Lajme Shqip Sunday, 11 September 2011 11:35

Tiranë (PLOTËSUAR 12:18) – Gara e Kampionatit Botëror të Vrapit në Mal, që zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, ka filluar të dielën paradite nga Kopshti Botanik në Tiranë për të vazhduar më pas rreth Kodrave të liqenit artificial të kryeqytetit.

Rreth 300 atletë nga 35 shtete garojnë në katër kategoritë, gara për të rinj femra, gara për të rinj meshkuj, gara për të rritur femra, gara për të rritur meshkuj. Meshkujt e rritur do të garojnë 4.5 km në tre lartësi të ndryshme, femrat dhe djemtë e rinj në dy lartësi, ndërsa vajzat e reja vetëm në 1.

Në garën për meshkuj të rritur konkurojnë 131 atletë, në atë për femrat e rritura 63 prej tyrë, ndërsa për të rinjtë do të garojnë 70 djem dhe 51 vajza. Edicioni i 27 i Kampionatit Botëror të Vrapit në Mal, zhvillohet për herë të parë në Shqipëri me pjesëmarrës nga shtetet si Turqia, Ukraina, Italia, SHBA, Polonia, Rumania, Maqedonia, Gjermania, Rusia, Serbia, Hungaria, etj.

Nga vendi ynë marrin pjesë 12 sportistë, 4 femra dhe 8 meshkuj. Midis tyre është dhe rekordmenia e 800 metërshit, Luiza Gega, e cila mori pjesë në Kampionatin Botëror të Atlekës, në Daegu, ku edhe vendosi një rekord të ri kombëtar. Gjithashtu dhe sportistë si Renato Dorzi, Ilir Këllëlzi, Genc Lugja, Bledar Mesi, Pjetër Ndoj, Maringlen Faslli, Gëzim Propibaj, Arlind Subashi, ndërsa për femra janë dhe Klesta Gjyli, Klodiana Kalluci, Suela Peca.

Në vendin tonë do të zhvillohet gjithashtu dhe Kongresi Botëror i Federatës së Atletikës.

Sipas Presidenti i Federatës Shqiptare të Atletikës Gjergji Ruli, ky aktivitet ka thyer edhe një rekord për sa i takon pjesëmarrjes më të madhe për të rinj dhe të rritur në 27 vjet të organizimit të aktivitetit.

Pas përfundimit të vrapin përreth Kodrave rë Liqenit do të shpallen tre fituesit e parë për të katërta kategoritë, ndërsa ceremonia e ndarjes së trofeve do të zhvillohet në qytetin e Durrësit. Atletët përmes kësaj gare do sjellin mesazhin e paqes dhe të miqësisë nga të pestë kontinentet.

Qindra sportistë që do të vrapojnë sot do të jenë më pas ambasadorë të paqes për Shqipërinë nga e gjithë bota.

Ceremonia e këtij eventi sportiv, i pari kampionat botëror që zhvillohet në vendin tonë, u zhvillua pasditen e djeshme në Pallatin e Kongreseve, në prani të Kryeminstrit Sali Berisha. Kreu i ekzekutivit e cilësoi këtë kampionat si një ngjarje të madhe për aportin shqiptar dhe turizmin malor.

“Çdo vit, numri i vizitorëve dhe turistëve që vijnë në malet tona po rritet dhe unë shpresoj që ky kampionat të shërbeje si një ftesë për turistët nga mbarë bota dhe nga vendet tuaja, për të ardhur dhe njohur këto male”, tha kryeministri Berisha.

Kjo është hera e parë që Shqipëria mirëpret një një aktivitete masiv vrapimi ndërkomëtar që shërben edhe për promovimin e turizmit malor në vendin tonë. Ky kampionat organizohet nga MTKRS dhe Federata Shqiptare e Atletikës, ndërkohë që edicioni i tij i kaluar është zhvilluar në Slloveni.

Kampionati i parë Botëror i Vrapimit në Mal është zhvilluar në vitin 1985 në Itali, më pas ky aktivitet masiv ka udhëtuar çdo vit në shtet të ndryshme.

Vrapimi në mal është një sport ndërkombëtar dhe pjesë e traditës atletike. Që prej viti 1985 në këtë kampionat janë përfshirë më shumë se 30 shtete. Edhe pse Shqipëri është një vënd malor, disiplina e vrapimit në mal sapo ka filluar të zhvillohet.

***********************************

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha përshëndeti pasditën e djeshme çeljen e Kampionatit të 27-të Botëror të vrapimit në mal dhe përfaqësuesit e 35 vendeve pjesëmarrëse në këtë aktivitet.

Në fjalën e tij, Berisha falenderoi organizatorët për përzgjedhjen e Tiranës dhe shndërimin e saj, në kryeqytetin botëror të vrapimit në mal.

“Kjo është një ngjarje e madh për sportin shqiptar, për turizmin malor shqiptar, për vendin dhe kombin, ndaj ju uroj mirëseardhjen tonë më të përzemërt”, u shpreh ai.

Kreu i ekzekutivit vuri në dukje se ky kampionat, zhvillohe në një vend, i cili, qëndron në krye të Europës për lartësinë e tij mesatare. “Shqipëria ka lartësinë mesatare më të madhe në këtë kontinet, ajo ka dyfishin e lartësisë mesatare të Evropës, është vendi më malor i saj”, theksoi Berisha ndërsa shtoi se “Shqipëria, në njësi sipërfaqeje ka malet më të shumta, të cilat në kreshtat, ujvarat, luginat dhe pyjet e tyre, fshehin bukuritë më mahnitëse të këtij kontinenti dhe pasuritë malore më të mëdha”.

Duke i uruar suksese zhvillimit të këtij aktiviteti në Tiranë, Berisha shprehu besimin që “ky kampionat të frymëzojë të rinjtë shqiptarë, për të njohur më nga afër pasuritë e mëdha dhe për të shfrytëzuar këtë potencial të jashtëzakonshëm të vendit, në interesin më të mirë të formimit të tyre fizik dhe psikologjik”.

Sipas tij, asgjë nuk është më frymëzuese dhe kalitëse se vrapi dhe ecja në  mal.

“Çdo vit, numri i vizitorëve dhe turistëve që vijnë në malet tona po rritet dhe unë shpresoj sqë ky kampionat të shërbeje si një ftesë për turistët nga mbarë bota dhe nga vendet tuaja, për të ardhur dhe njohur këto male”, nënvizoi kryeministri Berisha.

Më pas, presidenti  i Federatës Botëror të Vrapimit në mal, Bruno Gozzelino, i dorëzoi kryeministrit Sali Berisha Medaljen e Arit si “Vrapuesi më i mirë”.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»