Lajme Shqip Friday, 22 June 2012 23:15

Gjermania ka mundur me lehtësi 4-2 përfaqësuesen greke për të prenotuar një vend në gjysmëfinalet e Euro 2012. Pavarësisht ndryshimeve në formacion dhe nënvlerësimit në disa raste, skuadra e Lëv tregoi superioritetin e dukshëm ndaj ballkanasve, të cilët shihej qartë që mendonin vetëm si të mbyllnin ndeshjen me një diferencë të ngushtë golash. 

Trajneri Lëv çuditi me zgjedhjen e formacionit, duke lënë jashtë treshen ofensive Gomez-Myler-Podolski, për të aktivizuar Shurle-Klose-Reus. Që në fillim ishin favoritet e turneut ata që dominuan dhe krijuan raste të njëpasnjëshme në portën greke, duke shfrytëzuar gabimet e shumta të ekipit kundërshtar. Kur kishin mbetur vetëm 6 minuta nga përfundimi i pjesës së parë, ishte kapiteni Filip Lahm ai që arriti të shënojë, pas një gjuajtje me të djathtën në hyrje të zonës.

Kur mendohej se Gjermania do të thellonte diferencën në pjesën e dytë, ishte Greqia që barazonte me Samaras pas një kundërsulmi që gjeti të papërgatitur mbrojtjen gjermane.

Por çudia greke zgjat vetëm 6 minuta, aq sa i duhen Klose për të gjetur një gol me kokë pas harkimit të Ozil. Më pas, sulmuesi jep edhe pasimin për Reus, që nuk gabon duke dërguar topin në rrjetë për herën e katërt.

Në fund, ka pak nder përsëri për Greqinë që fiton një 11metërsh të transformuar saktësisht nga Salpingidis, që të paktën i jep kënaqësinë grekëve të dalin me kokën lart nga kjo ndeshje.

Në gjysmëfinale, skuadra gjermane do të ndeshet me fituesen e çiftit Angli-Itali. (LajmeShqip.com)

Çerekfinalet

R. Çeke-Portugali    0-1

79’ Kristiano Ronaldo

Gjermani-Greqi        4-2

39’ Lahm, 61’ Kedira, 68’ Klose, 74’ Reus / 55’ Samaras, 89’ (p) Salpingidis

23.06.2012

Spanjë-Francë           20:45

Gjyqtar: Nikola Ricoli (Itali)

Donetsk

24.06.2012

Angli-Itali                     20:45

Gjyqtar: Pedro Proença (Portugali)

Kiev

 
Lajme Shqip Friday, 22 June 2012 17:33

Ish-mbrojtësi i përfaqësueses gjermane, Karsten Ramelou, beson se Spanja do të jetë kombëtarja e parë që do të arrijë të mbrojë titullin Kampion Evrope. Gjermania ka kaluar qetësisht në çerekfinale me tre fitore në po aq ndeshje, ndërsa janë favoritë për fitoren e turneut.

Po në rast kualifikimi përballë Greqisë, ata do të ndeshen në gjysmëfinale kundër Anglisë ose Italisë, ndërsa Ramelou mendon se skuadra e Prandelit do të arrijë t’i mposhtë.

“Italia është e mirë për surpriza ndaj është gjithmonë mes favoritëve. Besoj se gjithçka do të varet nga forma e skuadrës në atë ditë. Italia është gjithmonë favoritja e fshehtë dhe për këtë arsye unë besoj se do të fitojnë ata”.

“Në një gjysmëfinale mes Portugalisë dhe Spanjës, këta të fundit janë favoritë. Portugezët janë të fortë dhe do i kisha parë në finale nëse do të kishin përballë kundërshtarë të tjerë, por mendoj se Spanja është shumë e fortë për ta”.

“Finalja besoj se do të jetë Spanjë-Itali. Spanjollët do të kenë një marsh më shumë dhe mundin të kaltrit 3-1. Ata luajnë në mënyrë efektive dhe nuk munden atëherë kur nevojitet, pasi janë Spanja”, ishte deklarata e Ramelou që ka acaruar tifozerinë gjermane në vendlindjen e tij, për të cilën ai ka luajtur në 46 ndeshje, përfshirë pjesëmarrjet në Euro 2000 dhe Botërorin 2002. (LajmeShqip.com)

Çerekfinalet

R. Çeke-Portugali    0-1

79’ Kristiano Ronaldo

22.06.2012

Gjermani-Greqi        20:45

Gjyqtar: Damir Skomina (Slloveni)

Gdansk

23.06.2012

Spanjë-Francë          20:45

Gjyqtar: Nikola Ricoli (Itali)

Donetsk

24.06.2012

Angli-Itali                     20:45

Gjyqtar: Pedro Proença (Portugali)

Kiev

 
Lajme Shqip Friday, 22 June 2012 10:50

Gjermania është favorite e padiskutueshme në çerekfinalen që luan sot kundër Greqisë, pasi skuadra e drejtuar nga Joakim Lëv shihet dukshëm si superiore ndaj grekëve.

