Lajme Shqip Thursday, 19 May 2011 14:02

Është e qartë se tregu rossoner do të përqendrohet në përforcimin e mesfushës, dhe çdo ditë po shtohen emra të rinj të cilët mund të transferohen në Milanello.

Shumë njerëz mendojnë dhe shpresojnë tek transferimi i Fabregasit, por kostoja e tij e lartë, rreth 40 milionë euro, mund të bëjë që rossoneret të mos e përballojnë ketë çmim.

Ideja e re nuk është larg nga Fabregas, ai gjendet në Londër ashtu si spanjolli, dhe emri i tij është Van der Vart. Thashethemet që thonë se Raiola gjendet në Londër, ndoshta nuk kanë të bëjnë me tregtinë me Arsenalin, por me Tottenhamin, aty ku gjendet edhe objektivi tjetër i quajtur Sandro. Porn afrimi i Asamoahs me Milanin, mund të bëjë që përqendrimi të zhvendoset te holandezi Van der Vart, i cili mund të largohet nga Londra, pas moskualifikimit të spursave në Ligën e Kampionëve.

Edhe Adriano Galiani ka dhënë një deklaratë lidhur me tregun, duke zbardhur pothuajse gjithçka. ”Milani është në kërkim të një mesfushori të majtë. Van der Vart?. Nuk e di”, tha Galliani.

I pyetur për Pastoren, se a mund të luajë si mesfushorë i majtë, tha: “Pyetni Allegrin nëse ai mund të luajë në anën e majtë. Sulmi dhe mbrojtja? Një pjesë e sulmit është plotë, ndërsa mbrojtja është e plotë me ardhjen e Mexesit dhe Taiwos”.

Në fund, flet edhe për Boatengun dhe Cassanon: “Boa në Inter? Është një gjë absurde, është vetëm një bisedë mes Milanit dhe Genoas, ku në javën e ardhshme do të takohem me Preziosin për të zgjidhur çështjen. Ai nuk kalon në Inter”.

“Cassano dëshiron të largohet? Ai kurrë nuk e ka shprehur dëshirën për të kaluar, nuk ka probleme këtu”, ka deklaruar Adriano Galliani.

Ndërkohë është kundërpërgjigjur VDV: “Tottenhami, këtë vit CHL-në do ta shikojë vetëm në TV, sepse nuk ka arritur të hyjë në top 4. Mesfushori holandez ka shënuar 13 gola me ekipin e tij aktual dhe ishte një nga lojtarët më të suksesshëm të Harry Redknappit në këtë sezon, duke tërhequr vëmendjen e shumë klubeve evropiane. ‘Unë nuk do të largohem nga Totenhami’, ka thënë Van der Vaart. ‘Unë këtu jam që një vit dhe kam qenë shumë mirë. Shumë keq që nuk mund të hyjmë në top 4-shin e Premier Leagues, por do të përpiqemi përsëri në sezonin e ardhshëm”, deklaroi VDV.

Në mesin e shumë emrave që po kërkon Milani, është parë edhe emri i brazilianit Luis Francisco Grando, i cili njihet më mirë si Chico. Aktualisht i Palmeiras, por në pronësi të një grupi, 24-vjeçari është një lojtar i jashtëzakonshëm dhe nga ekspertët e njohur është emërtuar si Emerson i ri, për nga inteligjenca taktike dhe aftësitë e tij.

Sipas Gazzetta.it, Milano të transferojë atë pasi që kontrata e tij me Palmeiras i skadon në dhjetor të vitit 2012, por në qershor mund të vijë i lirë. Për brazilianin, gjithashtu, të interesuar ishin edhe Fiorentina, që është duke kërkuar talentë të rij për të ringjallur mesfushën.

Domenico Dolce e Stefano Gabbana kanë festuar skudeton e 18 të Milanit, ku kanë prezantuar edhe një libër për Milanin i quajtur: “Milan, fashion soccer players portraits.”

“Milan, fashion soccer players portraits”, është libri i ri i kushtuar Milanit, nga Dolce&Gabana. Ky projekt do të kontribuojë edhe në zhvillimin e AC Milan Foundation, një organizatë e themeluar në vitin 2003, që si qëllim ka t’i ndihmojë familjet e varfra, t’i mbrojë fëmijët dhe të drejtat e tyre.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»