Lajme Shqip Monday, 27 January 2014 16:52

Disa orë pasi autobusi i linjës Athinë-Tiranë u sulmua me armë zjarri në një pritë në të dalë të qytetit të Memaliajt, menaxheri i linjës i cili ndodhej në autobus rrëfen për “A1 Report” sesi rrodhi ngjarja.

 
Edmond Tafa, menaxher i linjës, ka qenë i ulur pranë shoferit kur ka pikasur i pari një person në cep të rrugës. Për shkak të errësirës, pasi ora shënonte 01:30 e së hënës, Tafa ka menduar se ishte bari. Por në momentin që autobusi ka ulur shpejtësinë, janë dëgjuar të shtënat me armë në drejtim të autobusit, por duke qenë se të shtënat dallohej se vinin nga armë të ndryshme, menaxheri thotë se mund të ishin më shumë se dy vetë ata që i sulmuan.
 
Autobusi, ku ndodheshin 22 pasagjerë, po udhëtonte në aksin rrugor Memaliaj-Mallakastër në afërsi të kthesës së Vasjarit, kur është sulmuar dhe si pasojë mbetën dy persona të plagosur: Laurent Tabaku, 23 vjeç nga Elbasani, në gjëndje të rëndë dhe Qebarie Dihani, 19 vjeçe nga Fieri.
 
Pasagjerët e autobusit, mes tyre dhe i ati i të plagosurës, të intervistuar nga “A1 Report”, treguan sot në mëngjes se autobusi po lëvizte avash për shkak të rrugës së keqe dhe në momentin kur është qëlluar i kanë thënë të mos ndalej port ë ecte me shpejtësi.
 
INTERVISTA PER “A1 REPORT”: JA SI NA SULMUAN
Si e kujtoni momentin kur ju sulmuan?
Sapo kaluam Memaliajn. Është një kanal. U detyruam të ulim shpejtësinë. Atje na kishin bërë pritë. Ishte shoferi dhe unë, pranë pasagjerët.
 
Si e kuptuat ju?
Se pamë një njeri 3 m larg autobusit. Na u duk si bari. Aty ishte errësirë e plotë. Në atë moment vetëm kur dëgjojmë që na gjuajti.
 
Nga cila anë ju gjuajtën fillimisht?
Nga krahu i majtë.
 
Kjo është goditja e parë?
Shoferit i thamë jepi makinës me shpejtësi të madhe e pastaj dëgjuam, 5-6 gjuajtje kallashi.
 
U shqetësuan njerëzit?
Njerëzit u shqetësuan sigurisht dhe u shtrinë poshtë në autobus. E shtuam shpejtësinë e autobusit. Diku 8-10 km na doli policia përpara dhe aty hapëm krahun. Ndaluam se ishin dy anash të evidentuar që na qëlluan, por mund të ishin dhe më tepër. Njëri gjuajti me kallash, dikush tjetër me armë ose çifte.
 
Sa pasagjerë ishin në autobus?
22 persona. Plumbat na çanë radiatorin.
 
Si e kuptuat për vajzën dhe djalin që ishin plagosur?
Kur ndaluam 8 apo 10 km më larg, atëherë e kuptuam që dy pasagjerë ishin të palgosur se ajo vajza ishte e gjakosur, kurse ai djali nuk lëvizte fare.

ORA 12:45 AUTOBUZI I LINJËS ATHINË-TIRANË, MBËRRIN NË KRYEQYTET
Autobuzi i linjës Athinë-Tiranë, i cili u qëlluan në një pritë në afërsi të Memaliajt me armë zjarri, ka mbërritur rreth orës 12:45 minuta të mesditës në kryeqytet. Shenjat e plumbave dhe dëmtimet që ka pësuar autobusi janë të dukshme.

ORA 09:27 SHOQËROHEN 9 PERSONA NË POLICI, VIJOJNË KËRKIMET
Policia e Gjirokastrës ka shoqëruar 9 persona në lidhje me sulmin me armë ndaj autobusit që ka ndodhur në Memaliaj. Burime zyrtare thanë se, deri tani janë shoqëruar në ambjentet e Policisë së Gjirokastrës 9 persona nga rrethi i Tepelenës.
 
