Lajme Shqip Saturday, 11 May 2013 19:04

Xherdan Shaqiri ka shkruar emrin e tij në listën e golashënuesve edhe në ndeshjen e fundit të bavarezëve në fushën e këtyre për këtë sezon, gjatë fitores 3-0 ndaj Augsburgut, ku ata kanë zhvilluar edhe ceremoninë e festimit të titullit të 23-të kampion. 

Në derbin bavarez ndaj Augsburgut, kampionët e Gjermanisë kanë treguar forcën e tyre dhe kanë festuar në mënyrën më të mirë të mundshme, pasi kanë dominuar dhe kanë mbyllur ndeshjen falë golave në pjesën e dytë të Myler, Shaqirit e Luiz Gustavos, ku këta dy të fundit e kanë filluar ndeshjen si zëvendësues. Pas fitores ka filluar edhe festa e titullit kampion, me një ceremoni bavareze, ku ishin të pranishëm edhe disa nga legjendat e klubit, ndërsa tifozët kanë përshëndetur në kor trajnerin Heinkes, i cili do të largohet në fund të sezonit.

Por shumë nga verdiktet e kampionatit do të mbeten për t’u përcaktuar në javën e fundit. Humbja e Shalke, e kombinuar me fitoren e Fraiburg, ka bërë që gjithçka të mbetet e hapur për kualifikimin në vendin e katërt në renditje që të çon në Ligën e Kampioneve. Shalke ka 52 pikë, me Fraiburg që e ndjek me një pikë diferencë dhe për më tepër pret Shalken në fushën e vet në javën e fundit. Por të dy skuadrat duhet të kenë kujdes nga Eintraht Frankfurt që i ndjek me një pikë më pak dhe mund të bëjë surprizën, pasi është plotësisht në luftë për vendin e tretë.

Për t’u caktuar mbetet edhe emri i skuadrës që do të shkojë në playoff për rënien nga kategoria, pasi Augsburg dhe Fortuna Dyseldorf janë në një kuotë të barabartë pikësh, 30 të tilla. Të dyja skuadrat shpresojnë të fitojnë në javën e fundit për të evituar probleme me këtë ndeshje mbijetese, ashtu si Hofenhaim që ka 2 pikë më pak, por që synon të ngjitë të paktën një vend, pasi aktualisht është i parafundit, kandidat për të rënë automatikisht në Bundesliga 2. (LajmeShqip.com)

Bundesliga

Java 33 / Rezultatet

Bajern Mynih-Augsburg                     3-0

69’ Myler, 82’ Shaqiri, 87’ Luiz Gustavo

Shalke-Shtutgart                                1-2

90’+2’ (ag) Ulreish / 24’, 66’ Ibisheviç

Bajer Leverkusen-Hanover                 3-1

6’, 59’ Hegler, 28’ Kisling / 71’ Sobieç

Volfsburg-Borusia Dortmund              3-3

13’, 23’ Perisiç, 26’ Naldo / 5’ S. Bender, 84’, 88’ Rois

Verder Bremen-Eintraht Frankfurt      1-1

22’ De Bryn / 51’ Lakiç

Hofenhaim-Hamburg                           1-4

61’ Volland / 18’ Son, 35’ Aogo, 60’ Jiraçek, 88’ Rudnevs

Mainz-Borusia Mynshengladbah          2-4

12’ Parker, 90’ Ivanshitz / 39’ (p), 59’, 80’ Hrgota, 64’ Hanke

Grojter Fyrth-Fraiburg                          1-2

3’ Zimerman / 69’ Shmidt, 78’ Kruse

Fortuna Dyseldorf-Nyremberg             1-2

22’ (ag) Balitsh / 58’ Mak, 64’ Platenhardt

Klasifikimi: Bajern Mynih 88 pikë, Borusia Dortmund 66, Bajer Leverkusen 62, Shalke 52, Fraiburg 51 Eintraht Frankfurt 50, Hamburg 48, Borusia Mynshengladbah 47, Hanover 42, Volfsburg 42, Shtutgart 42, Mainz 41, Nyremberg 41, Verder Bremen 34, Fortuna Dyseldorf 30, Augsburg 30, Hofenhaim 28, Grojter Fyrth.21.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»