Kompania “William Hill” kuoton suksesin e gjermanëve me koeficientin e ulët 1.36, përballë atij 10 të Greqisë, që deri tani ka treguar veten si surpriza e këtij Evropiani por që nuk pritet të vazhdojë më tej si 8 vite më parë kur u shpallën  kampionë.

Pritet që në këtë ndeshej të ketë 3 apo më shumë gola, ndërsa eventualiteti që takimi të shkojë në penallti është aq i vogël saqë i është vendosur koeficienti 11.

Në rezultatet e sakta, triumfon dukshëm Gjermania, ku fitoret 1-0 dhe 2-0 kanë koeficientin 6, të ndjekura nga ato 2-1 (9), 3-0 (8), 3-1 (13) dhe 4-0 (15). Një barazim 1-1 kuotohet 9.5, ndërsa fitorja 1-0 e Greqisë kuotohet me koeficientin e lartë 19.

Festivali i golave të Gjermanisë pritet që të ketë si zakonisht për protagonist sulmuesin Mario Gomez. Një gol i këtij të fundit kuotohet 1.73, ndërsa dy të tillë në këtë sfidë kanë koeficientin 4. Theofanis Gekas duket se është lojtari më i mundshëm për të gjetur rrugën e rrjetës mes futbollistëve grekë, pasi për një gol të tij është vënë koeficienti 5. (LajmeShqip.com)

 

 
Lajme Shqip Thursday, 21 June 2012 19:04

Shumë prej pilotëve të Formula 1 janë tifozë të çmendur futbolli dhe janë shfaqur shpesh edhe si futbollistë me kombëtaren e pilotëve dhe aktivitete të tjera bamirësie.

Normalisht, këta pilotë nuk kanë ngurruar të japin edhe mendimet e tyre për Euro 2012 dhe kombëtaret për të cilat bëjnë tifo.

“Do të pendohemi që kemi kritikuar kombëtaren spanjolle. Ky është një brez i veçantë dhe i papërsëritshëm. Jemi të privilegjuar që i kemi patur. Unë nuk ndaj të njëjtin mendim me kritikët. Pas pesë apo gjashtë vitesh, do ta ëndërrojmë kombëtaren që kemi tani”, ishin fjalët e Fernando Alonsos që është një tifoz i zjarrtë i përfaqësueses së vendlindjes së tij.

“Nuk besoj se Groszhan do ia kalojë mirë të shtunën”, tha ai me humor duke iu referuar ndeshjes çerekfinale Spanjë-Francë.

Nëse Alonso beson se Italia do të eliminojë Anglinë, britaniku Luis Hemilton mendon se spanjollët do të fitojnë Evropianin. “Ky aktivitet ka shumë ekipe të mira, por besoj se Spanja është skuadra më e mirë”.

Kuptohet që nuk mund të mungonte mendimi i një eksperti si Mikael Shumaker, i cili është tifoz i zjarrtë i Gjermanisë dhe shpesh ka vizituar grumbullimet e kësaj kombëtareje. “Nuk e besoj se Spanja është favorite. Deri tani, Gjermania ka treguar më shumë cilësi, ndaj besoj se do të fitojmë ne Euro2012”, tha piloti gjerman. (LajmeShqip.com)

Çerekfinalet

21.06.2012

R. Çeke-Portugali    20:45

Gjyqtar: Hauard Ueb (Angli)

Varshavë

22.06.2012

Gjermani-Greqi        20:45

Gjyqtar: Damir Skomina (Slloveni)

Gdansk

23.06.2012

Spanjë-Francë           20:45

Gjyqtar: Nikola Ricoli (Itali)

Donetsk

24.06.2012

Angli-Itali                     20:45

Gjyqtar: Pedro Proença (Portugali)

Kiev

 
Lajme Shqip Thursday, 21 June 2012 15:55

“Spanja dhe Gjermania do të jenë dy finalistet e Euro 2012”. Nuk ka asnjë dyshim Fabio Kapelo për emrat e ekipeve që do të diskutojnë kundër njëra-tjetrës finalen e 1 korrikut në Kiev.