Sipas policisë, “në datën 27 janar 2014, rreth orës 01.20 minuta të mëngjesit, në aksin rrugor Tepelenë- Mallakastër, vendin e quajtur Mogila, persona të pa identifikuar të fshehur poshtë rrugës nacionale kanë qëlluar me armë në drejtim të faqes anësore të autobuzit me targa AA 578 GC, të linjës ndërkombëtare Athinë -Tiranë”. Sipas burimeve zyrtare nga Policia e Gjirokastrës, “drejtuesi i autobusit nuk ka ndaluar por ka vijuar lëvizjen me shpejtësi në drejtim të Mallakastrës dhe ka ndaluar në fshatin Beraj ku ka kontaktuar me një patrullë të Policisë Rrugore”.

“Si pasojë e të shtënave është plagosur një prej pasagjerëve L. Tabaku, 25 vjeç nga Elbasani, i cili ndodhet i shtruar në Spitalin e Fierit. Nga të dhënat e para rezulton së është lënduar lehtë jashtë rrezikut për jetën dhe një pasagjere tjetër Q. Dihani, 19 vjeçe nga Fieri”, ka bërë të ditur policia.
 
Burimet zyrtare nga Policia e Gjirokastrës thanë se, “me marrjen e njoftimit, menjëherë në drejtim të vendngjarjes janë nisur efektivat e Komisariatit të Policisë Tepelenë, dhjetra forca të Drejtorisë së Policisë së Qarkut Gjirokastër dhe të Komisariatit të Policisë Gjirokastër, si dhe dy grupe të FNSH”. “Vijon krehja e gjithë zonës për të bërë të mundur kapjen e autorëve”, ka bërë të ditur Policia e Gjirokastrës.

 

I ATI I QEBARIE DIHANIT: THASHË SE MË IKU FËMIJA

I ati i Qebaries rrëfen minutat e tmerrit gjatë sulmit me armë, kur pa vajzën e tij që u plagos nga plumbat.

“Thashë unë, iku fëmija, mbaroi. Isha bashkë në një sedilje me çupën. Ajo ishte nga krahu i xhamit që u thye edhe unë isha nga krahu tjetër. Autobusi u mënjanua për të ndaluar, ne bërtitëm të gjithë ec ec se do na vrasin të gjithëve. Vazhdoi autobusi rrugën, deri sa arritëm tek ndihma e policisë. Do vinim në shtëpi nga Greqia. U shtrimë të gjithë në tokë në autobus”, rrëfen i ati i të plagosurës Qebarie Dihani.

 

PASAGJERËT: I THAMË SHOFERIT EC SHPEJT, FATI JONË QË SHPËTUAM


“Ishim në gjumë dhe nuk dimë gjë se kush qëlloi me armë. U shtrimë, bërtitëm, nuk ndaloi shoferi dhe ikëm. Qëlluan me armë, u thye xhami, u plagos një vajzë dhe një djalë” – thotë një pasagjere.
 
“Po udhëtonim në autobus, na gjuajtën nga krahu i majtë i shoferit. Gjuajtën dhe me një armë tjetër, me kallash. Fati i mirë që shpëtuan njerëzit. Gjithë autobusi i tha shoferit që mos ndalo, por ec shpejt. Shoferi eci me shumë shpejtësi të madhe dhe ndaluam diku 10 kilometra larg vendit që ndodhi”- dëshmon një tjetër pasagjere.
 
“Dëgjuam një zhurmë gjatë rrugës. Thashë mos u ça goma. Pastaj dëgjuam dhe 3 të tjera. Pastaj u ulëm barkas të gjithë. Njëri që kisha në krah më tha që më duket se jam plagosur. Uli dorën dhe e kishte me gjak. Pastaj ra, nuk lëvizi më. Ai tha në Fier do zbriste”, deklaruan pasagjerët pas ngjarjes së rëndë./Shqiptarja/ 

 
Lajme Shqip Monday, 04 November 2013 13:53

Athinë- Gazeta gerke “To Ethnos” përshkruan takimet e ditës së diel të presidentit Papulias me kryepeshkopin Anastas dhe me kreun e PBDNJ dhe njëkohësisht zëvendëskryetarin e Parlametit Vangjel Dule si çeshtjet e pronesise qe mbeten te pazgjidhura dhe ate te edukimit shkollor.

Ne artikull shkruhet se lideri grek ka shprehur besimin se me miqte shqiptare do te bisedoje me sinqeritet dhe hapur te gjitha çeshtjet qe u perkasin marredhenieve dypaleshe.
“Do ta gjej gjuhen e perbashket me udheheqjen e sotme demokratike te Shqiperise” eshte nje prej thenieve te Papulias qe veçon gazeta ‘Proto Thema’, e cila permend midis te tjerash ne artikullin e saj deklaraten e Papulias per nevojen e ekzistences se varrezave per greket e rene ne luften kunder Italise ne vitet 40, te cilet luftuan fashizmin bashke me shqiptaret.

