Lajme Shqip Friday, 17 June 2011 20:36

Nga gara e Anglisë, do të ketë ndryshime mekanike në makina, që kanë të bëjnë me aerodinamikën e difuzorëve. Shfryrja e ajrit të nxehtë, tashmë është e lidhur me fjalën e “ndaluar”. Një gjë e tillë do të hyjë në fuqi në këtë sezon, duke filluar nga Çmimi i Madh i Anglisë, garë që do të zhvillohet më 10 korrik.

Të paktën kjo është edhe një nga shpresat që kanë skuadra si Ferrari, për të ndalur disi vrullin e skuadrës kampione të botës, Red Bull.

Por çfarë ka vendosur dhe ka ndaluar më saktësisht FIA?
Bëhet fjalë për shfryrjen e ajrit të nxehtë në pjesën e poshtme të makinave, apo ndryshe në pjesën e difuzorëve, një ajër që del nga skapamentot. Makinat e këtij sezoni janë ndërtuar në atë mënyrë, që marmitat e nxjerrin ajër të nxehtë edhe kur piloti ka hequr këmbën nga gazi.

Motoristët kanë menduar që të mbajnë një ngarkesë aerodinamike konstante nëpërmjet kësaj gjetjeje, duke krijuar një fenomen të paparë ndonjëherë. Në praktikë injektorët sprucojnë karburant në formë pluhuri edhe në pjesën e fundit të skapamentove, të cilat nga nxehtësia e djegin, duke prodhuar gaz, i cili më pas shtyhet drejt difuzorëve, në pjesën e poshtme të makinës.

Përse kjo gjetje tashmë është e ndaluar?
Sepse motori i ndërtuar në këtë formë, shndërrohet në një pajisje aerodinamike të lëvizshme dhe një gjë e tillë është e ndaluar nga rregullorja.

Si mund të ndërhyjnë skuadrat tashmë?
Në radhë të parë, nuk është e vërtetë që u duhet të modifikojnë skapamentot dhe difuzorët. Do të jenë motoristët, që duhet të ndërhyjnë te sprucatorët, në atë mënyrë që të limitojnë deri në 10% shfryrjen e ajrit të nxehtë nga skapamentot në momentin kur makina është në regjime minimale. Si pasojë, difuzorët nuk do të humbasin efikasitetin e tyre, por ky efikasitet del në pah në momentin kur pilotët i japin gaz makinës.

Kush do të penalizohet më shumë nga ky modifikim?
Në mënyrë të veçantë bëhet fjalë për skuadrën, e cila përfitonte më shumë nga kjo zgjidhje mekanike, dhe skuadra që përfitonte më shumë, ishte Red Bull-i. Por edhe skuadra Renault, e cila mbi këtë koncept kishte ndërtuar makinën R31. Për të mos e humbur të gjithë efektin që jepte kjo zgjidhje, tashmë pilotëve u duhet që të luajnë edhe me gazin në momentin e frenimit, pra me pak fjalë, i shtohet puna pilotëve.

A ekziston rreziku për të kompromentuar besueshmërinë?
Ekziston, por rreziku është minimal. Një gjë të tillë e ka shpjeguar edhe vetë Adrian Njuej në pistën e Montekarlos. “Për sa i përket skuadrës Renault (që furnizon me motor edhe skuadrën Red Bull) kjo zgjidhje shërbente për të mbajtur sa më të ultë temperaturat e motorit dhe si rrjedhojë, lidhet me besueshmërinë. Edhe në të shkuarën është eksperimentuar një gjë e tillë. Pra mund të ketë probleme në momentin që piloti ka hequr këmbën nga gazi.” Por, nga ana tjetër, ka edhe një aspekt pozitiv, edhe pse Red Bull-i, duke reduktuar këtë shfryrje, ulet edhe konsumi gjë, që ka penalizuar shpesh ritmin e garës së Fetelit dhe Veberit.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»