Lajme Shqip Saturday, 27 August 2011 09:57

Romë – Edicioni 2011-12 i Kampionatit Italian të Futbollit, i paraparë të nis sot, është shtyrë për shkak të grevës së futbollistëve. Këtë e ka konfirmuar presidenti i Shoqatës së Futbollistëve të Italisë, Damiano Tommasi.

Njëzet kapitenët e skuadrave të Serie A kanë firmosur një dokument gjatë këtij muaji, duke kërcënuar me grevë nëse nuk firmoset kontrata e re kolektive para fillimit të edicionit. Pas shumë negociatave, marrëveshja për kontratën e re kolektive nuk u arrit dhe lojtarët e futën në fuqi dokumentin e firmosur.

“Jemi munduar deri në fund për të evituar grevën. Por të gjitha tentimet tona ishin të kota”, ka deklaruar Tommasi, që konfirmoi grevën para se ekipet të nisnin udhëtimet për ndeshjet e para të edicionit të ri.

Mosmarrëveshja kryesore është rreth klauzolës që kërkojnë klubet.

Klubet kërkojnë që të kenë mundësinë të detyrojnë futbollistët e padëshiruar të stërviten larg ekipeve të para dhe që të detyrojnë futbollistët të paguajnë taksën e re të solidaritetit të lëshuar nga Qeveria, e që i ngarkon ata që marrin paga të mëdha.

Me pakon e re të kursimeve të Qeverisë italiane, qytetarët përballen me tatim prej 5% në të hyra vjetore mbi 128 mijë euro dhe 10% kur të hyrat janë mbi 213 mijë euro.

Duke pasur parasysh që javën e ardhshme zhvillohen ndeshjet eliminatore për Kampionatin Evropian “Euro 2012” (2 dhe 6 shtator), atëherë Serie A nuk do të startojë të paktën deri më 10 shtator. “Greva është një problem shumë i madh, sepse ekziston rreziku edhe për ndeshjet e ardhshme. Pra, mund që kampionati mos të startojë më 10 shtator”, ka thënë presidenti i Federatës së Futbollit të Italisë, Giancarlo Abete.

Nëse greva zgjat një apo dy xhiro, atëherë ndeshjet e pazhvilluara do të kompensohen me një datë tjetër, të lirë.

Sipas delegatit sportiv Rocco Crimi kjo grevë do të jetë shumë e pazakontë. Ai ka thënë se të dy palët duhet të qetësohen për të arritur marrëveshje.

“Tifozët do të shohim grevën më të pazakonshme në histori të Italisë. Duhet të arrihet marrëveshja, por të dyja palët duhet të kenë kokën e qetë”, tha Crimi.

Greva e vetme e futbollistëve në histori të Serie A ndodhi në muajin mars të vitit 1996.

Konflikti mes futbollistëve dhe ligës italiane ka startuar prej muajit qershor të vitit të kaluar kur edhe skadoi kontrata kolektive. Futbollistët patën caktuar datat e grevave në edicionin e kaluar, por ato u evituan në momentet e fundit me marrëveshje gojore.

Ditë më parë vetëm Siena dhe Cagliari votuan në favor të lojtarëve, kurse 18 ekipet tjera ishin kundër kërkesave të Shoqatës së Lojtarëve të Italisë.

Kreu i Shoqatës së Futbollistëve, Tommasi, i ofroi ligës italiane mundësinë e fundit për të firmosur kontratën. Ai u bëri me dije se marrëveshja duhet të nënshkruhet pa dy klauzolat që kërkojnë klubet.

“Pasi nuk u nënshkrua frikësohem se kjo mund të zgjatë me muaj, sepse nuk është çështje që zgjidhet brenda 15 ditësh”, tha Tommasi, pasi liga italiane refuzoi propozimin e tij.

Serie A është dashur të startojë të shtunën (sot) me ndeshjet Fiorentina – Siena dhe Milan – Cagliari. Kurse, për të dielën ishin të parapara duelet: Napoli – Genoa, Atalanta – Cesena, Bologna – Roma, Inter – Lecce, Lazio – Chievo, Novara – Palermo, Parma – Catania dhe Udinese – Juventus.

Java e dytë në Serie A është e paraparë të luhet më 10-11 shtator, por edhe kjo është e dyshimtë.

Skuadra kampione e Italisë, Milani, kampanjën në Ligën e Kampionëve e nis më 13 shtator kundër Barcelonës. Ndërsa, një ditë më vonë në këtë garë do të luajnë edhe Inter e Napoli. Interi përballet me Trabzonsporin, kurse Napoli me Manchester Cityn.

Greva do të bëjë që futbollistët e Përfaqësueses së Italisë të luajnë kundër Ishujve Faroe (2 shtator) dhe Sllovenisë (6 shtator) pa asnjë ndeshje të zhvilluar kampionale.

Krahas Serie A edhe La Liga u shtyrë për një javë për shkak të grevës së futbollistëve të Spanjës. (Koha.net)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»