Lajme Shqip Monday, 03 March 2014 16:44

Andon Mehillaj është dorëzuar në seancën e dytë të gjyqit ndaj tij duke pranuar se kishteporositur vrasjen e Sokol Veizitpër shkak se viktima kishte nisur të ndertonte një shtëpi në token e tij.

Mehillaj pranoi se kishteporositur vrasjen e Sokol Veizit, ne momentin kur u vu perballe rrefimit te te akuzuarve te tjere, Julian Sinanajt dhe Ndricim Gjokones. Vete Mehillaj rrefeu se ishte e pamundur te negociohej me Sokol Veizin, pasi ai njihej si nje person i rrezikshem ne Orikum.

E kaluara e viktimes, sidomos ne vitin 1997 ishte arsyeja sipas Andon Mehillajt qe i shtyu te merrnin vendimin ekstrem. Porositesi i vrasjeve u dorezua ne polici ne daten 13 shkurt dhe ne fillim pretendoi se ishte i paafte menderisht, nje strategji kjo per t’i shpetuar ndeshkimit te ligjit./albeu/