Lajme Shqip Sunday, 29 December 2013 15:03

Zakonisht fundi i vitit i gjen të gjithë duke u përgatitur për festa dhe në vigjilje të pushimeve. Por, kjo nuk vlen për Artorin, Burimin (Prishtinë), Antonin (Tuz), Farukun (Shkup) e Valentinin (Pejë) në dhjetorin e vitit 2003. Dëshira për të krijuar një grup tifozerik që do ta identifikonte kombin shqiptar, bëri që i ftohti i atij fundviti për këta djelmosha të ishte më i ngrohtë se kurrë.Ideja e krijimit të tifozëve kuq e zi (TKZ) ishte e kamotshme, megjithatë ajo filloi të realizohej vetëm në fundin e viti 2003. Vetë ideja e krijimit të TKZ ishte bashkimi i gjithë shqiptarëve, pavarësisht besimit dhe për këtë arsye dy datat kryesore të TKZ korrespondojnë pikërisht me dy festat e religjioneveshqiptare, Krishtlindjet dhe Festën e Bajramit.

“Ideja e krijimit të grupit TKZ u finalizua me pagëzimin të cilin e bëmë me 25 dhjetor 2003, ndërsa shfaqja e parë në publik ishte me 2 shkurt 2004. Pikërisht në këto dy ditë ishin dy festa të shqiptarëve, me 25 dhjetor Krishtlindjet dhe me 2 shkurt Bajrami që tregonte se TKZ-ja është bashkim i gjithë shqiptarëve pa dallim besimi apo feje. Rrugëtimi jonë padyshim se ka qenë me peripecitë e veta por që prej 18 shkurtit 2004 kur debutuam në ndeshjet Shqipëri-Suedi, as edhe një ndeshje të vetme nuk kemi munguar në ndeshjet e kombëtares pavarësisht vështirësive që kemi pasur sidomos në aspektin financiar”, ka thënë Butrint Ymeri nga Tifozët Kuq e Zi.

TKZ-ja shumë shpejt morri shtrirje në të gjitha trevat shqiptare dhe jo vetëm duke u shndërruar në një nga tifozëritë më të mëdha në Ballkan ndërsapadyshim se sllogani i saj i famshëm “O sa mirë me qenë shqiptar” mori dhenë gjithandej botws. Për Flakron Abazin i cili ka rrugëtuar gjithë këtë kohë me TKZ-në moment i veçantë ka mbetur hapja e flamurit gjigant në ndeshjen ndaj Ukrainës në shkurt të 2005.

“Padyshim se e veçanta e TKZ-së është shtrirja në çdo cep ku ka shqiptar. Ne kemi arritur që t’i bashkojmë të gjithë shqiptarët kudo që janë në një qëllim të përbashkët, avancimin e kombëtares shqiptare. Nëse do të veçoja ndonjë moment gjatë tërë këtyre viteve, padyshim se do të ishte ai i hapjes së flamurit gjigant ndaj Ukrainës me 9 shkurt 2005”, shtoi Abazi.

Mirëpo ajo që ditëve të fundit ka qenë një dilemë në opinionin publik ishte reagimi i TKZ-së në rast se përfaqësuesja e Kosovës do të garonte në arenën ndërkombëtare. TKZ-ja heziton të përgjigjet në këtë pyetje duke thënë se shqiptaria e ka një komb dhe një kombëtare.

“TKZ-ja është e interesuar të ketë një kombëtare të fortë ku do të jenë krejt shqiptarët bashkë. Treva e Kosovës përfaqësohet jashtëzakonisht shumë në kombëtare ku një pjesë e madhe e futbollistëve janë pikërisht nga Kosova”, ka thënë Abazi.

Figura e njohur si “Sabiti” e krijuar nga Edon Muhaxheri, tashmë është bërë një simbol i tifozerisë shqiptare. Ideatori i kësaj figure, kujton momentet e para të idesë për krijimin e “Sabitit”. 2Si çdo i ri në moshën time edhe unë isha i fiksuar pas fituesit. Ideja e ilustrimit të një shqiptari muskulor të madh dhe shumë krenar ashtu siç edhe përshkruhej në këngët kreshnike më shtyri që ta realizoj atë. Shumë shpejt “Sabiti” u bë një legjendë në veti duke arritur që ende pa i mbushur 10 vite të udhëtoj pa pasaportë e biletë në shumë qytete të botës si Paris, Amsterdam, Stamboll, Dublin, Gjenevë e shumë tjera”, shprehet Muhaxheri. /Veqsport/

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»