Lajme Shqip Tuesday, 20 August 2013 11:22

Prishtinë – Bijtë e Adem Grabovcit, shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Guximi e Ngadhnjimi, në mesnatën e 15 shkurtit, kanë dëshmuar se “nuk e njohin ligjin”. Guximi duke vozitur veturën e tipit “BMW” në drejtim të Fushë Kosovës, nuk po pyeste për ngjyrat e semaforëve.

Në rrugën me shpejtësi të lejuar prej 60 deri 80 km/h, ai po drejtonte automjetin me shpejtësi 170km/h. Ky ishte shkasi pse dy policët në detyrë e ndoqën atë me veturë zyrtare dhe me shenja sinjalizuese derisa e ndaluan. Si rrjedhojë e tërë kësaj, dhe pas një konfrontimi verbal, aktakuza thotë se Guximi e grushtoi policin Avni Selaci, në prani të kolegut të tij, Latif Veseli.
Gazeta “Tribuna” thotë se ka siguruar aktakuzën e ngritur nga Prokuroria Themelore në Prishtinë ndaj vëllezërve Grabovci ku për herë të parë mund të mësohen versionet e bijve të politikanit të njohur kosovar, emri i të cilit është përmendur në raste të ndryshme, por jo për vepra penale .

 
Lajme Shqip Tuesday, 13 August 2013 12:02

Prishtinë,- Guxim dhe Ngadhënjim Grabovci, bijtë e Adem Grabovcit, shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së në Kuvendin e Kosovës, mund të dënohen nga gjashtë muaj deri pesë vjet burg.

Të dy këta kanë sulmuar policin Avni Selaci më 14 shkurt të këtij viti dhe burgun mund ta vuajnë nëse për këtë vepër penale për të cilën akuzohen, gjykata i shpall fajtorë.

Tashmë ndaj dy bijve të Adem Grabovcit, ka aktakuzë të ngritur nga Prokuroria Themelore e Prishtinës, transmeton gazeta Tribuna.

Prokurorja Sebahate Hoxha më 16 maj të këtij viti, ka ngritur aktakuzë kundër Guxim dhe Ngadhënjim Grabovcit, për veprën penale – sulm ndaj personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare

 
Lajme Shqip Monday, 12 August 2013 15:24

Prishtinë – Natën e së shtunës Guxim Grabovci po udhëtonte me veturë drejt Grykës së Rugovës. Djalin e shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci, po e shoqëronte edhe një shok i tij, Meriton Isufi, shkruan sot Gazeta Tribuna.
Përveç se po shkonin për të bërë qejf në vendin piktoresk të Dukagjinit, Guximi në bagazh kishte edhe dy armë luftarake. Një kallashnikov me 90 fishekë dhe një pushkë gjuetie me 31 fishekë.
Por rrugës për atje ata u ndaluan nga një patrullë e policisë kufitare ku pas kontrollit u janë gjetur armët. Guxim Grabovci dhe Meriton Isufi u shoqëruan në stacionin e Policisë në Pejë dhe pas konsultimit me prokurorin janë liruar.
Prokurori kujdestar në Prokurorisë e Pejës që është duke u marrë me djalin e Adem Grabovcit, Agim Kurmemaj ka konfirmuar se do të ketë aktakuzë ndaj Guximit.
“Padyshim se po, do të ndjekim rastin, edhe pse bëhet fjalë për djalin e deputetit”, ka thënë Prokurori.
Kurmemaj ka konfirmuar se dy të dyshuarit e kanë pranuar veprën dhe janë liruar në procedurë të rregullt.


Buzhala bën thirrje të reagohet për këtë rast 

Deputeti Berat Buzhala ka kritikuar Ministrat Vlora Çitaku dhe Memli Krasniqi, të cilët kishin reaguar ndaj shkrimeve të Fatos Lubonjës dhe Arben Idrizit, javë më parë.
“Arsyeja pse po shkruaj është që të shpreh irritimin tim të thellë me kolegët e mi politikanë
që për Benin e Lubonjën e bën gati turrën e druve, kurse për Bujen e Grabovcin dhe nënshtrimin që këta po ia bëjnë shtetit, e kanë futur bishtin ndër shalë dhe po bëjnë sikur asgjë nuk po ndodh”, ka shkruar Buzhala në Facebook.
“A e dinë apo nuk e dinë të apostrofuarit, Vlora, Memli e Ernesti se shtetin tonë nuk do ta rrezikojë asnjëherë Ben Idrizi e Fatos Lubonja – madje edhe nëse i shkruajnë gjërat më të çmendura – por shtetin e rrezikojnë sjelljet mafioze të familjeve të politikanëve”, ka shkruar më tej Buzhala.

