Lajme Shqip Wednesday, 16 March 2011 13:13

Tranë – Në kampionatin shqiptar të futbollit vitet e fundit është kthyer në një fenomen normal aktivizimi i lojtarëve nga Serbia, Kroacia, Maqedonia, Bosnja, Mali i Zi e Sllovenia.

Nuk janë pak, por plot 16 futbollistë me nënshtetësi serbe, që luajnë nëpër skuadrat shqiptare, kryesisht në Kategorinë Superiore. I fundit që vjen është Millovan Miloviç, futbollist i Vojvodinës, që huazohet për 6 muaj tek Dinamo në Tiranë.

30 vjeçari Milovan Miloviç ka një karrierë të pasur si futbollist profesionist në vendlindjen e tij. Ai është aktivizuar dhe me ekipet e “Partizanit” dhe “OFK” të Beogradit dhe deri në fund të vitit të kaluar luante me ekipin e “Vojvodinës” në superligën serbe.

Është tipik profili i një mbrojtësi qendror energjik, që kalohet me vështirësi, sidomos në luftën në ajër. Aktivizimi i Miloviç me kampionët në fuqi të “Dinamos” në Shqipëri ka të bëjë me një marrëveshje huazimi mes këtij klubi dhe “Vojvodinës”. Tani, që ka kaluar rreth dy muaj në Tiranë, Miloviç ndjen se ia ka vlejtur zgjedhja për t’u aktivizuar me një ekip shqiptar.

Ai thotë se ofertën realisht e ka vlerësuar pozitivisht qysh në fillim. Dalja jashtë fushave të blerta serbe për të luajtur me kampionët e Shqipërisë, sipas tij, është një përvojë profesionale e vyer, por dhe përvojë shoqërore.

Përtej kushteve financiare, Miloviç u tërhoq edhe nga fakti se në klubin blu luan përkrah dy serbëve të tjerë, Marko Putinçanin e Mlladen Brkiç, ky i fundit ardhur huazim nga Skënderbeu.

Mlladen Brkiç ka ardhur më herët, duke kaluar madje eksperienca dhe në dy ekipe të tjera të superligës shqiptare, “Apollonia” e Fierit dhe “Skënderbeu” i Korçës.

Po në 11-shin dinamovit është dhe serbi tjetër Marko Putinçanin, i cili ka rreth 1 vit e gjysëm me “Dinamon” në Tiranë. Ai ka mendimin se në ekipet shqiptare lojtarët e huaj trajtohen shumë mirë, pavarësisht origjinës së tyre. Vetë ai para se të vinte tek “Dinamo” ka luajtur në Beograd me klubet e “Zemunit” dhe “Bezhania”-s.

Por nuk është vetëm Dinamo që ka shumë serbë. Nuk mbetet pas Vllaznia me Vladimir Jasiçin dhe Marko Jovanoviçin, ndërsa më i njohuri mbetet Ivan Gvozdenoviç i Tiranës, ish-kapiten i Crvena Zvezdës, që luan në krah të kroatit Pero Pejiç dhe boshnjakut Mlladen Zizoviç.

Skënderbeu ka edhe ai pjesën e tij në këtë “zbarkim” të futbollistëve serbë në Shqipëri. Ndërkohë edhe tek Elbasani, pas trajnerit Esat Karishik, i larguar pas 5 javësh në pankinë), është afruar edhe futbollisti serb Rikanoviç.

Nëse në këtë listë do të përfshiheshin edhe lojtarët që aktivizohen në Superligë nga vende të tjera të ish-Jugosllavisë, si Kroacia, Mal i Zi, Bosnjë Hercegovina apo Maqedonia, atëherë numri i tyre do të ishte shumë më i madh.

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»