Lajme Shqip Friday, 12 October 2012 21:01

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka regjistruar një humbje zhgënjyese në shtëpi 1-2 përballë Islandës dhe qartësisht që tani mund t’i thotë lamtumirë ëndrrave për një kualifikim të mundshëm në Botërorin 2014. Skuadra e drejtuar nga Xhani De Biasi ka dominuar në fushën e lojës por është goditur në momentet e saj më të mira nga islandezët që kanë shfrytëzuar rastet që i janë shfaqur. 

De Biasi kishte vendosur të mos rrezikonte me eksperimente, duke vendosur në prapavijë katërshen e zakonshme me Dallkun, Canën, Mavrajn e Lilën. I vetmi ndryshim në mesfushë ishte aktivizimi i Likës, ndërsa sulmi përbëhej nga dyshja Sadiku-Çani. Kuqezinjtë japin menjëherë sinjale se kërkojnë me ngulm fitoren, ku është Meha që provon të gjejë portën me një gjuajtje që në minutën e 6-të, por topi përfundon jashtë.

Por në momentin më të mirë të kuqezinjve, në minutën e 19-të, vjen goli i Islandës, falë një rivënie anësore, “arma e fshehtë” e islandezëve të drejtuar nga mjeshtri Lars Lagerbak. Topi përfundon te Bjarnason, i cili harrohet i vetëm para portës kuqezi dhe fillimisht me kokë kalon topin mes këmbëve të Ujkanit e pastaj e shtyn në rrjetë.

Kuqezinjtë hidhen me forcë në sulm, ku janë disa raste radhazi para portës kundërshtare, me Bulkun e Lilën që i afrohen golit. Megjithatë, në minutën e 29-të vjen edhe goli i barazimit që ndez entuziazmin e 10 mijë tifozëve të pranishëm në stadium që i rezistuan shiut për të mbështetur kombëtaren shqiptare. Meha shpërthen në krahun e djathtë dhe jep një top në qendër ku Çani shtyn sferën në rrjetë.

Në minutat e mbetura të kësaj pjese, fillon një rrebesh i dendur shiu që jo vetëm penalizon lojën e dy skuadrave, por edhe përmbyt stadiumin “Qemal Stafa”, duke bërë që të shtyhej fillimi i pjesës së dytë për të larguar ujin nga fusha, pjesë e të cilës ishte thuajse e papraktikueshme.

De Biasi vendos të ndryshojë diçka dhe aktivizon Roshin në vend të Mehës në fillimin e pjesë së dytë, por mesfushori e ka shumë të vështirë të tregojë teknikën e tij në terrenin e rënduar nga shiu. Të vetmet rreziqe për portën islandeze vijnë nga kombinimet mes dyshes Çani-Sadiku, ku i pari ul topin, ndërsa i dyti tenton të gjejë portën, por kundërpërgjigjet portieri kundërshtar që shpëton portën nga një gol i sigurt.

De Biasi aktivizon edhe Salihin, duke rreshtuar tashmë 3 sulmues në fushë, por ndërsa Roshi nga një anë humb mundësinë për avantazhin e kuqezinjve, janë kundërshtarët që gjejnë golin e dytë, falë një goditje dënimi perfekte të yllit Sigurdson në minutën e 81-të.

Në minutat e fundit ka kohë edhe për aktivizimin e Bogdanit, i cili tregohet i rrezikshëm me sugjerimet e tij për Sadikun e Roshin, por asnjëri nuk gjen rrugën e rrjetës dhe ndeshja mbyllet me fitoren e Islandës me rezultatin 2-1.

Me këtë humbje, kuqezinjtë duhet të bëjnë llogaritë mirë për të evituar vendin e fundit në grup, pasi tani edhe Islanda ka kaluar në renditje sipër kuqezinjve dhe pretendon pikërisht atë vendin e katërt që ishte objektivi minimal i Shqipërisë në këtë edicion. (LajmeShqip.com)

GRUPI E

Shqipëri-Islandë           1-2

29’ Çani / 19’ Bjarnason, 81’ Sigurdson

Zvicër-Norvegji            1-1

79’ Gavranoviç / 81’ Hangeland

Slloveni-Qipro              2-1

38’, 62’ Matavz / 83’ Aloneftis

Renditja: Zvicër 7 pikë, Islandë 6, Norvegji 4, Shqipëri 3, Slloveni 3, Qipro 3.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»