Lajme Shqip Thursday, 24 April 2014 12:21

Kisha serbe e cila ndodhet nëoborrin e Universitetit të Prishtinës, do ti nënshtrohet procesit të legalizimit. Pas verifikimit që do t’i bëhet, e më pas do të vendoset nëse ajo do të legalizohet apo do të rrënohet.

Kreshnik Berisha, këshilltar iMinistrit Dardan Gashi, është shprehur për KTV-në se kishanë oborrin e Universitetit, nuk e ka ndjeshmërinë si objektet e tjera fetare.

Ndërkaq Ministri Nenad Rashic i ka bërë thirrje Ministrit Gashi që të mos e rrënojnë kishën, pasi në rast se ndodh kjo gjë komuniteti serb do t’i braktisë institucionet e Kosovës.

 
Lajme Shqip Monday, 19 August 2013 13:34

Sot në mëngjes besimtarët ortodoksë janë futur me forcë në Pallatin e Kulturës, e cila përdorej si kisha e Shën Marisë së Pazarit, por prej 15 gushtit, godina iu kthye bashkisë pasi kishte fituar betejën gjyqësore.

Rreth orës 11:00 dy autobusë me besimtarë dhe priftërinj ortodoksë nga qarku i Gjirokastrës kanë zbritur në Përmet dhe i janë drejtuar Pallatit të Kulturës për të rimarrë godinën.

Ata iu bashkuan besimtarëve që qëndronin para godinës së Shtëpisë së Kulturës dhe tentuan të hynin brenda. Fillimisht kanë hasur në rezistencën e policisë private “Aulona” dhe të policisë bashkiake, ku nuk kanë munguar debatet dhe konfrontimet fizik mes tyre. Madje një prej policëve privatë kanë hedhur sprajt në drejtim të protestuesve, njofton A1 Report.

Më pas situata u tensionua dhe filluan konfrontimet fizike. Dëshmitarët thonë se 2 priftërinj dhe 2 besimtarë janë parë të gjakosur.

Më pas protestuesit kanë hequr rrethimin prej llamarine dhe kanë hyrë brenda ku po mbajnë dhe “Meshën e Triumfit”.

E gjithë kjo është zhvilluar në sy të policisë së shtetit e cila rrinte indiferentë në një distancë me konfliktin. /albeu.com/