Lajme Shqip Saturday, 12 April 2014 19:30

Kryeministri në ikje i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se, në të ardhmen, nuk do të udhëheqë bisedimet e Serbisë me Kosovën. “Nuk do të udhëheqë bisedimet për Kosovën sepse ekziston marrëveshja se bisedimet janë çështje e nivelit kryeministror, ndajë këtë do ta bëjë kryeministri i ri i Serbisë, Aleksander Vuçiq”, citohet të ketë thënë Daçiq/rtk/

 
Lajme Shqip Monday, 17 March 2014 13:49

Në Serbi, Komisioni Zgjedhor, ka publikuar të dhënat e para të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare, të cilat tregojnë fituese Partinë Përparimtare Serbe, me në krye Aleksandër Vuçiçin. Sipas të dhënave që transmetojnë mediat serbe, kjo parti ka fituar 48.8% të votave, përkatësisht 157 nga 250 mandate. Deri më tani janë numëruar 65% e votave, me një dominim të qartë të partisë së Vuçiç, e cila dyfishon kështu votat e marra, 24% nga zgjedhjet e fundit të 2012.

Ndërkohë, vetë Vuçiç, në një konferencë për shtyp mesnatën e mbrëmshme, ka falënderuar të gjithë ata që, siç e quajti ai kontribuuan, në arritjen rezultatin më të mirë në historinë 25-vjeçare të parlamentarizmit. Sa i përket formimit të qeverisë së re, Vuçiç u shpreh se programi për qeverinë e re do të hartohet gjatë ditëve të ardhshme, ndërsa qeveria e re do të jetë gati më 1 maj.

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Serbi ka bërë të ditur se pjesëmarrja e votuesve ka qenë 53.2%. Zgjedhjet e parakohshme në Serbi janë zhvilluar gati dy vjet pas zgjedhjeve të rregullta parlamentare që janë mbajtur më 12 maj të vitit 2012. Ndërkaq, rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare në Serbi do të publikohen më 20 mars.

 

 
Lajme Shqip Sunday, 27 October 2013 11:47

Beograd- Nënkryetari i parë i Qeverisë së Serbisë, Aleksander Vuçiç viziton Kosovën më 31 tetor, tri ditë para zgjedhjeve lokale, shkruan gazeta serbe Novosti.

Sipas gazetës serbe, Vuçiç do të këmbëngulë që në Kosovë të vijë së bashku me ministrinserb pa portofol, AleksanderVulin, për të cilin, drejtësia kosovare ka lëshuar një urdhër arrest dhe ka hapur procedurën hetimore.

Sipas Novostit, kreu shtetërorserb po përgatitet për një aksion diplomatik të fuqishëm në Brukselin zyrtar në mënyrë që javën që vjen t’u mundësohet të gjithë përfaqësuesve politikë të Beogradit hyrje pa pengesa në Kosovë dhe pjesëmarrje në fushatën zgjedhore.

Po kështu Serbia pret që BE të dënojë deklaratën e kryeministrit turk Erdogan i cili në Prizren ka thënë se “Turqia është Kosovë dhe Kosova është Turqi”

 
Lajme Shqip Monday, 27 May 2013 14:44

 

Qeveria e Serbisë miratoi mbrëmë planin e zbatimit të marrëveshjës së arritur në Bruksel dhe një ditë më vonë serbët e veriut paralajmëronë themelimin e Kuvendit Krahinor në Kosovë. Kryetar i Bashkësisë së komunave serbe në Kosovë, Marko Jakshiq ka thënë se deri në fund të javës do të formohet Kuvendi i Krahinës autonome të Kosovës.
“Deri në fund të kësaj jave, do të formojmë Kuvendin e Krahinës autonome të Kosovës dhe në të do t’i bartim përgjegjësitë e shtetit te Serbisë. Kjo është e drejta jonë kushtetuese”, ka thënë Jakshiq, për mediat serbe, transmeton Kosovapress..
Ky veprim sipas tij bëhet pasi që serbët e veriut janë kundër marrëveshjës së arritur në Bruksel. “Kështu më nuk ka dhe për këtë, besojë që me këtë vlerësim pajtohen shumica e serbëve të Kosovës se marrëveshja e Brukselit është e papranueshme si dhe vendimi i mbrëmshëm i Qeverisë. Midis nesh nuk do të mund të gjejnë serbë të cilët do të pranojnë marrëveshjen dhe planin e zbatimit të saj”, ka thënë Jakshiq.

 
Lajme Shqip Tuesday, 21 May 2013 15:15

Qëndrimi i serbëve të veriut ndaj marrëveshjes së Brukselit është ende i  njëjti. Kundërshtues. Kështu kanë deklaruar kryesuesit e serbëve të veriut, pas takimit me zëvendëskryeministrin serb Aleksandar Vuçic. Por, ata kanë theksuar që megjithatë, ende janë duke pritur që t’I shohin detajet e planit të zbatimit të marrëveshjes së Brukselit të arritur  ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrit serb, Ivica Daçiq.

Radenko Nedeljkovic, përfaqësuesi i serbëve të veriut, pas takimit të liderëve serbë të veriut të Kosovës me Vuçicin, si pjesëmarrës i këtij takimi ka thënë se qështja e marrëveshjes së Brukselit, nuk ka qenë aspak temë e bisedës në këtë takim.

“Nuk është biseduar fare për marrëveshjen e Brukselit. Kemi biseduar për gjendjen momentale në veriun e Kosovës, si dhe për problemet e përditshme me të cilat ballafaqohen qytetarët. Kështu që, për marrëveshjen e Brukselit do të bisedohet pas kthimit të kryeministrit Daçiq nga Brukseli”, theksoi Nedeljkovic.