 
Lajme Shqip Monday, 28 October 2013 15:37

Sekretari i pergjithshem i Ministrisë së Drejtësisë së Greqisë Jorgos Sulas nga Këlcyra e Përmetit ka bërë thirrje që autoritetet shqiptaret’u japin më tepër prioritetvarreve greke në Shqipëri.

“T’i jepet prioritet kësaj çështje. Dimë që në Përmet ka pasur një tjetër varr masiv.Autoritetet shqiptare t’i japinprioritet kësaj çështjeje” është shprehur ai. /albeu/

 
Lajme Shqip Sunday, 29 September 2013 14:02

Athinë- Është vetëdorëzuar në policinë e Atikës, në Athinë deputeti i Agimit të Artë, Kristos Papas, i cili është me origjinë shqiptare. Ndaj tij ditën e djeshme ishte lëshuar një urdhër-arresti nga ana e prokurorisë. Papas është vetëdorëzuar në orën 12.00 me orën lokale në Shqipëri.

Kristos Papas njihet në Greqiedhe si “kamzhiku i artë”.Papas ka marrë një taksi ku ka zbritur përpara policisë në Athinë duke u dorëzuar ai ka thirrur, “Jam i lirë. Drejtësia do të triumfoj, rroftë Hrisi Avgi ( Agimi i Artë)”. Në momentin që ka hyrë në ambientet e komisariatit të policisë, ai ka përshëndetur si Hitleri.

Policia greke ka vënë në pranga kreun e partisë ekstreme Agimi i Artë, 56-vjeçarin, Nikos Mihaloliakos dhe disa deputetë të këtij subjekti politik.

Ndaj partisë neonaziste, prokuroria greke ka lëshuar dhjetëra urdhër-arreste ndërsa ende nuk janë ekzektuar të gjithë. Deri më tani janë të arrestuar 20 persona. /albeu./

 
Lajme Shqip Saturday, 31 August 2013 11:23

Tiranë-Shumë e rëndë është ajo që ka ndodhur me 502 fëmijët romë nga Shqipëria, të cilët janë zhdukur nga institucioni shtetëror bamirës, “Agia Varvara” në Greqi, në vitin 1998 dhe për fatin e të cilëve askush nuk thotë gjë.

Deputetja e SYRIZA-s Maria Janakaki, e cila e ngriti çështjen në Parlamentin grek, tregon se interesimi i saj për këtë çështje bie në vesh të shurdhër. “Sa herë që jam përpjekur për të marrë përgjigje nga institucioni kam ndeshur në një mur të lartë. Më kanë thënë se fëmijët kapërcyen gardhin dhe ikën”, thotë ajo.

Teksa Ministri i Drejtësisë, Transparencës dhe të Drejtat e Njeriut, Haralambos Athanasiu urdhëroi një hetim të ri nga e para për skandalin, është vendosur prokurori i ri për çështjen. Ai duhet të hetojë sesi për 15 vjet, jo një e dy, por plot 502 fëmijë janë zhdukur nga institucioni ” Agia Varvara”. Gjithçka e ka fillesën në vitin 1998, kur ministri i atëhershëm grek i Rendit Publik urdhëroi të ndalohet biznesi i shfrytëzimit të fëmijëve, pas një aksidenti me makinë në Selanik me dy fëmijë shqiptarë të rrugës.

Gjatë aksionit, policia mblodhi nga rruga 615 fëmijë shqiptarë, të cilët u dërguan në qendrën për mbrojtjen e të miturve “Agia Varvara”, qendër që varet nga Ministria e Punës, Çështjeve Sociale dhe Mirëqënies.

Disa prej këtyre fëmijëve u riatdhesuan në Shqipëri, ku dhe kanë gjetur familjet e tyre. Rreth 60 prej tyre u morrën nga familje kujdestare apo shkuan në jetimore në Greqi.

Veçse për 502 fëmijë të tjerë, fati vazhdoi të jetë ndoshta edhe më i vështirë, pasi në rrethana misterioze u zhdukën nga institucioni dhe askush nuk i kërkoi.

