Lajme Shqip Friday, 20 May 2011 10:01

Adriano Galliani, duke folur në një takim në Fondacionin e Milanit, foli për largimin e Pirlos: “Ne do përpiqemi të bëjmë mirë në Ligën e Kampionëve në vitin e ardhshëm. Për tri vjet rresht jemi duke hasur probleme në raundin e dytë, ne do të ecim përpara për t’u kthyer në nivelet e se kaluarës”.

“Përfundoi epoka e Pirlos?” – “Po, sepse çdo gjë që ka një fillim, ka edhe një fund. Unë me Pirlon kemi marrëdhënie të shkëlqyera, ne kurrë nuk do të jemi armiq. Trajneri ynë mendon se në frontin e mbrojtjes i duhet një lojtar i llojit tjetër dhe Pirlo nuk është me pjesë e projektimeve tona teknike, pra çështja është teknike dhe jo ekonomike. Megjithëkëtë ne jemi duke kërkuar një zëvendësim për vijën e parë të mesfushës, pas largimit të Andrea Pirlos. Emri i fundit që përflitet është ai i mesfushorit të talentuar, i cili tani është thirrur edhe nga Cesare Prandelli në kombëtare, edhe pse hyri mjaft vonë në futbollin e madh. Fjala është për Parolon e Cesenës. Massimo Ficcadenti ka njoftuar se Parolo mund të transferohet në Milan. Parolo është një lojtar i madh, ne kemi parë punën e tij të mirë”, ka thënë Galliani.

“Nese Asamoah është mesfushori që kërkojmë? Lojtari është pjesë e një klubi me të cilin ne jemi duke bërë luftë në Ligë, dhe kështu ne nuk mund të bëjmë treg me këtë klub, në këtë moment unë do të thoja se nuk mund ta marrim Asamoahn”, tha Galliani per SS, ku hapi rrugën që çon mesfushorin e Udineses dhe Ganës drejt Kampionëve të Italisë.

Urby: “Unë mendoj se do të qëndroj këtu dhe shpresoj të luajë më shumë, dhe të tregoj cilësitë e mia, të jap kontributin tim. E dini se në muajt e parë më është dashur të mësoj shumë gjëra, ndërsa tani unë mund të jap gjithçka nga vetja vitin e ardhshëm”, deklaroi Urby Emanuelson.

Mathieu Flamini jep një mesazh të qartë për Gallianin dhe klubin. Mesfushori francez mohoi largimin e mundshëm nga Milani në verë.

Ai tha për SS: “Unë këtu kam ardhur për të fituar tituj. Gjëja më e rëndësishmë tani është fitorja e këtij titulli. Për momentin jam i lumtur në Milan, ndërsa për pjesën tjetër ne do të mendojmë më vonë”.

Marco Amelia, në ngjarjen Dolce&Gabbana, foli për microfonat e SS, për të ardhmen e tij: ‘”Unë mendoj se do të qëndroj këtu, unë ende do të luaj në Milan. -Roma? Një ditë dëshiroj të kthehem në shtëpi dhe të luaj në fanellën e ekipit, me të cilin kam lindur dhe për të cilin bëj tifo, por aktualisht jam në klubin më të suksesshëm në botë dhe më të organizuar. Unë do të doja të qëndroja”.

Marcelo Simonian, agjenti i Pastores: “Pastore në treg? Të gjithë lojtarët në botë janë në treg dhe kanë një çmim, madje edhe gruaja ime”, qesh agjenti.

Në mesin e të vërtetave dhe shakave, agjenti Marcelo Simonian foli për klientin e tij, playmejkerin e Palermos, Havier Pastore.

“A jeni duke thënë se Pastore do të jetë 100% në Palermo?”. Ai u përgjigj mjaftë qartë, duke thënë: “Jo”.

James Petraila, agjenti i Diegos: “Me Milanin nuk kemi asgjë konkrete, sepse nuk kemi folur ende me rossonerët”.

“Lojtari tani gjendet në pushime dhe do të kthehet pas tri javësh. Ne do të takohemi me Wolsburg dhe do të shohim. Por e përsëris se nuk kemi pasur asnjë kontakt me Milanin”.

“Megjithatë, Diego nuk e mohon një kthim në itali. E është normale që do të donte të luajë në Itali, kujt nuk i pëlqen italia. Viti i kaluar në Juventus ishte një dështim, mirëpo çdo gjë në futboll mund të ndodhë ndonjëherë”, tha Petraila.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»