Lajme Shqip Tuesday, 21 January 2014 16:21

“Lionel Messi meriton të jetëfutbollisti më i paguar në botë”. Javier Faus, zëvendëspresidenti i Barcelonës për çështjet ekonomike, i cili bën prapakthhehu, pasi ishte ky personazh i klubit blaugrana që polemizoi në distancë me yllin argjeninas në fund të vitit të kaluar mbi çështjen e rinovimit të kontratës. Deklaratës sëFaus që në një të ardhme të afërt nuk planifikohet përmirësimi i termave ekonomikë në kontratën eMessit, 26-vjeçari i’u kundërpërgjigj duke u shprehur se ai nuk merr vesh nga futbolli.

Por katalizatorët te Barcelona duket se e kanë bërë mjaft mirë punën e tyre për t’i afruar palët, aq sa vetë zëvendëspresidenti Faus shprehet në favor të rritjes së rrogës së Lionel Messit.

“Messi është futbollisti më i mirë në botë dhe ka qenë i tillë për 5 vitet e fundit. Këtë e vërtetojnë më mirë trofetë individualë dhe kolektivë që ai ka fituar. Unë vecse mund të përsëris fjalët e presidentit Rosell, ai është më i miri në qarkullim, prandaj meriton kontratën më të mirë ekonomike”, është shprehur Faus.

Sipas tij, polemikat e fundvitit mes tij dhe Messit, ishin thjesht keqkuptim.

“Fatmirësisht, keqkuptimi mes nesh është zgjidhur, sikurse vetë Leo e ka thënë në disa raste. Nuk kishte qëllime të këqija mes nesh”, përfundoi drejtuesi katalanas.

Kontrata aktuale e Messit skadon në vitin 2018, por edhe pse duhen edhe 4 vite e gjysmë deri në përfundim të saj, palët kanë shprehur vullnetin për t’u ulur në tryezë për rinovimin me terma të përmirësuar ekonomike, për ta shndërruar argjentinasin në futbollistin më të paguar në botë.

 
Lajme Shqip Sunday, 19 January 2014 11:58

Të tjera deklarata ka lëshuar dje nga Indonezia, presidenti i Interit, Erick Thohir. Sipas mediave italiane, ai ka parë ndeshjen ndaj Chievos në “Inter Club Indonesia”. Atë ditë, ai i ka thënë një tifozi që e ka njohur se ishte një surprizë ardhja si president i zikaltërve. “Unë, fillimisht nuk e kisha menduar se do të ishapresident i Interit. Në javët e para të bisedimeve më shumëisha i idesë për të ndihmuar financiarisht skuadrën, por jo të isha një symbol i këtij klubi”, është shprehur Thohir, që ka konfirmuar edhe njëherë se kryesore është që financat e Interit të jenë të shëndosha për të ardhmen.

“Ky është një process që do të zgjasë 2-3 vjet dhe janari do të jetë një mundësi e mirë për të marrë djem të rinj. Është një mundësi e limituar për të bërë investime të mëdha në janar”, ka thënë presidenti zikaltër.

Por ai nuk dëshiron të shuajë ëndrrat e tifozëve që dëshirojnë të shohin me fanellën ziklatër lojtarë të mëdhenj (p.sh Messin).

Sipas Thohir, kjo mund të ndodhë vetëm kur klubi të ketë mundësi financiare për të vepruar në merkato. Presidenti i Interit ka dhënë shumë shembuj që duhen ndjekur për të qenë të suksesshëm, duke u përpjekur të evitojë investimet e rrezikshme dhe pa vlera (ka përmendur rastin e Leeds United, që aktualisht luan në Championship). /albeu/

 
Lajme Shqip Saturday, 16 November 2013 12:41

Lionel Messi feston sot 10-vjetorin e tij me ekipin e parë të Barcelonës. Një dekadë që është e tejmbushur me trofe dhe suksese duke shndërruar në një prej futbollistëve më të mirë të të gjithë historisë. Në total argjentinasi ka fituar 21 trofe me Barcelonën: 3Champions League, 6 La Liga, 2 Botërore për Klube, 2 Superkupa Europe, 2 Copa del Rey dhe 6 Superkupa Spanje, ndërsa me Argjentinën ka fituarKupën e Botës U-20 dhe Medaljen e Artë në “Pekin 2008”.

Përsa i përket aspektit personal Messi ka fituar 4 “Topa të Artë” si askush më parë, 3 Këpuca e Artë, 3 herë kryegolashënues i La Ligas, 5 herë kryegolashënues i Champions League, mundi të shënojë 91 gola në një vit kalendarik duke thyer rekordin e gjermanit Gerd Muller, golashënues iChampions League me 14 gola dhe i La Ligas me 50 gola, në ChampionsLeague mban rekordin e 5 golave në një ndeshje përballë Bayer Leverkusen dhe që prej 16 Nëntorit 2013 ka shënuar plot 327 gola me Barcelonën.

Mos harroni! Është vetëm 26 vjeç. /albeu/

 
Lajme Shqip Tuesday, 15 October 2013 14:19

Ajo u shndërrua në një seks simbol në Botërorin e futbollit 2010, kur mbështeste kombëtaren e Paraguajt, ndërsa tashmë shihet si një nga femrat më të dëshiruara në botë. E ftuar në një emision televiziv në Kili, Larissa Riquelme bëri të ditur se ka patur mjaft oferta nga futbollistët për të kaluar një natë të nxehtë me të. 

“Sikur ta dinit kush më ka ofruar para për të bërë seks me mua…Futbollisti më i mirë i botës, Messi.”- deklaroi bukuroshja paraguaiane. 

Tifozja seksi rrëfeu gjithashtu se gjatë kohës që ndodhej në Brazil për të reklamuar numrin e revistës “Playboy”, ku ajo kishte pozuar e zhveshur, një numër i madh futbollistësh i kishin kërkuar marrëdhënie seksuale në këmbim të parave. 

“Gjëja më e çuditshme është se edhe presidenti i vendit tim më kontaktoi njëherë dhe më tha se mund të më dërgonte një avion privat për të shkuar tek ai, por unë nuk pranova. Nuk jam një grua e lehtë, nuk do shitesha kurrë për seks.”- deklaroi bukuroshja.