Në vitin 2002 organizata “Terres des Hommes” filloi hetime për fëmijët e rrugës nga Shqipëria dhe tha se fëmijët iu ishin shitur trafikantëve nga disa punonjës të institucionit, me çmimin 500 € secili.

Sipas organizatës, shumë prej fëmijëve të zhdukur nga Fondacioni u blenë nga kontrabandistët për 500 €, për shfrytëzim ekonomik, për të lypur, për prostitucion apo për shitje të organeve. Mediat greke flasin për një bashkëpunim të mafias shqiptare dhe asaj greke, që përfitojnë nga shitja dhe shfrytëzimi i fëmijëve. Një hetim i Avokatit të Popullit në Greqi në mars 2004, doli në përfundimin se nuk ka pasur tregti me fëmijët.

Në vitin 2007 papritur kërkimi ndaloi, megjithatë prokurorët gjetën probleme serioze në funksionimin e institucionit, pritjen e fëmijëve në të, ku bashkangjitën edhe përgjegjësitë e Ministrive të Rendit Publik dhe asaj të Punës, për trajtimin e çështjes.

Në qershor 2012 çështja u ripublikua nga Komiteti për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Fëmijëve të OKB-së.

Para disa ditësh u ngrit në Parlament nga deputetja e SYRIZA-s dhe për pasojë ministri i Drejtësisë kërkoi rihapje të dosjes.

Megjithatë ka shumë pak gjasa që ne të dimë se çfarë ka ndodhur me këta njerëz, kush dhe pse dhunoi këta fëmijë, duke stigmatizuar përgjithmonë shpirtrat e tyre të pafajshëm…?! /Ballkanweb/ 

 
Lajme Shqip Friday, 23 August 2013 13:28

Tiranë – Konsulli i përgjitshëm i Greqisë në Gjirokastër, Nikolas Kotrokoi, është shprehur se ndërhyrja për largimin e Kishës Ortodokse nga Pallati i Kulturës në Përmet, ka qenë e papërshtatshme. Komenti i tij është bërë pas një takimi që ka pasur me kryebashkiakun e Përmetit, Gilberto Jaçe.

“Kisha Autoqefale Shqiptare nuk ka varësi nga askush. Vendimet e saj duhet të respektohen. Mënyra, koha dhe vendi i ndërhyrjes në Pallatin e Kulturës ishte jo i përshtatshëm”, ka thënë konsulli grek gjatë takimit me kryebashkiakun e Përmetit, raporton tema.
“Greqia është i vetmi shtet që ka përkrahur Shqipërinë në procesin e integrimit europian dhe do vazhdojmë të mbështesë Shqipërinë. Jemi dy popuj miq, kemi qenë dhe do jemi për përforcimin e marrëdhënieve ndëretnike, ndërfetare e ndërajonale”, ka vijuar më tej konsulli grek.

 
Lajme Shqip Thursday, 22 August 2013 14:14

Athinë – Edhe në Parlamentin grek është shtruar çështja e ngjarjeve në Përmet, pasi deputeti i partisë “Demokracia e Re”, Nikitas Kaklamanis i ka drejtuar disa pyetje ministrit të Jashtëm, Evangelos Venizelos mbi veprimet që ka ndërmend të bëjë Athina zyrtare, lidhur me atë që e quajti “vandalizmin mbi Kishën e Përmetit”.

Në fjalën e tij deputeti i djathtë është shprehur ndër të tjera se “ngjarjet që ndodhën në qytetin e Përmetit në Shqipëri kanë cënuar konceptin e së drejtës ndërkombëtare dhe evropiane. Në të njëjtën kohë, ato kanë krijuar një ndjenjë shqetësimi për të gjithë grekët”.

Ai ka përmendur veçanërisht, “përdhosjen e relikeve të shenjta, Ungjillit, Grailit të Shenjtë, ikonat e hedhura mbi një kamion, veprime që kanë zemëruar klerin ortodoks grek dhe njerëzit”.

Duke vijuar deputeti i djathtë grek pyet: “Cfarë do të ndodhte nëse dikush do të kishte hedhur Kuranin në një kamion? Ndoshta do të digjej gjysma e planetit”, ka shtuar ai.

Më pas Kaklamanis i drejton ministrit të Jashtëm, Evangelos Venizelos këto pyetje:

*Përveç përgjigjes diplomatike rutinë të Ministrisë së Punëve të Jashtme, cilat janë hapat shtesë që keni ndërmend të merrni?

