Lajme Shqip Thursday, 13 August 2015 13:06

Liridon Latifi do të mungonte më shumë se 21 ditë, për shkak të një dëmtimi në kofshë, por ai ka dy ditë që stërvitet normalisht në resortin “Tropikal” me skuadrën e tij. Madje, kur e panë nën urdhrat e Josës në stërvitje me grupin, të gjithë janë çuditur. Kur mësoi se do të mungonte 21 ditë, Latifit iu mbushën sytë me lot, pasi nuk do të luante as ndeshjen e parë ndaj Dinamos së Zagrebit. Humbi Milsamin, por si me “magji” Latifi u kthye i gatshëm. Po çfarë ka ndodhur realisht me këtë lojtar në harkun kohor të 4 ditëve? Kush e rikuperoi në kohë rekord? Këtyre pyetjeve u përgjigjet ekskluzivisht për “Sport Ekspres” mesfushori i krahut të djathtë në intervistën e mëposhtme.

– Latifi, mund të na thoni ku u rikuperuat në mënyrë kaq të shpejtë?

– Së pari, faleminderit për interesimin. Mund të them se isha në Beograd, ku u rikuperova në kohë rekord dhe ja u ktheva përsëri në stërvitje me Skënderbeun.

– Jeni rikuperuar plotësisht?

– Po, 100%. Ju e keni parë vetë, që kam dy ditë që po stërvitem normalisht me grupin, nën urdhrat e trajnerit Mirel Josa. Jam plotësisht gati?

– Kur u dëmtuat ju thanë se e pakta 21 ditë do të qëndronit larg fushave, ndërsa ju thoni që jeni 100% gati…

– Po them një të vërtetë dhe ju e shikoni vetë që po stërvitem normalisht. Eshtë e vërtetë, që mjekët në Shqipëri më thanë se nuk mund të luaja para 21 ditësh, por ja që u ktheva. Edhe mua më duket sikur u ktheva me magji. Në Shqipëri më thanë madje, që për 21 ditë as nuk duhet të ecja, ndërsa për vrapime nuk bëhej fjalë. Tani po vrapoj pas 4 ditësh.

– Le të futemi në temë. Çfarë ndodhi me ju realisht?

– Këto ditë isha në Beograd, ku kam bërë një terapi speciale me një specialiste, e cila quhet Marijana Kovaçeviç. Ajo më tha që për 4 ditë do të isha plotësisht gati dhe që mund të luaja 90 minuta pa problem. Kjo është e gjitha.

– Ju e besuat një gjë të tillë?

– Fillimisht m’u duk e pabesueshme, por kur pashë historinë e Marijanës dhe futbollistët, të cilët kanë kryer terapi te ajo, mendova se do të kisha fatin e tyre, që në kohë rekord të bëhesha mirë. Marijana ka kthyer më parë në fushë në kohë rekord Diego Kostën, Aleksis Sançes, Van Persin, Arda Turanin, Runin e shumë e shumë yje të futbollit botëror. Mund të veçoj rastin e Aleksis Sançesit, të cilit mjekët e ekipit i thanë se duhej të pushonte mbi 4 javë, për shkak të dëmtimit në këmbë, por Marijana e ktheu për 5 ditë në fushë.

– Latifi, mund të na thoni diçka më shumë për specialisten serbe dhe çfarë metode ndoqi me ju?

– Ajo është një specialiste nga Beogradi, që jeton në Dubai, por ditët e fundit, për fatin tim të madh, ishte në Serbi me pushime te familja e saj. E gjeta në Beograd dhe më ndihmoi edhe mua ashtu si emrat e tjerë, që përmenda më sipër. Eshtë shumë e njohur, por e veçanta e saj është se asnjëherë nuk prononcohet për mediet, prandaj dhe fotot e saj janë të rralla. Nuk e di arsyen pse nuk do që të bëhet publike. Ajo merret vetëm me lëndime muskulore, siç e kisha edhe unë. Gjatë këtyre ditëve punoi me një aparat me rrymë (energji) në këmbën time dhe më rikuperoi. Kaq mjafton besoj.

– Si arritët të kontaktoni me këtë specialiste, kush ua sugjeroi? – Menaxheri im, Shkumbin Qormemeti. Ai e bëri lidhjen, pasi vetëm për të kontaktuar me Marijanën ka qenë shumë e vështirë, për të mos thënë e pamundur.

– Duke uruar që dëmtime të tilla të mos përsëriten, pasi Marijana mund të jetë edhe në Dubai, a jeni gati për ndeshjen me Laçin?

– Jam i gatshëm për Laçin, por nuk kam dëshirë të rrezikoj asgjë, pasi përpara kemi Dinamon e Zagrebit dhe kam kryer vetëm dy stërvitje të plota me Skënderbeun, pas kthimit nga Beogradi. Preferoj të jem gati për ndeshjen me Dinamon.

– Ju erdhi keq, që e humbët përballjen ndaj Milsamit?

– Më erdhi shumë keq. Doja shumë që të isha në atë ndeshje, por ky ishte fati im.

– A jeni i kënaqur me paraqitjen e deritanishme me Skënderbeun?

– Nuk ka si të mos jem i kënaqur, pasi kam bërë paraqitje shumë të mira. Por jam i sigurt se mund të jap më shumë. Duhet të theksoj se gjithçka është arritur, falë lojës së mirë të gjithë grupit, sepse ky grup të mundëson realisht të japësh më të mirën. Dhe me këtë rast dua t’i falënderoj të gjithë, me në krye presidentin Ardjan Takaj.

– A keni marrë oferta nga ekipe të huaja gjatë kësaj periudhe?

– Për momentin, nuk kam ndonjë informacion, pasi është presidenti ai që do të më kontaktonte, nëse do të kishte oferta për mua. Unë kam kontratë me Skënderbeun.

– Sipas jush, ka mundësi skuadra juaj ta kalojë Dinamon e Zagrebit?

– Shpresoj shumë të kemi pak fat me Dinamon e Zagrebit në të dyja ndeshjet. Kemi një skuadër shumë të fortë dhe nuk ka arsye pse të mos besojmë se mund ta kalojmë edhe Dinamon.

– Ndeshja e parë në Elbasan…

– Në “Elbasan Arena” do të kërkojmë një rezultat të favorshëm dhe e rëndësishme është të mos pësojmë gol. Ndërsa në Zagreb jam i bindur që do të shënojmë me kundërsulm.

– Pse jeni kaq i bindur, që Skënderbeu do t’i shënojë Dinamos së Zagrebit?

– E thashë më lart, që kemi një skuadër shumë të mirë, e njohim njëri-tjetrin shumë mirë dhe japim shpirtin në fushë për të marrë maksimumin. Me këtë skuadër kam arritur suksese të mëdha në karrierën time dhe shpresoj që edhe në të ardhmen të vazhdoj kështu./http://sportekspres.com/

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»