Kurse, lideri tjetër i serbëve të veriut, Milan Ivanovic nga Këshilli Kombëtar Serb, gjithashtu pjesëmarrës në takimin e fundit me Vuçicin, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se në këtë takim është biseduar për të gjitha temat.

Sipas tij, qëndrimi i serbëve të veriut për marrëveshjen e Brukselit, por edhe qëndrimi i Beogradit zyrtarë, nuk kanë ndryshuar.

“Qëndrimet tona janë të njohura për marrëveshjen. Të njohura janë edhe qëndrimet e qeverisë së Beogradit. Por, diferencat që i kemi dhe që njihen, nuk janë thelluar. Kryeministri Daçiq dhe bashkëbiseduesi kryesor janë në Bruksel për të biseduar për planin e zbatimit të marrëveshjes. Dihet mendimi ynë për këtë dhe interesat tona, kështu që diçka që është e papranueshme për ne, nuk mund të pritet se do ta pranojmë dhe nënshkruajmë. Jemi marrë vesh me autoritetet e Beogradit që të flasim edhe më tej për marrëveshjen dhe për planin e zbatimit, por nuk i kemi detajet e tij, kështu që nuk kemi mundur të flasim më thukët për të. Do të bisedohet pas kthimit të kryeministrit Daçiq nga Brukseli”, u shpreh Ivanovic.

Kundërshtimi i marrëveshjes së Brukselit nga serbët e veriut të Kosovës, kishte tensionuar raportet e tyre me Beogradin zyrtarë, duke krijuar një hendek mes tyre, të cilin përmes takimeve janë përpjekur që ta ngushtojnë.

Por, Nedeljkovic ka theksuar se qëndrimi i serbëve të veriut për marrëveshjen është i qartë dhe i pandryshuar deri më tani.

“Edhe më tutje konsiderojmë se marrëveshja e Brukselit është e dëmshme dhe se ajo nuk i garanton as parakushtet minimale për një jetë kualitative dhe mbijetesë të serbëve në Kosovë. Kështu që, qëndrimi ynë është i pandryshuar”, tha Nedeljkovic.

Edhe Ivanovic ka vlerësuar se serbët e veriut nuk mund ta pranojnë marrëveshjen e Brukselit dhe as zbatimin e saj, sepse, sipas tij, kjo do t’i rrezikonte interesat e tyre.

Por, megjithatë, siç thotë ai, duhet pasur kujdes që hendeku i krijuar me Beogradin të mos thellohet.

“Ne nuk dëshirojmë që ta thellojmë hendekun me autoritetet në Beograd, të cilët e gëzojnë mbështetjen e shumicës. E kuptojmë situatën e vështirë edhe në Kosovë, por edhe në Serbi. Megjithatë, ne kemi disa qëndrime dhe vija të kuqe tona, përtej të cilave nuk mund të kalojmë. Ne, pavarësisht dallimeve që kemi në interpretimin e marrëveshjes, ne duhet, duam dhe mundemi të punojmë me Beogradin dhe institucionet tona”, tha Ivanovic.

Ndryshe, liderët serbë të veriut të Kosovës kanë dhënë për të kuptuar se nuk do të pajtohen me marrëveshjen e Brukselit edhe kur plani për zbatimin e saj do të bëhet i ditur në detaje.

 
Lajme Shqip Monday, 20 May 2013 11:43

Westervelle do të jetë në Prishtinë ku do të takojë Thaçin e Hoxhajn pas përfundimit të vizitës së tij në Beograd.

Ai aktualisht është duke qëndruar në Beograd ku po takon kryeministrin serb Ivica Daçic si dhe presidentin Tomislav Nikoliq. 

Të dielën ai takoi zv/kryeministrin serb Aleksander Vuçic. 

 “Dakordimi për të zbatuar Marrëveshjen e Brukselit është kushti kryesor për përparimin e mëtejshëm të Serbisë në rrugën evropiane”, ka thënë Westervelle pas këtij takimi.

 
Lajme Shqip Monday, 13 May 2013 21:13

 

Nënkryetari i parë i Qeverisë serbe Aleksandar Vuiq ka deklaruar sot se hendeku ndërmjet autoriteteve në Beograd dhe përfaqësuesve të serbëve në Kosovë më nuk është “aq i thellë” dhe se së shpejti do të mund të merret vendimi i përbashkët në dobi të kombit. “Kjo ende nuk do të thotë se ata do ta pranojnë lehtë zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit për normalizim të raporteve, të arritur në Bruksel më 19 Prill, por besoj shumë se gjatë ditëve të ardhshme do të marrim një vendim të përbashkët”, ka thënë Vuçiq duke e përmbledhur vizitën e vet në veri të Kosovës në fund javës.
Ai theksoi se takimi i tij i djeshëm me serbët e Kosovës ka treguar se “ata i besojnë shtetit të tyre”.
Mëtutje, Vuçiq ka veçuar se fëmijët serbë në shkolla nuk do të mësojnë sipas programeve shqiptare, ndërsa në “pjesën veriore kurrë nuk do të shkel ushtria shqiptare”.
Sipas tij, “me këtë marrëveshje perëndimi e pranon ekzistimin e Bashkësisë së komunave serbe”.
Vuçiq konsideron se ky dokument është rast që populli serb të mbijetoj në Kosovë dhe se “më nuk do të vërsulet në disfata”.