Lajme Shqip Thursday, 23 June 2011 11:38

Shkup – Këtyre ditëve lajmet më interesante sportive në Ballkan pa dyshim se vijnë nga radhët e Shkëndijës dhe Partizanit të Beogradit, dy ekipe që do të përballen për herë të parë mes vete, por që do të sjell një duel shqiptaro-serb. Për lajmin se skuadra tetovare do të përballet me “bardhezinjtë” nga Beogradi është informuar edhe kryetari i Federatës Futbollistike të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri, që dikur ishte futbollisti më i mirë i beogradasve. Edhe pse Vokrri tani 51 – vjeçar dhe me detyrë tjetër, ai edhe më tutje është në rrjedha me futbollin evropian, e në veçanti mr atë të Ballkanit. Bisedën telefonike që kemi zhvilluar me futbollistin më të mirë shqiptar të ish-Jugosllavisë, e bëmë për të marrë mendimin e tij se si e sheh ai këtë duel, që ndoshta është më atraktivi në këtë fazë të Ligës së Kampioneve.

“Kam dëgjuar lajmin se në këtë fazë do të takohen Partizani dhe Shkëndija. Them se do të jetë shumë vështirë për Shkëndijën, por mos të harrojmë se në futboll është e mundur gjithçka. Pa dyshim se unë i dëshiroj shumë sukses skuadrës shqiptare, pavarësisht asaj që unë kam luajtur për Partizanin”, ka thënë Vokrri duke mos lënë anash të tregojë se Partizani ka qenë ekipi me të cilin ka arritur kulim e karrierës.

“Unë, nëse do të bëja një krahasim me futbollin që po luhet në shtetet e ish-Jugosllavisë, mund të them se të gjitha kanë një rënie shumë të madhe të kualitetit, andaj nuk pritet që të ketë edhe një lojë shumë cilësore. Por, do të ndalem pak më shumë te Partizani, pasi ajo është një skuadër shumë e fortë, ndërsa nuk duhet të harrojmë se vitin e kaluar arriti edhe në fazën e ndeshjeve në grupe edhe pse nuk fitoi asnjë pikë, nuk ka qenë dhe shumë e dobët aq sa edhe mendohet”, ka shtuar më tej Vokrri.

Kujtojmë se Fadili ka qenë një nga futbollistët që tifozët serb “Grobari” e kanë dashur shumë, ndërsa flamuj të mëdhenj kanë qenë me foton e tij, kur ekipi luante në ndeshjet kampionale.

Në pyetjen se cila është arma më e madhe e “bardhezinjve”, “Pa dyshim se arma më e fortë e tyre është eksperienca që luajnë secilin vit në garat evropiane. Por, në anën tjetër duhet potencuar se motivi për sukses është më i madh te ekipi i Shkëndijës, por asnjëherë në futboll nuk janë të mira parashikimet. Për këtë më së miri është të presim dhe të shohim. Pa dyshim se sot pjesë përbërëse e çdo ekipi janë edhe tifozët, ndërsa sa e mbaj mend dhe sa kam parë, Partizani edhe më tej ka një ndër tifo – grupet më të zjarrta dhe e përcjellin atë në të gjitha ndeshjet. Ndërsa, Shkëndija do të ketë të gjithë shqiptarët me vete, që do të jetë edhe ndihmë e madhe në ndeshjen që luhet në Shkup”, është shprehur Vokrri. Nga UEFA, ky takim pritet të shpallet e rrezikut të lartë, andaj edhe Vokrri ka porositur të gjithë që të mos bien pre e provokimeve që mund të ndodhin, pasi që skuadra ndihmohet vetëm me anim korrekt pavarësisht se cili do të jetë rezultati.

“Sigurisht se kjo do të jetë ndeshje e madhe për Shkëndijën, ndërsa edhe unë do të jem pjesë e këtij evenimenti sportiv më 20 korrik, në Shkup, për të dhënë përkrahjen skuadrës së Shkëndijës”, ka thënë legjenda, Fadil Vokrri.

 

 

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»