë…

Nata s’mund të jetë veshja mishtore e djallit.
Kur njerëzit e pijnë vetë terrin deri në mëngjes.
Përmes ëndrrave njerëzimi zbret nga çdo lartësi.
Dhe trupat njerëzorë marrin identitet çelësash…
Nëse mes qiellit e dhèut ka një Purgator,
atëherë çelja e kësaj dere s’mund të jetë e lehtë!
Ajret ku fryma është ëngjëllore s’ka mëkate.
Sepse çdo pafundësi erërash ndjek nga pas
Ngjyra ylberi…
Nëse djalli ka të drejtë…
Çdo ngjyrë është mbresë estetike e Zotit.
Por dhe çdo ngjyrë është jo pak dhe tundim trupor.
Vetëm këtu djalli s’mund të ketë të drejtë…
Mëngjesi është vetë njeriu, vetë ditët e lë t’i rri
Drejtësi mbi krye.
Duket se djalli ka vërtet të drejtë…
Nëse çelësi-qenia jonë rrotullon qiejt njëherësh.
Dhe nëse në portat që presim të hapen,
në fund të një qiellnie ka ende një dritare.
Atëherë djalli le të ulet mbi parvaz qoftë dhe zog.
Por të sprovojë veten; a mundet të hapë kanatet e saj.
Kur në dhomë njeriu pret për mik vetë ngjyrën e pafundësië.
Përjetësinë! E cila duhet të zgjedhë krahët për ngritje.
Një djall shumë ngjyrësh ka të drejtë!
Nëse nata që i jep të pijë njolla të zeza, mëkate njerëzore,
i dhuron agun për shikim…
Ç’fuqi për të njohur cilindo prej nesh,qoftë dhe marrë peng
Prej djallit.Nëse ka të drejtën e kthimit pa etjen për natën.
Dhe nëse hijen dhuron erë…pa ngjyrë,si vetë përjetësia!

Ilir Paja, korrik 2012.

 
Lajme Shqip Wednesday, 05 September 2012 16:08

 

 

 

Itali – Alfred Mirashi apo artisti shqiptar Miloti sapo ka nisur vallen e tij artistike në një turne ekspozitash ndërkombëtare që organizohen në qytete të ndryshme të Italisë. I ftuar midis artistëve më të mirë të kohës si Francesco Clemente, Maurizio Galimberti etj. “Këndi mesdhetar” i Milotit tenton të kapërcejë kufijtë e Bienales Internacionale.

Ekspozita e pare ne Torino: Ekspozita kulturore “Stemperando” edicioni i pestë 2012 Torino. Organizohet nga Biblioteka kombëtare universitare “Piazza Carlo Alberto 3”, ne datat 5 Shtator – 7 Tetor 2012. Ekspozita e dyte ne Cosenza nga Biblioteka kombëtare prane adreses “Piaza Toscano” nga datat 19 Tetor – 15 Dhjetor 2012. Ekspozita e trete ne Romë, nga “Biblioteca Nazionale Centrale”, ne adresen “Castro Pretorio 105” nga datat 24 Janar – 1 Mars 2013.

Ne Torino prezantohen 110 vepra në letër nga 55 artistë nga e gjithë bota, mjeshtra dhe të rinj. Organizohet nen kujdesin e Giovanna Barbero. Ne përurim do të jenë të pranishëm disa artistë të ftuar, Giovanna Barbero, Anselmo Villata (INAC President), Andrea De Pasquale (Drejtor i Bibliotekës UniversitetiKombëtar i Torinos) dhe disa të Autoritetit Rajonal Piemonte.

Ekspozita do të jetë e hapur për publikun nga datat 5 Shtator – 7 Tetor 2012, në oraret: nga e Hëna deri të Premten 08:00 – 19: 00 dhe 08:00 – 14:00. Ditën e Shtunë dhe te Dielën qëndrojnë mbyllur.

Ngjarja prezanton artistë krijuese të grupmoshave të ndryshme dhe të origjinave të ndryshme gjeografike dhe kulturore nëpërmjet përdorimit të një prej materialeve me te rafinuar në art, domethënë letrën.

Ekspozita është promovuar dhe organizuar nga Instituti Kombëtar i Artit Bashkëkohor në bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare në Torino, Biblioteka Kombëtare e Cozenza dhe Biblioteka Kombëtare Qendrore të Romës me mbështetjen e Malta Art Fondacioni, me kontributin në realizimin e “Verso L’Arte Edizioni” që përgatiti edicionin e një katalogu prej 160 faqeve ku botohen të gjitha veprat e artistëve 55 në ekspozitë, dhe biografitë.

Teksti kritik është i përgatitur nga Giovanna Barbero, paraqitja e Villata Anselmo, Presidenti i Artit Kombëtar bashkëkohore, prezantimet bëhen nga Andrea De Pasquale, Drejtor i Bibliotekës Kombëtare, Universiteti i Torinos, Elvira Graziani, drejtor i Bibliotekës Kombëtare të Kozencës, Osvaldo Avallone, Drejtori i Bibliotekës Kombëtare Qendrore të Romës.

Mysafire nderi në këtë ekspozitë do të jetë Malta, si një komb me një listë prej dymbëdhjetë artistëve, përfaqësues të ambientit të tyre kulturor. Artistët kanë treguar një vitalitet artistik dhe mundësi të mirë për të paraqitur veten në botë.

Ekspozita gëzon patronazhin e Ministrisë BB.AA.CC., Drejtoria e përgjithshme e bibliotekave dhe e Instituteve kulturore, Rajoni piemonte, Provinca e torinos, qyteti i Torinos.

“Stemperando” do të vazhdojë rrugën e saj në Cozenza, Biblioteka Kombëtare nga data 9 Tetor – 15 Dhjetor 2012 dhe ne Romë, Biblioteka Qendrore Kombëtare nga datat 24 Janar – 1 Mars 2013. (LajmeShqip.com)

 
Lajme Shqip Sunday, 05 August 2012 08:26

Londër – Një lajm i gëzueshëm që na bën krenar, vjen pikërisht nga Londra. Nuk është fjala për Lojërat Olimpike, pasi atletët tanë nuk fituan ndonjë medalje të artë. Ndaj këtë herë nuk do të flasim për sportin, por për artin dhe konkretisht për fushën e pikturës. Atë që nuk e arritën sportistët shqiptarë në Londër në Olimpiadë e arriti një artist shqiptar me banim në Itali.

Alfred Mirashi, me banim në Firence, jo vetëm ka marrë pjesë në një ekspozitë të artit të zhvilluar në Londër me rastin e Olimpiadës, por ka fituar Cmimin e Artë për pikturën e tij.

Në ekspozitën e hapur në qëndrën Barbican të Londrës e financuar nga qeveria britanike dhe ajo kineze, morën pjesë më shumë se 80 vende, ku piktori me banim në Itali Alfred Mirashi përfaqësoi Shqiperinë.

Piktura që i dha këtë çmim, quhet “Kënd mesdhetar”.  Piktori me banim në Firence ishte ndër dhjetë aristët dhe kritikët në 80 gjithësej në ekspozitën e Londrës që morrën cmime.
 
Alfred Mirashi, ose Milot siç njihet në mjediset e artit, për shkak se është me origjinë nga Miloti, është një prej mijëra shqiptarëve të ikur në Itali me eksodin.

I diplomuar në Milano dhe më pas në Angli, Alfred Mirashi ka pasur një karrierë të suksesshme në shumë ekspozita në Itali dhe tashmë në Londër për të përfunduar së shpejti në Pekin. (LajmeShqip.com)