Lajme Shqip Friday, 16 August 2013 19:52

Avio-kompania Belle Air”, ditëve të fundit bëri që qindra mërgimtarë të Kosovës të kthehen mbrapsht nga Aeroporti i Prishtinës për në shtëpitë e tyre, pasi nuk u ka siguruar udhëtim për në shtetet perëndimore, ashtu siç ishte obliguar me biletat që i kishte shitur.

Kompania ka filluar një fushatë medialle ku reklamon për rritjën e kapaciteteve të saj dhe në të njejtën kohë mohon operimin e saj në Kosovë. Askund në kampanjës e saj nuk e përmend që rritja e kapaciteteve po bëhet për shkak të mos përmbushjë së obligimeve ndaj pasagjerëve.

Reporteri.net një portal në Kosovë raporton se kompania ofroi botimin me pagesë të një njoftimi të saj dhe ajo u publikuar nga mediat kryesore të Kosovës si “koha.net”, “telegrafi.com”,“indeksonline.net”, “kosova-sot.net”, dhe shumë media tjera.

Të gjitha mediat e kanë botuar njoftimin sikur të ishte lajm dhe pa njoftuar se bëhet fjalë për reklamë.

Por, kjo kompani është vetmja kompani shqiptare e cila preferohej dhe përdorej rëndomtë nga Lulzim Basha kryetar i Partisë Demokratike gjatë kohës që ai mbulonte ministrinë e jashtme dhe ministrinë e brendëshme në udhëtimet e veta drejt Brukselit.

 

https://www.lajmeshqip.com/ekonomia/pezullohet-albania-airlines-belle-air-tashme-i-vetem

Madje gjatë udhëtimit të parë të 50 studentëve drejt Brukselit pa viza ishte pikërisht kompania Belle Air e cila vuri në dispozicion të kësaj nisme personale të ish-minsitrit të brendshëm Lulzim Basha një avion çarter.

Dhe për këtë “nder”, pas mbërritjes në Shqipëri, Basha nuk hezitoi të falenderonte kompaninë përpara studentëve duke e nënvizuar faktin se kishte qenë Belle Air që kishte mundësuar “falas” udhëtimin e tyre.

Një tjetër fakt interesant është se Belle Air u shfaq si kompani gjatë vitit 2006 kur pasi iu hoq licensa e operimit një kompanie mjaft të suksesshme loë-cost “Albatros” e cila asokohe kishte një “të metë” të madhe që menaxhohej nga nipërit e ish-presidentit Alfred Moisiu dhe për shkak të përplasjeve Moisiu-Berisha, ish-drejtori i aviacionit civil Gazmend Dibra mori një vendim absurd duke i hequr liçesën “Albatros”.

Dhe Belle Air u shfaq menjëherë si një kompani alternative loë-cost në Shqipëri në kohën kur ministër i transporteve ishte pikërisht ministri Lulzim Basha,