“Për momentin nuk mund të flas për Itali-Angli, sidomos për këtë të fundit, me të cilën kam punuar katër vite që nuk harrohen lehtësisht. Për këtë arsye kam ndjesi kontradiktore rreth ndeshjes të së dielës”, tha ai.

“Gjermania ka një shpirt skuadre të jashtëzakonshëm dhe shumë forcë, ndërsa Spanja është skuadra që luan futbollin më të mirë, edhe pse i mungon diçka në sulm, një lojtar si Mesi. Por këto dy kombëtare mendoj se janë superiore ndaj të tjerave”, deklaroi trajneri italian.

Kapelo është i ftuar në Bogota të Kolumbisë për një ndeshje bamirësie të organizuar nga “Fondacioni Leo Mesi”, ndërsa do të udhëheqë “përfaqësuesen e Botës”. Si rrjedhojë, ai nuk ka ngurruar të shprehë admirimin e tij për yllin argjentinas.

“Ai është një gjeni, bën gjëra që të tjerët nuk mund t’i bëjnë, është taktkisht perfekt dhe shënon gola. Ai është një lojtar që në çdo moment mund të bëjë gjëra të padeshifrueshme për mbrojtjen kundërshtare. Për mua ai është lojtari më i mirë në historinë e futbollit pas Maradonës”. (LajmeShqip.com)

Çerekfinalet

21.06.2012

R. Çeke-Portugali         20:45

Gjyqtar: Hauard Ueb (Angli)

Varshavë

22.06.2012

Gjermani-Greqi            20:45

Gjyqtar: Damir Skomina (Slloveni)

Gdansk

23.06.2012

Spanjë-Francë             20:45

Gjyqtar: Nikola Ricoli (Itali)

Donetsk

24.06.2012

Angli-Itali                     20:45

Gjyqtar: Pedro Proença (Portugali)

Kiev

 
Lajme Shqip Wednesday, 20 June 2012 16:23

Euro 2012 ka mbyllur fazën në grupe dhe statistikat tregojnë disa shifra mjaft interesante që janë regjistruar gjatë këtij aktiviteti:

0 – Kjo është hera e parë kur faza në grupe e një Kampionati Evropian me 16 skuadra përfundon pa asnjë ndeshje 0-0.

1 – Holanda nuk kishte humbur asnjëherë më shumë se një ndeshje në fazën në grupe të një Kampionati Evropian, para se të humbte tre në këtë edicion.

2 – Ndeshjet që mungoi Uejn Runi për pezullim para se të kthehej në takimin kundër Ukrainës për të shënuar golin që çoi Anglinë në çerekfinale.

3 – Helder Postiga, Kristiano Ronaldo dhe Zlatan Ibrahimoviç i bashkohen një liste që tani përbëhet nga 7 lojtarë, të cilët kanë arritur të shënojnë në tre Evropianë të ndryshëm. “Kolegët” e tyre janë Jurgen Klinsman, Vladimir Smicer, Nuno Gomes e Tierri Henri.

6 – Minutat që iu deshën Republikës Çeke për të shënuar dy gola ndaj Greqisë. Asnjë ekip më parë në Evropianë nuk kishte shënuar dy gola pa kaluar minuta e 14-të.

15 – Sekondat që Andri Shevçenko kishte në zotërim topin gjatë ndeshjes kundër Suedisë, ku shënoi dy gola. Mario Gomez e mbajti topin 3 sekonda më shumë në ndeshjen kundër Holandës ku edhe ai gjeti dy herë rrugën e rrjetës.

17 – Numri i golave me kokë gjatë Euro 2012, që tani një rekord për Kampionatet Evropianë.

18 – Jetro Uillems u bë lojtari më i ri që luan në një Evropian, në moshën 18 vjeç e 72 ditë.

26 – Golat gjatë pjesëve të para në Euro 2012, që tani një më shumë se edicioni i katër viteve më parë.

73 – Trajneri i Irlandës, Xhovani Trapatoni, është tekniku më i vjetër që merr pjesë në një Evropian, në moshën 73 vjeç e 93 ditë.

