Lajme Shqip Wednesday, 12 August 2015 08:16

Xherdan Shaqiri bëhet zyrtarisht lojtar i ekipit anglez Stoke City për vlerën e 12 milionë stërlinavve, duke thyer njëkohësisht edhe rekordin e klubit nga Staffordshire. Lëvizja e Xherdan Shaqirit ishte shndërruar gati – gati në cështjen e kësaj vere përsa i përket merkatos, jo më shumë për vlerën e transferimit sesa për kokëfortësinë e futbollistit me origjinë shqiptare për të kundërshtuar largimin me forcë nga skuadra e Interit, pas deklaratave të trajnerit Roberto Mancini se 23 – vjecari nuk bënte më pjesë në planet e ekipit zikaltër.

Kështu mbyllet gjithcka në mënyrën më të mirë të mundshme dhe të gjitha palët mbeten të kënaqura duke filluar nga vetë futbollisti, të cilit i përmbushen kërkesat financiare ndërsa klubit të Interit në krahun tjetër i krijohet mundësia për të mbyllur përfundimisht transferimin e kroatit Perisic. Pas vizitave mjekësore Shaqiri firmosi një kontratë që do ta mbajë të lidhur me klubin nga Stoke – on – Trent për një periudhë 5 – vjecare.

Drejtuesit e klubit nga Premier League zyrtarizuan gjithcka pasdite dhe falë kësaj marrëveshje drejtuesit e Interit do të arkëtojnë shumën e 16.9 milionë eurove. Futbollisti i lindur në Gjilan, ndonëse vetëm 23 vjec numëron plot 46 ndeshje me përfaqësuesen e Zvicrës me të cilën ka shënuar edhe 17 gola, e pak a shumë arritja e marrëveshjes u kuptua qartë edhe nga prania e Shaqirit në tribunën e “Britannia Stadium” ditën e dielë, kur skuadra e drejtuar nga Mark Hughes u mund nga Liverpuli falë një goli të vonë të brazilianit Coutinho.

Vetë trajneri uellsian e përkufizon Shaqirin si një futbollist shpërthyes dhe dinamik që do të sjellë dicka ndryshe në gjirin e kësaj skuadre. Rekordi i mëparshëm i “pocarëve” mbahej nga sulmuesi Peter Crouch që luan ende për këtë klub dhe për të cilin verën e vitit 2011 drejtuesit i paguan 10 milionë stërlina klubit londinez Tottenham Hotspur.

23-vjecari ishte transferuar te Interi në muajin janar nga Bajerni i Mynihut për 15 milionë euro pasi u bind personalisht nga vetë trajneri zikaltër Roberto Mancini, dhe statistikat e tij te skuadra italiane ishin 3 gola në 20 ndeshje gjithsesi Shaqiri tashmë zhvendoset në ishull ku më parë u kërkua me insisitim edhe nga dy klubet e qytetit të Liverpulit.

Futbollisti me origjinë shqiptare bëhet lojtari i 22 joanglez i këtij klubi dhe i nënti futbollist që rekrutohet nga skuadra e Stoke këtë verë. Presidenti i këtij klubi është biznesmeni anglez Peter Coates, që vlerësohet si njeriu i 25 më i pasur në futbollin britanik. Sezonin e kaluar Stoke City e mbylli Premier League-n në vendin e 9, ndërsa këtë verë përvec Shaqirit në skuadër janë afruar edhe emra të tillë si Shay Given, Glen Johnson, Philipp Ëollscheid, Joselu, Marco van Ginkel dhe Ibrahim Afellay.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»