 

 
Lajme Shqip Thursday, 06 June 2013 09:49

Ministra e deputetë në Kosovë kanë të punësuara gratë e tyre në ndërnarrje publike.

Gruaja e ministrit  të Punëve të Brendshme Bajram Rexhepit punon në Postë-Telekomine Kosovës ku merr 7 mijë euro pagë vjetore.

Gazeta Zëri raporton se në PTK është e punësuar  edhe gruaja e ministrit të Bujqësisë Blerand Stavilecit e cila merrë 12 mijë  euro të hyra vjetore në muaj.

Deputeti iPDK-së Bekim Haxhiu-Kamishi ka të punësar gruan në PTK me një pagë vjetore prej 12 mijë euro.

Ndërsa bashkëshortja e zëvendësministrit të Administratës Publike, Hajredin Hyseni, është e punësuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, ku paguhet 900 euro në muaj.

Në anën tjetër shefi i grupit parlamentar të PDK-së Adem Grabovci ka të punësuar gruan në Ibër-Lepenc e cila merrrë një pagë vjetore prej 7 mijë e 960 euro.

 

 
Lajme Shqip Saturday, 18 May 2013 14:48

Në këtë manifestim, i cili mbahet nën patronatin e Kuvendit të Kosovës, i kryesuar nga shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci dhe deputeti i LDK-së, Lutfi Haziri, do të marrin pjesë përfaqësues të shteteve të ndryshme botërore, përfshirë SHBA-në, Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Turqinë, Zvicrën, Izraelin, Jordaninë, Tajlandën, Shqipërinë, Greqinë, Serbinë, Rumaninë etj. Në mesin e këtyre pjesëmarrësve do të marrë pjesë edhe kongresmeni amerikan Robert Aderholt. Më shumë se 70 personalitete botërore e kanë konfirmuar pjesëmarrjen.

Kështu, nga 24 deri më 26 maj në Prishtinë do të organizohen “Lutjet e Mëngjesit” ose “Java e Tolerancës”. Në këtë eveniment, i cili është i pari i këtij lloj në Kosovë, do të marrin pjesë përfaqësues nga shtete të ndryshme të botës. Sipas një dokumenti të cilën e ka siguruar “Epoka e re”, deri më tani pjesëmarrjen në “Lutjet e Mëngjesit” e kanë konfirmuar më shumë se 70 përfaqësues të jetës politike, akademike, kulturore, ekonomike nga shtete të ndryshme të globit, përfshirë SHBA-në, Shqipërinë, Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Turqinë etj. Gjithashtu, në mesin e atyre personaliteteve që e kanë konfirmuar pjesëmarrjen janë edhe disa përfaqësues të partive politike, akademike dhe biznesore nga disa shtete të cilat nuk e kanë njohur Kosovën si: Greqia, Serbia, Izraeli, Rumania, Bonja dhe Hercegovina, Jordani, Tajlanda etj.

Grabovci: Kjo dëshmon se Kosova është shndërruar në faktor paqeje.

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Adem Grabovci, i cili është organizator i “Lutjeve të Mëngjesit”, e ka vlerësuar shumë të rëndësishëm këtë manifestim. “Rëndësia e kësaj jave është e veçantë për Kosovën. Është kënaqësi që kësaj radhe, në prag të jubileut të ‘Lutjeve të Mëngjesit’ për Evropën Juglindore, kjo ngjarje e madhe të mbahet në vendin tonë. Nuk është hera e parë që një manifestim i tillë mbahet në një vend ballkanik. Kjo ngjarje konsiderohet një nga ngjarjet më të rëndësishme për bashkimin e ideve të njerëzve nga mbarë bota për t’i promovuar paqen dhe lirinë si vlera thelbësore të demokracisë”, ka thënë Grabovci për “Epokën e re”. Në këtë kontekst, Grabovci ka deklaruar se Kosova është shndërruar në faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon. “Rëndësi e veçantë është fakti se Kosova është shndërruar në një prodhues stabiliteti rajonal, e ky është një mesazh i fuqishëm për botën demokratike se Kosova është përcaktuar qartë për vlerat demokratike karshi kombeve të lira dhe qytetërimit modern perëndimor”, është shprehur Grabovci.

