Lajme Shqip Tuesday, 03 November 2015 16:57

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit të tillë.

Krerët e ‘bardhekaltërve’, në një konferencë për media, kanë bërë më dije se më kohë janë bërë gjitha përgatitjet e duhura për duelin me Astanan, skuadër kjo e nivelit të lartë evropian.

Prishtinasit janë të vetëdijshëm se i pret një përballje e vështirë, por ata premtojnë se do të japin më të mirën në këtë sfidë tejet të rëndësishme.

Menaxheri i Sigal Prishtinës, Florian Miftari, tha se skuadra e tij gjendet në prag të një dite historike, sepse sipas tij, Sigal Prishtina luan ndeshjen e parë si nikoqir në FIBA Euro Cup. Ai thotë se sfida me Astanan është tejet e rëndësishme, por Miftari është i bindur se skuadra e tij është e përgatitur në gjitha aspektet për t’u përballuar me skuadrën nga Kazakistani.

Miftari është i vetëdijshëm për kundërshtarin e radhës e cila ka një buxhet pesëmilionësh, por ai beson se basketbollistët e Sigal Prishtinës do të bëjnë më të mirën.

“Besoj se ekipi është shumë mirë i përgatitur duke marrë parasysh se ne kishim një sfidë të cilën nuk e kaluam me sukses dhe ka shumë faktor. Besoj se ka qenë një rrugë shumë e gjatë dhe e mundimshme duke e marrë parasysh se nuk kemi mundur të kalojmë nëpër Serbi, vazhdimisht probleme dhe mendoj se ka qenë edhe ndeshja e parë, do të thotë ka pasur vend për justifikime që disi të ngushëllohemi. Mirëpo, ndeshjen që luajmë brenda nuk do të ketë arsye sepse objektiv si klub e kemi ta kalojmë këtë grup. E dimë shumë mirë së kundërshtari është pretendent edhe ta fitojë ligën, sepse dihet mirë se kanë një buxhet pesë milionësh, kanë një kuadër të madh më lojtarë më emra shumë të njohur dhe normalisht se janë klub më traditë, dhjetëfishë kampionë në Kazakistan. Çdo fjalë është e tepërt për kundërshtarin, por ne nuk do të dorëzohemi duke marrë parasysh përkrahjen që do ta kemi nga publiku, veçanërisht për koreografinë që janë duke e përgatitur tashmë ‘Plisat’. Normal se ata do të jenë lojtari jonë i gjashtë dhe besoj se në kuadër të saj do të na ndihmojnë shumë që të korrim edhe një sukses siç e kemi pasur në Ligën Ballkanike”, ka thënë Miftari.

Ai ka shtuar se tani e tutje, ndeshjet e Sigal Prishtinës të këtij niveli si dhe ato të Ligës Ballkanike, do t’i organizojë Luan Maloku me kompaninë “Orange”.

Maloku, duke folur rreth organizimit të lojës mes Sigal Prishtinës dhe Astanas, premtoi një organizim të mirë. Ai thotë se Sigal Prishtina ketë e ka dëshmuar edhe në garat e Ligës Ballkanike. Maloku pohoi se nga FIBA kanë marrë një manual për organizmin e lojës së nesërme. Ai bëri të ditur se nuk do të tolerohet asnjë gabim rreth organizmit, sepse sipas tij, çdo gabim i mundshëm shkon në dem të klubit, raporton KP.

“Rreth organizmit, ne kemi marrë një manual që na përcakton të gjitha kriteret se si organizohet një lojë e FIBA-s. Është hera e parë që e bëjmë dhe normal se ndoshta gabimet na falen, por në këtë rast ne nuk do të tolerojmë që të kemi ndonjë gabim. Dyert do të hapen rreth orës 17:00, dhe i kisha lutur të gjithë që të vijnë, kisha kërkuar mirëkuptim nga të gjithë rreth asaj se sigurimi dhe policia e bëjnë kontrollin e gjithë secilit që hyn brenda, sepse në rast se ndodh ndonjë gjë, ne do të marrim një gjobë, një dënim që është e shkruar në manualin e FIBA-s”, ka theksuar Maloku.

Ai ka bërë më dijë se të gjitha mediat e interesuara për përcjelljen e kësaj ngjarje sportive, do të jenë të vendosura në një vend, dhe sipas tij, mediat do të kenë të gjitha kushtet për të raportuar për këtë ndeshje të madh që luhet në vendin tonë.

Maloku ka ftuar qytetarët që të jenë në numër sa më të madh, sepse sipas tij, Sigal Prishtina ka nevojë për përkrahje të madhe në duel me Astanan.

Përballja mes Sigal Prishtinës dhe Astanas nis në orën 19:00 dhe luhet në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë. 

 

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»