Lajme Shqip Tuesday, 10 May 2011 16:09

Suksesi i parë i “Kavaljerit” është me Sakin në 1988-ën, pastaj vjen Kapelo, Zakeroni, Ançeloti dhe Alegri.
Milani ka fituar të shtunën titullin e 18-të. Është i 8-ti i epokës Berlusconi. Presidenti kuqezi, është shndërruar tashmë në një koleksionues titujsh pak vite pas marrjes së drejtimit të presidencës e deri më tani. Le t’i shohim me radhë 7-të të tjerët.

1987 88 – I pari me Arrigo Sakin, i caktuar nga vetë “Kavaljeri”. Është njeriu “i revolucionit të ri”, i presingut, i zonës, i fitimit të hapësirave. Milani shet Hatelein dhe Uillkins (anglezë) dhe merr holandezët Gulit e Van Basten. Por “edhe” para së gjithash, Ançelotin dhe Kolombon. Dhe menjëherë është sfidë me Napolin e Maradonës.

Polemika, spektakël dhe ndjekje. Ndeshja e rokadës është më 3 janar 1988, takimi i parë direkt: 4-1. Milani i dyti, i udhëhequr nga Gulit (Van Basten vetëm 11 ndeshje) dhe Barezi nuk humb më. Më 1 maj 1988, në “San Paolo”, në sfidën e sfidave, vjen parakalimi kryevepër me titullin e 11-të në histori.
I pari i Berluskonit, me festën në Komo.

1991 92 Vjen Fabio Kapelo, Saki bëhet trajner i kombëtares. Milani shkëputet thuajse menjëherë, del në krye, është kampion i dimrit. Van Basteni është i pa-rezistueshëm dhe golashënues (25 gola). Lind legjenda e “Të pathyeshmëve”.

Shumë gola dhe zbavitje, zero humbje. 5-0 ndaj Napolit, 5-1 ndaj Sampit, kampioni në fuqi. Ançeloti luan ndeshjen e tij të fundit në “San Siro” dhe i shënon dy gola Veronës. Në Foxhia vjen lamtumira nga futbolli e Karletos me një fitore historike 8-2.

1992 93 – Vera e merkatos i dedikohet Xhixhi Lentinit, i marrë nga Torino. Blerje të tjera të shkëlqyera: Saviçeviç e Boban, Papin e Eranio. Është debutimi i “organikës së zgjeruar”: rotacion lojtarësh. Milani menjëherë “arratiset” sipas parashikimeve. Në javën e dytë fiton në Peskarë 5-4: golin e parë e shënon Masimiliano Alegri (atëherë te Peskara).

I madhi Van Basten ndalon (probleme në kavilje në javën e 13-të. Sërish kampionë të dimrit. Interi e ndjek dhe përpiqet. Ndeshje të pabesueshme (7-3 në Firence), javë të paharrueshme. Rekordi i pathyeshmërisë (58-të javë) dhe ndalon në “San Siro” kundër Parmës, gol i kolumbianit Tino Asprilia.

Titulli i 13-të. Van Basten rikthehet në fund të sezonit, pas thuajse pesë muajsh dhe shënon golin e tij të fundit ndaj Ankonës.

1993 94 – Pa Rajkardin, Gulitin, Van Bastenin e Evanin, që lë futbollin pas 13 vitesh. Lentini jashtë thuajse gjatë gjithë sezonit për një incident me makinë.

Shpërthejnë Boban e Saviçeviç, ka hapësirë për Simonen. Vijnë Laudrup, Raduçiou e Panuçi. Në vjeshtë largohet edhe francezi Dezaji. Titulli i tretë radhazi i Kapelos është ai i parakalimit ndaj Interit.

Sebastiano Rosi arrin një rekord pathyeshmërie në portë në Serinë A: 929 minuta. Në “San Siro” lojtarët festojnë me tifozët.

1995 96 – Fytyra të reja, kampionë fantastikë. Vjen Xhorxh Ueah e Roberto Baxhio. Debuton Masimo Ambrozini. Nisja me 4 fitore. Pastaj, pas suksesit kundër Juves (java e 6-të), fillon “arratia”. Nuk kapet më: feston në javën e tretë nga fundi, në “San Siro” kundër Fiorentinës (3-1). Mbyllja në fund me 7 gola ndaj Kremonezes.

Kapelo, 4 tituj në 5 vjet, celebrohet si trajner-menaxher: drejton me një aftësi të jashtëzakonshme, klubin më të madh futbollistik në botë. Berluskoni nuk arrin ta mbajë ama. Shkon te Real Madridi, triumfon edhe në Spanjë.

1998 99 – Kapelo-Bis zëvendësohet nga Alberto Zakeroni. Vjen nga Udinezja së bashku me qendërsulmuesin gjerman Bierhof (19 gola, 15 me kokë) dhe me mbrojtësin-mesfushor danez Helveg. Milani jashtë Europës synon vetëm kampionatin.

Zak-u që nuk lidhet shumë me Berluskonin dhe Bobanin (pastaj vendimtar), ndryshon shumë në portë: Lehman, Rosi dhe pastaj Abiati, që bëhet titullar dhe pastaj protagonist. Duel i madh me Lacion e Eriksonit. Vazhdimësia e rezultateve është e shkëlqyer.

Spikat i riu Sala, befason argjentinasi Gulieminpietro, shkëlqejnë Ueah e Leonardo. Fitojnë 7-të ndeshjet e fundit, kalojnë Lacion në javën e 33-të, fitojnë në Peruxhia dhe festojnë titullin e 16-të.

2003 04 – Milan kampion i Evropës (dhe i Kupës së Italisë) me Kafunë dhe Pankaron nga krahët. Por goditja e madhe është Kaka, 21 vjeç. Braziliani përfshihet mirë në grupin fantastik të Ançelotit. Milani është menjëherë protagonist.

E vetmja rënie vjen pas transfertës në Yokohamë, e humbur me penallti ndaj Boka Xhuniors në Kupën Interkontinentale. Më 6 janar fiton në “Olimpiko” ndaj Romës dhe del në krye. Faza e dytë është një ecuri triumfuese: magji, rekord e spektakël me Pirlon në zemër të lojës. Titulli vjen dy javë para fundit të kampionatit. Ançeloti e mund sërish Romën e Kapelos.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»