810 – Pasimet e kryera nga Spanja përballë Irlandës, një rekord i ri për Kampionatin Evropian. Vetëm Ksavi arriti të bënte 127 pasime, ndërsa e gjithë Irlanda bëri 198. (LajmeShqip.com)

 
Lajme Shqip Wednesday, 20 June 2012 16:01

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të jetë pranishme në stadiumin e Gdansk për ndeshjen mes Gjermanisë dhe Greqisë që luhet të premten, një përballje që ka marrë përmasa përtej atyre sportive për shkak të implikimeve të këtyre dy shteteve në ekonominë e Bashkimit Evropian.

Merkel do të udhëtojë nga një samit i rëndësishëm ndërkombëtar në Rome, ku do të takohet me liderët e Italisë, Spanjës dhe Francës për të diskutuar masat afatgjata për rimëkëmbjen e Eurozonës dhe daljen nga kriza financiare. Takimi u afrua të premten me kërkesë të vetë Merkel, e cila pas tij do të udhëtojë drejt Gdansk për të përjetuar e qetë finalen e Euro 2012.

Ndonëse trajneri Lëv është munduar ta cilësojë këtë si një ndeshje normale futbolli, prania e Merkel e tensionon disi situatën, pasi dihet qëndrimi i kancelares gjermane dhe kërkesat e saj ndaj shtetit grek për masa të rrepta ekonomike.

Vetë Federata Gjermane e Futbollit shpreson që kancelarja t’u sjellë fat ashtu siç ka bërë edhe më parë kur ka qenë në stadium. “Dy ndeshjet e fundit që kancelaria ndoqi në stadium rezultuan në fitore të mëdha për Gjermaninë: 3-0 ndaj Turqisë në Berlin dhe 4-0 ndaj Argjentinës në Keip Taun”, ishte qëndrimi zyrtar i Federatës Gjermane.

Në këtë takim mund të jetë i pranishëm edhe kryeministri grek Samaras, por sipas të dy palëve, edhe nëse do të ketë takim, do të bëhet vetëm në pushimin ndeshjes dhe do të flitet vetëm për futboll. (LajmeShqip.com)

Çerekfinalet

21.06.2012

R. Çeke-Portugali      20:45

Varshavë

22.06.2012

Gjermani-Greqi          20:45

Gdansk

23.06.2012

Spanjë-Francë            20:45

Donetsk

24.06.2012

Angli-Itali                     20:45

Kiev

 
Lajme Shqip Tuesday, 19 June 2012 16:35

Mishel Platini mendon se me datën 1 korrik në Kiev, ai do të ulet në tribunën e nderit për të parë finalen e Euro 2012 mes Spanjës dhe Gjermanisë. Sipas ish-futbollistit francez, dy skuadrat vazhdojnë të jenë një nivel më lart se të tjerët, sidomos spanjollët.

“Këto dy kombëtare janë favoritet për të shkuar në finale. Spanja ka prej kohësh një stil loje mjaft të veçantë, një sistem loje që i mundëson të evitojë lodhjen e lojtarëve të saj. Nuk kanë asnjë problem në këtë aspekt, pasi ai që vrapon është topi dhe jo ata. Ai që lodhet është topi, jo lojtarët e Spanjës”, deklaroi Platini.

Sipas presidentit të UEFA-s, eliminimi i Holandës është zhgënjyes për shumë persona, por tregon edhe një herë se Kampionati Evropian i futbollit është shumë më i vështirë për t’u fituar se një Kampionat Botëror”.

Ai nuk ka ngurruar të flasë edhe për rritjen e cilësisë së lojës në turne, duke ia atribuuar këtë faktit se 5 gjyqtarët ndihmojnë në rritje e cilësisë së ndeshjes. “Deri tani nuk ka patur ndeshje që janë mbyllur në barazim pa gola. Kjo vjen për faktin se lojtarët e dinë që ka më shumë sy që i vëzhgojnë dhe nuk vonojnë lojën kot, duke rritur cilësinë. Kështu nuk ka më as gola fantazmë”.

Platini, në fund ka theksuar se niveli i lartë i Evropianit nuk do të ulet nga rritja e numrit të skuadrave nga 16 në 24, duke filluar nga edicioni i ardhshëm. “Ideja është të veprojmë si në Botërorin 1982 dhe 1986 që kam luajtur unë, me 24 skuadra. Faza e parë eliminimit direkt me 16 skuadra do të jetë e shkëlqyer”, ka treguar francezi për ndryshimin që hyn në fuqi në aktivitetin që organizohet në vendlindjen e tij pas katër vitesh. (LajmeShqip.com)

 
Lajme Shqip Monday, 18 June 2012 17:37

Përfaqësuesja greke, surpriza e deritanishme e Euro 2012, ka kaluar më shumë kohë gjatë të dielës duke u marrë me rezultatet e zgjedhjeve në vendlindje, sesa duke u përgatitur për çerekfinalet kundër Gjermanisë.

