Lajme Shqip Monday, 10 October 2011 14:19

Spanja ka dominuar futbollin ndërkombëtar në vitet e fundit ata fituan Euro 2008 dhe Kupën e Botës 2010, ndërkohë që Barcelona kanë hequr Ligës së Kampioneve, dy herë në tre sezonet e fundit.


“Barcelona ka vendosur standarde në futboll. Ata luajnë futboll të përsosur për shkak të pastërtisë së lojës së tyre, lëvizshmërinë e tyre dhe mënyrën se si ata lëvizin topin përreth”, tha Beckenbauer për Kicker.

“Ata janë edhe më të mirë se ekipi spanjoll, sepse ata kanë Lionel Messin. Ata kanë cilësinë për të mbrojtur me sukses titullin e tyre në Champions League.”

“Spanja janë ekipi më i mirë kombëtare në botë dhe janë të preferuarit për të fituar Euro 2012. Gjermani kanë bërë shumë progres. Franca mund të jetë një surprizë.”

Spanja dhe Gjermania janë kualifikuar tashmë për Euro 2012, ndërsa Franca ka nevojë për një barazim nga Grupi D në ndeshjen e së martës në shtëpi kundër Bosnjë-Hercegovinës. (LajmeShqip.com)