Lajme Shqip Friday, 30 October 2015 14:29

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një shqiptar në New York. Artmir Matoshi rrëfen për “Zërin” një takim që e kishte me ish-kampionin absolut botëror, i cili e njeh mirë mentalitetin e shqiptarëve. Madje, i do “Shqiponjat”

Shumë e kanë përshkruar si një “makineri shkatërruese”, “të hekurt”, si “bishë”. Dhe nëse i shikon luftërat e tij dhe jetën të cilën ai e ka bërë, këto epitete i shkojnë shumë për shtati.

Mike Tyson është ish-kampioni absolut botëror në peshat e rënda, i cili ishte bërë kampioni më i ri botëror në vitin 1986 me vetëm 20 vjet. Për disa vite mbajti të gjithë titujt e kampionit në të gjitha kategoritë, shkruan Zëri.

Ndërsa, jeta jashtë ringut më pas e kishte bërë të njihej në publik si person i “frikshëm”. Por ja që edhe më të fortit si duket zbuten. Tani si 49-vjeçar edhe pse tatuazhi në fytyrën e tij mund t’ju frikësojë, ai duket se ka ndryshuar tërësisht.

Për Tysonin, sjelljen e tij dhe atë që ai di për shqiptarët, në një rrëfim ekskluziv për “Zërin”, ka treguar shoferi kosovar i një kompanie të madhe transportuese në New York, Artmir Matoshi.

22-vjeçari i cili tani e disa vite studion dhe punon në SHBA, si klient të fundit për gjysmë ore e ka pasur legjendën e boksit, Mike Tyson.

Tyson, tashmë njeri i ndryshuar

22-vjeçarit nga Prishtina, Artmir Matoshi, shumë shpesh i bie që në makinën e tij të ketë yje të filmit dhe sportit. Mirëpo, asnjëherë më parë nuk kishte pasur dikë të kategorisë së Mike “Iron” Tyson.

“Kur e kuptova që klienti im ishte Tyson, u emocionova pak pasi që Tyson është emër i madh. Të gjithë jemi rritur me të dhe atë që ai ka bërë në boks”, ka thënë Matoshi. Megjithatë, emocionet i tij u larguan në momentin e parë që ra në kontakt ne legjendën e boksit.

“Ai hipi në veturë së bashku me gruan dhe kishte një cigare ndezur. Kur e kuptoi që kishte cigaren ndezur, ai e fiku menjëherë dhe më kërkoi falje disa herë radhazi. Unë i thashë se nuk ka problem për ty edhe mund ta mbash. Por ai tha: jo. Nuk ka shans”, rrëfen Matoshi për Zërin.

Ai thotë se aty e kuptoi që kishte të bënte me një njeri të ndryshuar. “Gjatë gjithë kohës fliste me gruan e tij në mënyrë shumë të sjellshme, por edhe me mua. Interesohej të më pyeste për jetën time private dhe fliste me shumë edukatë”, tregon ai.

Tyson më tha se i do shqiptarët

Biseda me legjendën e boksit nuk kishte përfunduar aty. Gjithçka kishte nisur të bëhej më interesante kur Tyson e kuptoi se ai ishte shqiptar.

“Duke biseduar më pyeti se nga jam. I thashë që jam shqiptar. I thashë që në Shqipëri dhe Kosovë të gjithë e njohin. Të gjithë e duan dhe flasin për të. Je ikonë atje”, rrëfen 22-vjeçari nga Prishtina, i cili më pas shton:

“Aty ai u prek shumë. U emocionua dhe më tha se e vlerëson shumë këtë gjë dhe se është i nderuar. Aty nisi të më flasë edhe për shqiptarët”, tregon Matoshi për Zërin.

Në Kosovë të gjithë e njohin boksierin Elvir Muriqi, i cili ka pasur një karrierë të mirë atje. Mirëpo, tani po vjen edhe një talent shumë i madh shqiptar në SHBA, Reshat Mati. A i njeh legjenda e boksit këta dy boksierë?

“Duke folur për shqiptarët Tyson më tha se njeh shumë boksierë të mirë shqiptarë. Ai mu drejtua me fjalët:

‘Padyshim që i njoh shqiptarët. Ata kanë zemër të madhe dhe të guximshme’”, rrëfen Artmiri. Matoshi në fund e ka pyetur legjendën e boksit nëse ende e praktikon fenë islame, dhe përgjigja e tij ishte befasuese, përcjell Zëri.

“Po. Çdo të premte shkoj në xhami, më tha Tyson”, zbulon ai. Krejt në fund legjenda e boksit duke qenë se kishte kaluar një vozitje të mirë më prishtinasin 22 vjeç ishte treguar shumë dorëlirë.

“Pasi e dërgova në destinacion. Më përqafoi disa herë. Bëmë një fotografi bashkë dhe më la bakshish një shumë të konsiderueshme parash”, përfundon rrëfimin e tij, Artmir Matoshi.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»