Lajme Shqip Wednesday, 10 August 2011 11:33

Këtë vit, “14th Swiss Football Night” , i cili u zhvillua më 8 gusht, 2011, ishte i pari në historinë e këtij aktiviteti. Ishte hera e parë që kjo festë festohet në një stadium si ai i “Stade de Suisse”, në Bernë. Lojtarët më të mirë të sezonit 2010/11 u nderuan në praninë e mysafirëve të dukshëm nga bota e futbollit, të cilët ishin mbledhur për këtë rast.

Çmimi prestigjioz “Credit Suisse Lojtari i Vitit” për lojtarin më të mirë në ekipin kombëtar në sezonin e kaluar, shkoi për kosovarin Xherdan Shaqiri i cili aktualisht aktivizohet tek FC Basel.

Juria ishte e përbërë nga ekspertë, ish-lojtarët e ekipit kombëtar, trajnerët dhe gazetarët dhe që të gjithë e kishin emëruar së bashku me Diego Benaglio (Wolfsburg) dhe Gökhan Inler (Udinese), ku fituesi i përgjithshëme u vendos me votim publik.

Ky nder i është dhënë Shaqirit për vlerësimin e të arriturave të tij të jashtëzakonshme gjatë dymbëdhjetë muajve të fundit. Dhe kjo është pikërisht ajo që është pritur për 19-vjeçarin nga Baseli. Xherdan Shaqiri është ndoshta talenti më i madh i futbollit zviceran të shekullit 21, dhe ai është gjithashtu një çelës rekord i cili gjatë karrierës së tij nisi të lulëzojë. Ai ka arritur tashmë më shumë se shumica e kolegëve të tij, që janë në pension.

Shaqiri ka luajtur në Ligën e Kampionëve me FC Basel, ka fituar edhe dy tituj të Ligës Zvicerane, dhe Kupën Zvicerane. Ai nuk ka luajtur vetëm për ekipin zviceran shtatë herë, por edhe në debutimin e Kupës së Botës në Afrikën e Jugut. Vetëm disa javë më parë, ai e udhëhoqi U-21 të deri ne finalen e Kampionatin Evropian UEFA U-21, me disa shfaqje mahnitëse. Ndeshja e tij solo dhe gjuajtja kundër Danimarkës, do të jetojnë gjatë në kujtesën e të gjithëve. Teknika e tij dhe aftësitë e driblimit, të kombinuara me shpejtësinë që posedon, e bëjnë atë të mrekullueshëm dhe me merita plotësisht për vendin në ekipin e “All-Star”.

UEFA European Championship U-21 është vetëm një tjetër sfidë që i rriti vlerat e Shaqirit. Karriera e tij filloi në SV Augst, ku shqiptari nga Kosova i ka mësuar bazat e lojës, përpara se të kalojë në ekipin FC Basel, kur ishte dhjetë vjeç. Ai fitoj tituj për herë të parë në vitin 2006, kur u emërua lojtari më i mirë në “Nike Premier Cup”, në Pragë. Këtë sezon ai ka përjetuar një kthim prapa. Filloi në gjysmën e parë të sezonit të luajë për ekipin e të rinjve FC Basel, por nga gjysma e dytë ai ishte në ekip të parë, ku shënoi katër gola. Lojtari i shpejtë është një fenomen në shumë aspekte. Vetëm 1,69 metra i gjatë, ai ka muskuj të jashtëzakonshëm, është i patrembur dhe gjithmonë krijon kaos në mbrojtjen kundërshtare. Teknika e tij dhe vizioni i kanë mundësuar atij që të krijojë mundësi edhe për shokët e tij për të shënuar.

Falë performances së tij spektakolare për FC Basel dhe ekipin kombëtar, ai është duke u monitoruar nga afër nga skautët e gjithë botës dhe në javët e fundit spekulohet për një betejë transferimi në një skuadër të madhe. Për ketë nga gazeta “Blick” është emëruar si “Zauberzwerg” (xhuxhi magjik).

Ylli i  ri, i cili kërkohet nga superklubet nga Gjermania, Anglia, Spanja dhe Italia, e ka derën hapur kudo. Por, kudo që Xherdan Shaqiri përfundon duke luajtur, një gjë është e sigurt: tifozët do të jenë të kënaqur për të mirëpritur një kampion dhe “Credit Suisse Lojtarin e Vitit” për klubin të tyre. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»