Po ashtu, ai ka bërë me dije se në kuadër të “Lutjeve të Mëngjesit” do të organizohen edhe disa ngjarje, të cilat, sipas tij, kanë një rëndësi të veçantë. “Në kuadër të kësaj jave do të ketë edhe ngjarje të rëndësishme siç janë: Takimi i tolerancës fetare, me përfaqësues fetarë nga mbarë bota, ku do të diskohet për çështjet e tolerancës fetare në botë, pasi Kosova shquhet për tolerancë fetare, do të vendoset guri i paqes për nder të viktimave të Hiroshimës. Ky gur ka ardhur nga Japonia si dhe do të vendoset pllaka përkujtimore për nderim të viktimave të Holokaustit”, është shprehur Grabovci.

Lista e personaliteteve ndërkombëtare që e kanë konfirmuar pjesëmarrjen në “Lutjet e Mëngjesit”
1. Robert Aderholt (SHBA)
2. David Besle (SHBA)
3. Lunn Dennehy(SHBA)
4. Stan Hiolmes (SHBA)
5. Bob Mecwen (SHBA)
6. Abigail Powell (SHBA)
7. Sergio Ramos (SHBA)
8. Lary Ross (SHBA)
9. Bill Wall (SHBA)
10. Trent Walters (SHBA)
11. Andy Williames (SHBA)
12. Dr. Frank LaGorotteria (SHBA)
13. Selvije Haraste (Kroaci)
14. Efthimios Navridis (Greqi)
15. Erol User (Turqi)
16. Drago Marijaseviq (Serbi)
17. Uros Pribiçeviq (Serbi)
18. Branimir Gvozdenoviq (Mal i Zi)
19. Rade Ljumoviq (Mal i Zi)
20. Efthymios Navridis (Greqi) 
21. Dr. Rajai Muasher (Jordani)
22. Byram Javat (UEA)
23. Alexandros Mallias (Greqi)
24. Nikos Theodoridis (Greqi)
25. Fatmir Mejdiu (Shqipëri)
26. Besnik Mustafaj (Shqipëri)
27. Klodian Gradeci (Shqipëri)
28. Arian Starova (Shqipëri)
29. Paul Petrie (Belgjikë)
30. Robert Milçev (Maqedoni)
31. Valon Saraqini (Maqedoni)
32. Vilma Trajkovska (Maqedoni )
33. Marian Munteanu (Rumani) 
34. Esad Muriq (Zvicër)
35. Uros Andrijaseviq (Mal i Zi)
36. Tamara Peshiq (Mal i Zi)
37. Nemanja Staroviq (Serbi)
38. Darko Mrvos (Serbi)
39. Phil Brinkmeyer (SHBA)
40. Djordjo Davidoviq (Bonjë dhe Hercegovinë)
41. Haki Abazi (SHBA)
42. Ambasador Jean Claude Schlumberg (OSBE)
43. Pachara Naripthapahan (Tajlandë)
44. Llazar Prodanoviq (Bonjë dhe Hercegovinë)
45. Samuil Petrovski (Serbi)
46. Lorat Balla (Hungari)
47. Jany Randall (Britani e Madhe)
48. Gavriel Hanna Gefen (Gjermani)
49. Milos Andjiq (Serbi)
50. Jim Neathery (SHBA)
51. Mounzer Fatfat (SHBA)
52. Drina Vlasteliq-Rajiq (SHBA)
53. Gloria Dimoco (SHBA)
54. Esma Bunjaku (Kosovë)
55. Ilija Vojnoviq (Serbi)
56. Zef Preci (Shqipëri)
57. Nikola Gaveski (Serbi)
58. Petar Piliq (Serbi)
59. Dr. Eli Nachat – kryetar (Izrael)
60. Jerko Ivankoviq-Lijanoviq (Bonjë dhe Hercegovinë)
61. Desina Radivojeviq (Bonjë dhe Hercegovinë)
62. Catalin Bancila (Rumani)
63. Plamen Nunev (Bullgari)
64. Svetlana Boynova (Bullgari)
65. Tanya Nedeva-Nuneva (Bullgari)
66. Emilja Rexhepi (Kosovë)
67. Dejan Vraçiq (Kosovë)
68. Dragan Sabljiq (Kosovë)
69. Drilon Muriqi KFOR-i Austriak 
70. Kapiten Jurgen KFOR-i Austriak
71. Kapiten Egarten KFOR-i Austriak
72. Gani Roshi (Kosovë)
73. Goran Marinkoviq (Kosovë)
74. Mladen Kuribak (Kosovë)