Lajme Shqip Tuesday, 11 September 2012 21:46

Kombëtarja shqiptare e futbollit është larguar kokulur nga stadiumi i qytetit të Lucernës pasi është mundur me rezultatin 2-0 nga Zvicra, falë talentit të lojtarëve shqiptarë që luajnë për skuadrën helvete, gafave të mbrojtjes sonë dhe pritjeve të portierit Benalio. Ndonëse me rreth 10 mijë tifozë që i mbështetnin në shkallët e stadiumit të Lucernës, lojtarët e përfaqësues shqiptare nuk mundën të merrnin një rezultat pozitiv që do t’i mbante në kreun e grupit. 

Trajneri De Biasi kishte zgjedhur një skemë krejtësisht mbrojtëse, me Bogdanin e vetëm në sulm dhe gjithë pjesën tjetër të skuadrës të orientuar me detyra mbrojtëse. Skema funksionon në minutat e para pasi përfaqësuesja zvicerane nuk gjen asnjë hapësirë për të rrezikuar portën e Ujkanit. Për më tepër, është Shqipëria që ka mundësinë e parë pasi Meha vë në provë reflekset e portierit Benalio me një gjuajtje nga jashtë zonës. 

Por atëherë kur nuk pritej, në minutën e 23-të, një gabim i dyfishtë i Canës dhe Mavrajt, nxjerr të lirë Shaqirin para Ujkanit dhe mesfushori shqiptar bën të festojnë tifozët zviceranë duke shënuar në portën e kuqezinjve. Ashtu siç kishte premtuar, lojtari nuk feston golin në shenjë respekti, pavarësisht vërshëllimave që e shoqëruan gjatë të gjithë takimit atë dhe lojtarët e tjerë shqiptarë që luajtën për Zvicrën.

Pjesa e parë mbyllet pa shumë emocione të tjera, ndonëse kuqezinjtë u shfaqën më kërkues, ashtu si në minutat e para të pjesës së dytë. De Biasi sheh se me këtë rreshtim nuk arrinte të kishte forcë në repartin e avancuar dhe largon Bogdanin e Vilën, për të aktivizuar Çanin e Roshin. Por në momentin më të mirë të kuqezinjve, është Zvicra që gjen përsëri golin, këtë radhë nga një gabim në rreshtimin e prapavijës kuqezi, ku Dallku shkakton 11 metërsh ndaj Stoker dhe Inler nuk gabon nga pika e bardhë përballë Ujkanit.

Me rezultatin 2-0 dhe me 20 minuta të mbetura deri në fundin e ndeshjes, De Biasi rrezikon gjithçka, duke larguar Kukelin për t’i bërë vend Hykës. Kuqezinjtë fitojnë më tepër shpejtësi në sulm, por humbasin ndjeshëm forcë në mbrojtje, duke bërë që ZVicra të krijojë raste të njëpasnjëshme para portës tonë dhe vetëm ndërhyrjet e sakta të Ujkanit shpëtojnë katërkëndorin nga një gol i tretë.

Nga ana tjetër, portieri Benalio kthehet në heroin e vendasve, pasi me pritjet e tij i mohon golin gjuajtjeve nga jashtë të Bulkut, Canës, Çanit, Agollit e Lilës, të cilët provojnë deri në minutat e fundit të shënojnë golin e nderit por nuk arrijnë të kalojnë portierin zviceran.

Vërshëllima përfundimtare mbyll takimin me rezultatin 2-0 dhe ridimensionin Shqipërinë, e cila merr konfirmimin e radhës se nuk është ende gati për futbollin e rëndësishëm. (LajmeShqip.com)

Kualifikueset Brazil 2014

Rezultatet

GRUPI A

Skoci-Maqedoni           1-1

43’ Miller / 11’ Noveski

Belgjikë-Kroaci             1-1

45’ Xhilet / 6’ Perishiç

Serbi-Uells                    6-1

16’ Kolarov, 24’ Toshiç, 39’ Durçiç, 55’ Tadiç, 80’ Ivanoviç, 90’ Sulejmani / 31’ Beil

Renditja: Serbi 4 pikë, Belgjikë 4, Kroaci 4, Skoci 2, Maqedoni 1, Uells 0.