Por futbollistët kanë bërë të qartë se ndeshja kundër shtetit më të fortë të Eurozonës nuk do të kthehet në një çështje politike.

“Kjo ndeshje nuk do të ketë asnjë impakt mbi atë që ndodh në ekonomi apo politike. Po flasim për futboll, për sport”, deklaroi mesfushori Gianos Maniatis. “Ajo që ka rëndësi për ne është t’i japim pak kënaqësi grekëve, t’i bëjmë të festojnë pak pas gjithë asaj që po ndodh”.

Pasi Gjermania kërkoi masa më të rrepta ekonomike ndaj Greqisë, situata mes dy vendeve është tensionuar ndjeshëm dhe kjo mund të ketë pasoja edhe në këtë ndeshje futbolli.

“Ata (gjermanët) kanë në mendjen e tyre sikur e gjitha situata është rreth politikës”, tha zëdhënësi për shtyp i kombëtares greke, Panos Korkodilos. “Nuk është kështu, ky është thjesht futboll. Ai është karakteri i tyre, jo i yni”, tha ai.

Situata është ndezur edhe më shumë kur mediat gjermane publikuan lajmin se një nga zyrtarët e Federatës Gjermane, pas fitores me Danimarkën, kishte ftuar kancelaren Anglea Merkel në ndeshjen çerekfinale “që t’u dhembte më shumë”. (LajmeShqip.com)

Çerekfinalet

21.06.2012

R. Çeke-Portugali         20:45

22.06.2012

Gjermani-Greqi            20:45

23.06.2012

1C-2D                               20:45

24.06.2012

1D-2C                               20:45

 
Lajme Shqip Sunday, 17 June 2012 22:28

Gjermania ka konfirmuar statusin e saj si pretendente kryesore për të fituar Euro 2012 duke mbyllur Grupin B me tre fitore në po aq ndeshje pas suksesit 2-1 ndaj Danimarkës. Lëv ka preferuar që të aktivizojë titullarët në këtë sfidë, duke mos toleruar ndaj skandinavëve dhe duke eliminuar këta të fundit. 

Lukas Podolski, në ndeshjen e tij të 100 me fanellën e përfaqësueses gjermane, kaloi në avantazh këtë ekip në minutën e 19-të të takimit, por vetëm pas pak minutash ishte Krohn Dehli që barazoi shifrat me një gjuajtje me kokë që nuk i dha mundësi reagimi portierit Nojer.

Me kalimin e minutave, Danimarka provoi të rrezikonte gjermanët dhe të kërkonte një fitore që do ta çonte në çerekfinale dhe do të eliminonte pikërisht skuadrën e Lëv.

Por kjo e fundit gjeti golin e fitores kur kishin mbetur 10 minuta nga fundi me anë të Bender, i cili shfrytëzoi një pasim perfekt të Ozil.

Tani Gjermania ka një ndeshje të lehtë në letër përballë Greqisë në çerekfinale, sidomos duke patur parasysh mungesat e ekipit grek për dëmtime apo pezullime. Ndërsa Joakim Lëv ka në dispozicion të gjithë lojtarët pasi edhe Boateng kthehet nga pezullimi që e la jashtë ndeshjes kundër Danimarkës. (LajmeShqip.com)

Grupi B

Holandë-Danimarkë     0-1

24’ Krohn Dehli

Gjermani-Portugali        1-0

73’ Mario Gomez

Danimarkë-Portugali     2-3

41’, 80’ Bendtner / 24’ Pepe, 36’ Postiga, 87’ Varela

Holandë-Gjermani        1-2

73’ Van Persi / 23’, 38’ Mario Gomez

Portugali-Holandë         2-1

28’, 74’ K. Ronaldo / 11’ Van Der Vart

Danimarkë-Gjermani    1-2

24’ Krohn Dehli / 19’ Podolski, 80’ Bender

Renditja

Gjermani          9          5-2

Portugali          6          5-4

Danimarkë      3          4-5

Holandë           0          2-5

Çerekfinalet

21.06.2012

R. Çeke-Portugali         20:45

22.06.2012

Gjermani-Greqi            20:45

23.06.2012

1C-2D                               20:45

24.06.2012

1D-2C                               20:45