Lajme Shqip Sunday, 14 August 2011 14:15

Barcelona dhe Real Madridi, skuadrat që kanë luajtur pesë takime në sezonin e kaluar, dhe ku në përgjithësi skuadra e Pep Guardiolas doli fituese, sonte do të përballen në ndeshjen e parë të vlefshme për Superkupën e Spanjës. Kjo ndeshje, si të gjitha “El Classicot” tjera, ka tensione brenda dhe jashtë fushës, pasi që këto dy skuadra njihen si rivale të përbetuara.

Barcelona në sezonin e kaluar fitoi La Ligën dhe Ligën e Kampionëve, duke fituar lëvdata në mbarë botën për stilin e lirë që rrjedhë nga lojtarët e tyre, dhe ekspertet e futbollit në mbarë botën nuk kanë hezituar ta quajnë këtë skuadër si më të mirën në histori të futbollit.

Mourinho, i cili është i njohur për teknikën mbrojtëse, vërtet dëshiron një fitore në Superkupë. Ndeshja e parë do të luhet në Bernabeu, ndërkohë që ndeshja e kthimit do të luhet më 17 gusht, në Camp Nou.

Ndeshja e së dielës (sonte) në Santiago Bernabeu të Madridit, do të luhet në masa të rrepta sigurie dhe është klasifikuar një takim me rrezikshmëri të lartë, pas pesë lojërave të sezonit të kaluar.

Nëse Sergio Ramos është i tensionuar dhe bën ndonjë problem, sikurse jemi mësuar ta shohim gjithmonë, atëherë Reali ai mund të pësojë edhe një disfate tjetër 5-0,  sikur se në sezonin e kaluar, sepse kjo ndeshje don përkushtim dhe koncentrim maksimal.

Katër ndeshje  për 18 ditë në muajin prill në sezonin e kaluar kanë kaluar disi të qeta, pasi që Reali u mundua që me Kupën e Mbretit të marrë krenarinë, mirëpo Barcelona mori diçka shumë më të rëndësishme.

“Sigurisht që ne do të përpiqemi të kemi një vit të mirë,” tha Ronaldo.

“Unë nuk jam duke menduar për figurën time (nga sezoni i fundit kur ai shënoi 40 gola në kampionat). Unë vetëm dua të luaj dhe të punoj për ekipin dhe të fitoj trofe për të cilët ne punojmë shumë”, tha ai.

Dyshimi i vetëm i Jose Mourinho është në anën e djathtë të mesfushës, se cili lojtar do të luajë, Fabio Coentrao, apo Angel Di Maria, të cilët janë duke luftuar për një vend.

Mourinho e ka zgjedhur argjentinasin Di Maria në atë pozitë, në të gjithë sezonin e kaluar, por Coentrao, është nënshkrimi më i shtrenjtë i klubit në këtë verë dhe ka qenë mbresëlënës në para-sezonë.

Barcelona, e cila e demoloi Manchester Unitedin në  Champions League, e pati eliminuar edhe Real Madridin, të cilit i dogji fort dhe ende nuk e ka harruar atë eliminim.

Për shkak të një dëmtimi, Barça ketë herë nuk do ta ketë lojtarin kryesor të mesfushës, Xavi Hernandez, i quajtur ndryshe si “Maestro Kamrieri”. Gjithashtu ne dyshim janë edhe Gerard Pique, i njohur ndryshe si “Waka Waka”, dhe Sergio Busquets, i njohur si “Aktori i Hollivudit”.

Pique ka pësuar një tërheqje muskulore kundër Italisë, por ka më shumë gjasa për të luajtur, ndërsa  Busquets ka një brinjë të thyer dhe është në dyshim.

Zëvendësim i mundshëm i Xavit është Thiago Alcantara, i cili luajti në ekipin spanjoll U-21, që fitoi Kampionatin Evropian të kësaj vere dhe, gjithashtu, u shfaq kundër italianëve, të mërkurën, duke e bërë debutimin e tij të plotë në Kombëtaren Spanjolle.

Javier Mascerano është në këmbë, që të plotësojë rolin qendror të mbrojtjes, një detyrë që ai po e shijon.

“Unë kam një përvojë të luaj në qendër të mbrojtjes, kështu që mos keni merak, ne duam ta fitojmë Superkupën, e ajo do të na japë një shtysë të madhe përpara fillimit të sezonit”, tha ai.

Një tjetër, alternativë për këtë pozicion është i Eric Abidal, i cili tani është plotësisht i shëruar nga tumori në mëlçi.

Superylli, Lionel Messi, u kthye në trajnim të hënën, pas një pushimi të zgjatur pas Copa Americas dhe duhet të jetë gati për të luajtur me transferin e ri, Alexise Sanchez, i cili është në dispozicion të trajnerit Guardiola.

Barcelona ka mbërritur në kryeqytetin spanjoll dje, një ndryshim ky i planit të tyre nga sezoni i fundit, ku për lojërat në Spanjë udhëtonin po atë ditë që luanin. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»