Lajme Shqip Monday, 09 May 2011 13:08

Kalërimi kuqezi drejt titullit të 18-të nis në një natë gushti në “Meaca”. Skuadra e Leçes, e sapongjitur në Serie A, shpartallohet me një 4-0 të pastër, fryt i dopietës së Patos dhe golave të Tiago Silvas dhe Filipo Inzagit.

Java e dytë është javë makthi: në “Manuci” të Çezenës, kundër një tjetër skuadre të ardhur nga Seria B, ku milanezët mposhten me golat e Bogdanit dhe Xhiakerinit, ndërsa Ibrahimoviç në fund humb penalltinë që mund të kishte hapur ndeshjen.

Dy barazime radhazi, në javën e tretë dhe të katërt, në shtëpi me Katanian dhe në Romë kundër Lacios, që nuk qetësojnë skuadrën, edhe pse në “Olimpiko” vjen goli i parë në kampionat i Ibrës.

Më pas vijnë katër suksese radhazi, që e çojnë Milanin në krye larg të tjerëve, nga java e pestë në të tetën: fitore kundër Xhenoas, Parmës, Kievos dhe Napolit në “San Paolo” falë golave të Robinjos dhe Ibrahimoviçit.

Por është Juventusi që sjell me këmbë në tokë lojtarët e Allegrit, sepse në javën e nëntë fiton brenda në “Meaca”.

I padobishëm goli i Ibrahimoviçit dhe Interi është në garë. Tre gola Barit, po aq Palermos dhe “Djalli” është në rrugë të mbarë në krye falë gabimeve të Lacios, që humb edhe në fushën e Çezenës pasi humbi edhe derbin.

Është Ibrahimoviç, që me ndihmën e Materacit, vendos në derbin e Madoninës: suedezi rrëzohet së pari në zonë nga mbrojtësi i Interit dhe më pas realizon golin me penallti.

Me 10 pikë të marra në katër ndeshje (fitore kundër Fiorentinës, Breshias dhe Bolonjës, barazim në Xhenova me Sampdorian), në javën e gjashtëmbëdhjetë Milani është në plus gjashtë në raport me Juventusin, Napolin e Lacion.

Marko Borrielo i shkakton një pakënaqësi të madhe ish-tifozëve të tij të vjetër: shënon golin që i jep mundësinë Romës të fitojë në “Meaca” në javën e 18-të të Serisë A.

Goli i të riut Straser në Kaljari dhe katër golat e shënuar ndaj Udinezes (që shënon po aq) i japin mundësi Milanit që të mbyllë fazën e parë në krye të renditjes: katër pikë në epërsi në raport me Napolin.
Kampionati rifillon nga fusha e Leçes dhe është barazim, ndonëse Ibra shënon një euro-gol.

Suedezi shënon edhe kundër Çezenës dhe Katanias dhe Milani konsolidon kreun.

Dy barazime me Lacion dhe Xhenoan para katër golave të shënuar në portën e Parmës: ku shënon edhe Antonio Kasano, pas Sedorfit është dopieta e parë e Robinjos, por Napoli duhet mbajtur nën vëmendje, tre pikë, ndërsa Interi mundet nga Zonja e Vjetër.

Fitorja me vuajtje kundër Kievos shërben si antipastë për super-sfidën kundër Napolit: në “Meaca” miqtë janë në disavantazh nga goli i Ibrës dhe më pas pësojnë edhe golat e Boatengut dhe Patos.

Xhenaro Gatuzo shënon rrallë, por goli i tij në Torino kundër Juventusit është shumë i rëndësishëm në luftën për titull: Interi mbetet në pesë, Napoli në tetë kur kanë kaluar njëzet e tetë javë.

Por atëherë vjen kriza që nuk pritej: barazimi i pamenduar kundër Barit (Ibra merr karton të kuq) pasohet nga humbja kundër Palermos.

Interi është në dy dhe Milani kishte frikë se mos humb kreun. Pa Ibrën, kuqezinjtë shpartallojnë kushërinjtë e tyre: 3 0 (dy gola Pato, Kasano me penallti), dhe tjetër shkëputje, me titullin më pranë.

Por kujdes Napolin, që është i suksesshëm. Milani i përgjigjet. Fitorja 2-1 në Firence (Ibra merr sërish karton të kuq) i lë kuqezinjtë plus tre ndaj Napolit.

Duart në titull skuadra e Allegrit i vendos kur fiton kundër Sampdorias dhe Breshias (vendos Robinjo), ndërsa Napoli humb me Udinezen dhe Palermon, kur kanë mbetur edhe katër javë nga fundi, plus tetë ndaj Interit dhe +9 ndaj skuadrës së Maxarrit.

Një gol i shënuar në fillim të ndeshjes nga Flamini thyen Bolonjën në “San Siro”, mbetet vetëm një pikë e cila vjen më 7 maj kundër Romës. Pas 0 0 në “Olimpiko” festa mund të nisë!

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»