Lajme Shqip Tuesday, 04 December 2012 09:32

UEFA ka vazhduar me traditën e saj duke hapur votimin për publikun në përzgjedhjen e “Ekipit të Vitit 2012”. Në atë që është kthyer në një aktivitet të përvitshëm, institucioni që drejton futbollin evropian, ka publikuar kandidaturat e lojtarëve që aspirojnë për një vend në këtë përzgjedhje të veçantë që përcaktohet nga votat e qindra mijëra tifozëve.

Në listë figurojnë 4 portierë, 12 mbrojtës, 12 mesfushorë dhe 12 sulmues, për të përcaktuar 11-shen ideale të vitit që po mbyllet. Kuptohet se si në çdo votim tjetër për lojtarët më të mirë, dominuese janë dy ekipet spanjolle, Real Madrid dhe Barcelona që kanë numrin më të lartë të lojtarëve pjesëmarrës me 6 lojtarë nga madrilenët dhe po 6 nga katalanasit. Fituesi i Ligës së Kampioneve në fuqi, Çelsi, ka 5 lojtarë në këtë listë po i 6-ti mund të cilësohet Didier Drogba që tashmë luan për Shangai Shenhua në Kinë.

Është 9 numri i lojtarëve spanjollë në këtë listë, të ndjekur nga 6 futbollistë gjermanë që mbajnë vendin e dytë në renditjen e kombësive. Gjithashtu, bie në sy fakti se në listën e UEFA-s figurojnë edhe emrat e dy lojtarëve polake, Blaszczikovski e Levandovski, si dhe ai i sulmuesit turk të Gallatasajit, Jilmaz. (LajmeShqip.com)

Lista e lojtarëve për “Ekipin e Vitit 2012”:

PORTIERË: Xhanluixhi Bufon (Juventus-Itali), Iker Kasijas (Real Madrid-Spanjë), Petr Çeh (Çelsi-Çeki), Manuel Nojer (Bajern Mynih-Gjermani).

MBROJTËS: Andrea Barzalji (Juventus-Itali), Eshli Kol (Çelsi-Angli), Mats Humels (Borusia Dortmund-Gjermani), Branislav Ivanoviç (Çelsi-Serbi), Zhordi Alba (Barcelona-Spanjë), Vinsent Kompani (Mançester Siti-Belgjikë), Filip Lahm (Bajern Mynih-Gjermani), Havier Maskerano (Barcelona-Argjentinë), Pepe (Real Madrid-Portugali), Zherard Pike (Barcelona-Spanjë), Serxho Ramos (Real Madrid-Spanjë), Tiago Silva (PSZH-Brazil).

MESFUSHORË: Ksabi Alonso (Real Madrid-Spanjë), Jakub Blaszczikovski (Borusia Dortmund-Poloni), Eden Hazard (Çelsi-Belgjikë), Andres Iniesta (Barcelona-Spanjë), Huan Mata (Çelsi-Spanjë), Klaudio Markizio (Juventus-Itali), Mesut Ozil (Real Madrid-Gjermani), Andrea Pirlo (Juventus-Itali), Marko Reus (Borusia Dortmund-Gjermani), David Silva (Mançester Siti-Spanjë), Jaja Ture (Mançester Siti-Bregu i Fildishtë), Ksavi Hernandez (Barcelona-Spanjë).

SULMUES: Serxho Aguero (Mançester Siti-Argjentinë), Burak Jilmaz (Gallatasaraj-Turqi), Edinson Kavani (Napoli-Uruguai), Didier Drogba (Shangai Shenhua-Bregu i Fildishtë), Radamel Falkao (Atletiko Madrid-Kolumbi), Mario Gomez (Bajern Mynih-Gjermani), Klas Jan Huntelar (Shalke-Holandë), Zlatan Ibrahimoviç (PSZH-Suedi), Robert Levandovski (Borusia Dortmund-Poloni), Lionel Mesi (Barcelona-Argjentinë), Kristiano Ronaldo (Real Madrid-Portugali), Robin Van Persi (Mançester Junajtid-Holandë).

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»