Lajme Shqip Saturday, 29 September 2012 20:11

Çelsi vazhdon të kryesojë i vetëm kampionatin anglez pasi ka arritur që në javën e 6-të të mundë një nga rivalët direkt, Arsenalin, në fushën e këtyre të fundit me rezultatin 2-1. Hapa lart në renditje kanë bërë edhe skuadrat e Mançester Sitit dhe të Liverpulit, me këtë të dytën që ka shënuar një goleadë në transfertë duke arritur të lërë pas rezultatet negative të kohëve të fundit. Por rezultati më i bujshëm është padyshim fitorja 3-2 e Totenhem në fushën e Mançester Junajtid, duke ndalur hapin e skuadrës së Ferguson dhe duke triumfuar për herë të parë në “Old Traford” që nga viti i largët 1989.

Derbi londinez mes Arsenalit dhe Çelsit ka qenë një sfidë mjaft entuziazmuese, mes dy skuadrave që kanë rivalizuar që nga minuta e parë. Torres kaloi në avantazh skuadrën e tij pas një gabimi në mbrojtje të vendasve, por rezultati u barazua nga Gervinjo para përfundimit të pjesë së parë. Megjithatë, një goditje dënimi e Mata në minutën e 53-të dhe një tjetër rreshtim krejtësisht i gabuar i mbrojtjes së Arsenalit bëri që ndeshja të përfundojë me fitoren e Çelsit, pavarësisht tentativave të “topçinjve” për të barazuar rezultatin.

Pas katër ndeshjesh pa fitore, Mançester Siti ka arritur të sigurojë tre pikët në transfertën me Fullhem, falë një përmbysje në minutat e fundit të sfidës. Aguero barazoi golin e avantazhit të shënuar nga vendasit që në minutën e 10-të, ndërsa ishte Edin Xheko, i cili 3 minuta para fundit vulosi sfidën me rrjetën e tij.

Në takimet e tjera, bie në sy fitorja e thellë 5-2 e Liverpulit në fushën e Noruiç, ku protagonist kryesor ishte Luis Suarez me 3 golat e tij, duke konfirmuar se është në një formë të mirë dhe se stadiumi “Karrou Roud” i sjell fat, pasi kishte shënuar po aq herë në portën e vendasve edhe në takimin  sezonit të kaluar.

Kuptohet që ndeshja më e pritur ka qenë ajo mes Mançester Junajtid dhe Totenhem, ku miqtë kanë triumfuar me meritë 3-2 përballë skuadrës së Ferguson pasi kanë dominuar pjesën e parë të ndeshjes. Gjatë këtij fraksioni loje ata shënuan dy herë me Vertongen e Beil, duke siguruar një avantazh të dyfishtë mëse të merituar. Në fillimin e pjesës së dytë, Mançester Junajtid shënon dy herë me Nani e Kagaua, ndërsa Totenhem kundërpërgjigjet me golin e Dempsi për të qëndruar përsëri në avantazh.

Pavarësisht tentativave të njëpasnjëshme të vendase, të cilët goditën dy herë shtyllën, takimi përfundoi me fitoren historike të londinezëve të cilët i bashkohen grupit të skuadrave që luftojnë për katër vendet e para. (LajmeShqip.com)

Premier League

Java 6 / Rezultatet

Arsenal-Çelsi                          1-2

42’ Gervinjo / 20’ Torres, 53’ Mata

Everton-Sauthempton         3-1

25’ Osman, 32’, 38’ Jelaviç / 6’ Ramirez

Fullhem-Mançester Siti         1-2

10’ (p) Petriç / 44’ Aguero, 87’ Xheko

Noruiç-Liverpul                        2-5

61’ Morrison, 87’ Holt / 2’, 38’, 57’ Suarez, 47’ Shahin, 68’ Xherard

Riding-Njukasëll                         2-2

57’ Kebe, 62’ Hant / 59’, 83’ Ba

Stouk-Suonsi                                  2-0

12’, 36’ Krauç

Sandërlend-Uigan                           1-0

51’ Fletçer

Mançester Junajtid-Totenhem   2-3

51’ Nani, 53’ Kagaua / 3’ Vertongen, 32’ Beil, 52’ Dempsi

RENDITJA: Çelsi 16 pikë, Everton 13, Mançester Junajtid 12, Mançester Siti 12, Totenhem 11, Uest Bromuiç 10, Arsenal 9, Fullhem 9, Njukasëll 9, Uest Hem 8, Suonsi 7, Stouk 7, Sandërlend 7, Liverpul 5, Aston Vila 4, Uigan 4, Sauthempton 3, Noruiç 3, Riding 2, QPR 2.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»