*A do të ndërhyjë Greqia në institucionet e BE-së, si për sa i përket financimit të një vendi aderues, ashtu edhe për procesin e pranimit, pasi qeveria shqiptare jo vetëm nuk e pengoi aktin, por e fshehu vandalizmin dhe dhunën.

Ky zhvillim ndodh paralelisht me pyetjen që eurodeputeti grek, Jorgos Kumutsakos ngriti në Komisionin Evropian, për çështjen në fjalë dhe me të njëjtën përmbajtje. /BW/

 
Lajme Shqip Wednesday, 21 August 2013 17:22

Tiranë – Kthime masive të shqiptarëve në dy pikat kufitare me Greqinë, kanë ndodhur gjatë ditës së sotme në doganën e Kakavijës në Gjirokastër dhe Kapshticës në Korçë,

Mësohet se pala greke iu përmend shqiptarëve konfliktin e ditëve të fundit në ‘Përmet’ mes kishës ortodokse e Bashkisë së këtij qyteti, ndërsa për t’i kthyer, sipas gazetarëve tanë ne vendgjarje, përdor si justifikim sasinë e parave që qytetarët duhet të kenë me vete.

Mësohet se në pikën kufitare të Kakavijës një polic grek ka dalë në zonën neutrale dhe kthen mjetet me targa shqiptare. Ndërsa lejohen të kalojnë në kufi vetëm ata qytetarë që kanë leje qëndrimi e karta greke. Duke u nisur nga kjo situatë, drejtori i policisë kufitare në Kakavijë Admir Abrija ka kërkuar takim me homologun e tij grek.

Në një komunikim telefonik për NEËS 24, zëdhënësi i policisë së Gjirokastrës, Genti Mullai sqaroi se situata e krijuar atje është kaotike, ndërsa shtoi se deri më tani janë kthyer nga policia greke mbi 100 shtetas shqiptarë.

Mullai sqaroi se fillimisht policia ka përdorur si justifikim mungesën e të ardhurave të mjaftueshme monetare, ndërsa më pas kanë përmendur edhe çështjen e Përmetit. Mësohet se qytetarëve në Kakavijë iu kërkojnë të kenë me vete 3000 euro.

E njëjta situatë raportohet edhe nga pika kufitare e Kapshticës. Që në orët e para të mëngjesit qytetarët shqiptarë janë kthyer masivisht në kufi.

Mësohet se policia greke iu kërkon të kenë me vete mbi 1500 euro, ndërsa iu përmend shqiptarëve edhe konfliktin e ‘Përmetit’. Situatën e krijuar atje policia greke e justifikon situatën me shumën monetare.

Në një prononcim për NEËS 24 emigranët shprehen se, “Nuk lejohet të kalojë asnjë person me pasaportë shqiptare. Na përmendet ngjarja e Përmetit dhe na kthejnë”.

Qytetarët akuzojnë ndërkaq shtetin shqiptar për indiferencë në zgjidhjen e këtij problem.

Zgjidha për krizën me Greqinë, pas negociatave të Ramës?

 

Burime të mirëinformuara në Athinë tregojnë se mes Edi Ramës dhe Athinës, për çështjen e toponimeve, si dhe për krizën në Përmet, ka patur nje komunikim intensiv.
Kryeministri i ardhshëm i Shqipërisë i ka kërkuar mikut të tij të majtë Venizellos në Ministrinë e Jashtme, heqjen e kufizimit për shqiptarët deri në fund të shtatorit, për ta zgjidhur pastaj përfundimisht këtë problem në rrugë bilaterale. Dhe, pala greke ka mbajtur fjalën, deri kur kriza e Përmetit ka risjellë në skenë fantazmën e toponimeve, ditën e mbrëmshme e sot paradite, kur përsëri, sipas të njëjtave burime, zoti Rama ka komunikuar me Athinën.
Top Channel pohon se rikthimi i normalitetit ka ardhur falë këtij komunikimi. Nga ana tjetër, Edi Rama nuk ka dhënë asnjë deklaratë për çështjen e krizës në Përmet, por burimet e Top Channel pranë qeverisë së re tregojne se kryeministri i ri dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, janë të angazhuar për zgjidhjen e këtij problemi.
Mesa duket edhe dialogu i hapur nga kryebashkiaku socialist i Përmetit, me përfaqësuesit e kishës, është produkt i planit Rama – Bushati për zgjidhjen e këtij problemi./BW/Tema/