Lajme Shqip Tuesday, 26 April 2011 16:37

Ballafaqimi ndërmjet Schalkes dhe Manchester Unitedit do ta hapë gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve për sezonin 2010/11.

Në njërën anë ekipi që dëshiron ta shkruajë historinë, e në tjetrën ekipi ekspert i këtij kompeticioni do t’i masin forcat të martën mbrëma në stadiumin Gelsenkirchen Arena të Schalkes.

“Djajtë e Kuq” kanë udhëtuar në Gjermani pa sulmuesin e lënduar Dimitar Berbatov dhe mesfushorin Darren Fletcher, ndërsa Nemanja Vidic, Patrice Evra e Ryan Giggs priet të kthehen dhe të luajnë nga minuta e parë.

Por, për fazën ofanzive do të përkujdeset dyshja Wayne Rooney dhe Javier Hernandez-Chicaritto.

Ekipi i Sir Alex Ferguson kërkon fitore qysh në ndeshjen e parë, për ta bërë një hap të madh drejt finales së Wembleyt.

Mbrojtësi John O’Shea insiston se United nuk duhet ta nënvlerësojë kundërshtarin. Përfaqësuesi i Republikës së Irlandës thotë se ai dhe shokët duhet t’i tregojnë muskujt, për ta vërtetuar se janë një prej ekipeve më të forta në Evropë.

“Nuk do të thosha se do të ishim të kënaqur me një barazim”, tha O’Shea i cili pritet të luajë si mbrojtës i djathtë. “

“Schalke e ka prekur gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve, Gjermanët kanë një ekip të mirë, ne jemi favoritë dhe ky fakt na shton presionin, por një ekip që shënon aq shumë gola ndaj Interit, ka diçka prej tij”, shtoi O’Shea i cili shpreson që Man Utd ta shijojë triumfin në Ligën e Kampionëve për herë të tretë në 12 vjetët e fundit.”

Trajneri i Schalkes, Ralf Rangnick, planifikon të luajë me një sistem sulmues, me Raul në qendër të sulmit i përkrahur nga Jose Manuel Jurado e Alexander Baumjohann, të cilët gjithashtu do ta ndihmojnë fazën ofanzive.

Por, Rangnick e di se ekipi i tij nuk guxon të humbasë në shtëpi, sidomos për faktin se Man Utd ka fituar 13 ndeshje rresht në Old Trafford në Premierligë.

Benedikt Howedes është në dyshim për këtë ndeshje dhe mund t’i bashkohet listës së gjatë të lënduarve, e cila përfshin lojtarët Peer Kluge, Klaas-Jan Huntelaar, Christian Pander, Mario Gavranovic, Christoph Moritz and Tim Hoogland.

Mbrojtësi Christoph Metzelder thotë se ndihet i lumtur që Schalke do të përballet me Manchesterin, pasi që, sipas tij, “Djajtë e Kuq” kanë një stil më të ngadalshëm të lojës në krahasim me Barcelonën.

Ai beson se ekipi gjerman duhet ta kopjojë lojën e Barçës, duke luajtur me një prekje. Mirëpo, ish futbollisti i Real Madridit beson se Man Utd është favorit, ngase ka eksperiencë në këtë garë.

“Mendoj se ne jemi të papjekur. Man Utd ka shumë më tepër eksperiencë në Ligën e Kampionëve, duke luajtur në çerekfinale ose në gjysmëfinale çdo vit.”

“United mundohet ta kontrollojë lojën gjithmonë, për ne do të ishte shumë më e vështirë po të luanim me Barcelonën.”

“Stili i lojës së Manchesterit është më i ngadalshëm për ne, në krahasim me katalunasit, ne do ta kemi më lehtë të mbrohemi ndaj Man Utd,” theksoi Metzelder.

Deklarata e golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave në garat Evropiane, Raul Gonzales:

Ish ylli dhe legjenda e Realit te Madridit, aktualisht ylli i skuadrës Gjermane, Schalke 04, dhe golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në garat evropiane, Raul Gonzales, tha që lojtari i Man Utd, “Luis Carlos Almeida Da Cunh” i njohur me nofkën “Nani” është njeriu që e bën diferencën tek Manchester United.

Ish-ylli i Real Madrid ka qenë pjesëmarrës në disa prej betejave serioze me Man Utd gjatë karrierës së ti dhe ai mezi pret të zhvilluar ndeshjen, siç i quan ai, me yjet e “Old Traford-it”

Raul tha: “Rooney është kyç për sulmin e Djajve, është futbollist themelor, luftarak, i shpejtë, me asiste perfektë dhe me goditje të fuqishme nga çdo pozitë, por ne kemi për ta mbuluar mirë dhe nuk do ti lemë hapësire në zonë për shkak se ai është në gjendje të krijoj rrezik nga çdo situatë.

“Por është gjithashtu e nevojshme për të ndaluar Nani-n, ai është motori i Man Utd, dhe ishte një nënshkrimi i madh për Djajtë.

“Mbrojtja e Man Utd, janë të fuqishëm, kanë fuqi fizike dhe cilësisë të jashtëzakonshme, por unë nuk kam frikë nga ta dhe nga asnjë rival tjetër.”

“Ne kemi shikuar DVD e Djajve dhe është shumë e mundur që ti mposhtim ata, për sa kohë që ne mund te qëndrojmë të qete dhe ti shfrytëzojmë mundësitë që na krijohen, thjeshte duhet të jemi të pa gabueshëm ne çdo repart duke përfshirë nga vija fundore, mesfusha dhe sulmi.“

Në çerekfinale, Manchester United e eliminoi Chelsean, kurse Schalke, ish kampionin e kësaj gare Interin.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»