GRUPI B

Itali-Maltë                     2-0

6’ Destro, 90’ Peluso

Bullgari-Armeni            1-0

43’ Milanov

Renditja: Itali 4 pikë, Bullgari 4, Armeni 3, Çeki 1, Danimarkë 1, Maltë 0.

GRUPI C

Austri-Gjermani           1-2

57’ Junuzoviç / 44’ Reus, 52’ (p) Ozil

Suedi-Kazakistan          2-0

37’ Elm, 90’ Berg

Renditja: Gjermani 6 pikë, SUedi 3, Irlandë 3, Austri 0, Kazakistan 0, Ishujt Faroe 0.

GRUPI D

Rumani-Andorra           4-0

29’ Torje, 44’ Lazhar, 90’ Gaman, 90’+2’ Maksim

Turqi-Estoni                   3-0

44’ Emre, 60’ Bulut, 75’ Inan

Hungari-Holandë           1-4

7’(p) Xhuxhak / 3’, 53’ Lens, 19’ Martins Indi, 74’ Huntelar

Renditja: Rumani 6 pikë, Holandë 6, Hungari 3, Turqi 3, Estoni 0, Andorra 0.

GRUPI E

Qipro-Islandë                 1-0

57’ Makridis

Norvegji-Slloveni           2-1

27’ Henriksen, 90’ (p) Rise / 17’ Shuler

Zvicër-Shqipëri               2-0

23’ Shaqiri, 68 (p) Inler

Renditja: Zvicër 6 pikë, Islandë 3, Shqipëri 3, Norvegji 3, Qipro 3, Slloveni 0.

GRUPI F

Izrael-Rusi                      0-4

7’, 64’ Kerzhakov, 18’ Kokorin, 77’ Faizulin

Portugali-Azerbajxhan    0-0

63’ Varela, 85’ Helder Postiga, 88’ Bruno Alvesh

Irlandë V.-Luksemburg  1-1

14’ Shilds / 87’ Da Mota

Renditja: Rusi 6 pikë, Portugali 6, Luksemburg 1, Irlandë e Veriut 1, Azerbajxhan 1, Izrael 1.

GRUPI G

Bosnje H.-Letoni               4-1

12’ (p), 54’ Misimoviç, 44’ Pjaniç, 90’ Xheko / 5’ Gorkshs

Sllovaki-Lihtenshtejn       2-0

36’ Sapara, 78’ Jakubko

Greqi-Lituani                     2-0

56’ Nini, 71’ Mitroglu

Renditja: Bosnje Hercegovinë 6 pikë, Greqi 6, Sllovaki 4, Lituani 1, Letoni 0, Lihtenshtejn 0.

GRUPI H

San Marino-Mali i Zi          0-6

24’, Gjorgjeviç, 26’, 51’ Beqiraj, 69’ Zverotiç, 78’, 82’ Delibashiç

Poloni-Moldavi                    2-0

33’ (p) Blaszczikovski, 81’ Vavrziniak

Angli-Ukrainë                       1-1

87’ (p) Lampard / 39’ Konoplianka

Renditja: Mli i Zi 4 pikë, Angli 4, Poloni 4, Ukrainë 1, San Marino 0, Moldavi 0.

GRUPI I

Gjeorgji-Spanjë                        0-1

86’ Soldado

Francë-Bjellorusi                     3-1

50’ Kapue, 69’ Zhalet, 80’ Riberi / 72’ Putsila

Renditja: Francë 6 pikë, Spanjë 3, Gjeorgji 3, Finlandë 0, Bjellorusi 0.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»