Lajme Shqip Thursday, 11 August 2011 19:05

Shkodër – Sulmuesi i kombëtares, Hamdi Salihi, ish-futbollist i Vllaznisë, aktualisht pjesë e kampionatit austriak të futbollit pranë skuadrës së Rapidit të Vjenës, ka qënë padyshim heroi i ndeshjes së mbrëmshme Shqipëri-Mali i Zi, e luajtur në stadiumin “Loro Boriçi” të Shkodrës.

Ka qenë minuta e 69-të, kur pas një topi të harkuar nga distanca në adresë të tij, edhe pse me shpinë nga porta malazeze, Salihi ka bërë mrekullinë, kur me atë rrofeshatë spektakulare në hyrje të zonës së rreptësisë ka befasuar skuadrën mike dhe në veçanti portierin malazez, Mlladen Bozhoviç, i cili është shtangur kur e ka parë topin të përfundonte në rrjetën e tij duke mos i lënë asnjë shans që ai të reagonte.

Një gol, emocionet e të cilit çuan peshë një qytet të tyrë, i cili pas ndeshjes iu bashkua ultrasve “kuqezi” duke festuar deri në orët e para të mëngjesit në sheshin qëndron të qytetit.

Autori i golit është Hamdi Salihi, një djalë shkodran i talentuar që  falë cilësive që po demostron në Austri, është vënë në shënjëstër të disa klubeve të njohura europiane.

Nuk është rastësi që Salihi i shënon malazezëve, sepse një gjë të tillë ia ka bërë edhe ndeshjen paraardhëse miqësore duke i shënuar në shtëpinë e tyre, në stadiumin e Buduçnostit të Podgoricës, gol që edhe atje i dha fitoren Shqipërisë 1-0.

“Është gjithëmonë kënaqësi, të fitosh dhe të shënosh një gol në Shkodër, aty ku ke mësuar të luash futboll, ku ke gjithçka, ke familjen tënde”, tha Hamdi Salihi, pas ndeshjes.

Si e ndjetë veten në atë moment, kur rrofeshata juaj spektakulare e dërgoi topin në rrjetë, në trekëndëshin e djathtë të portjerit malazez Mlladen Bozhoviç?

“Mund të them se ishte një ëndërr e realizuar, aq më tepër në stadiumin e qytetit tim. Këtë gol dëshiroj t’ia dedikoj tifozërisë së zjarrtë shkodrane dhe familjes sime, që ka pjesen kryesore që unë të bëhesha futbollist i Vllaznisë, e më me pas në nivelet ku kam arriur sot”, shprehet Salihi.

Duke lënë pas fitoren me Malin e Zi, tashmë përpara është Franca, një tjetër beteje edhe më e fortë, aq më tepër kur luhet zyrtare për eleminateret e Europianit?

“Mendoj se do të jetë një ndeshje e vështirë, por atmosfera është shumë e mirë dhe do të luftojmë për të marrë pikë”, tha ai.

Shumë komente për merkaton e Salihit, ku emri juaj lakohet në disa skuadra europiane. Të rejat më të fundit rrethë mundësisë së transfertës suaj?

“Aktualisht jam në Viene tek Rapidi, ku kam kontratën, dhe besoj se nëse nuk do të dalë diçka shumë më e mirë, do të rri aty”, përfundon sulmuesi shkodran.

Ndërkohë duke iu rikthyer fitores së Shkodrës, statistikat tregojnë se kjo është ndeshja e tretë miqësore që Shqipëria zhvillon me Malin e Zi. E  para i takon vitit 1946 e zhvilluar në Shkodër e fituar me rezultatin e thellë 5-0, ku dy prej tyre mbajnë firmën e shkodranit Xhelal Juka. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»