Lajme Shqip Wednesday, 25 April 2012 23:16

Bajern Mynih është finalisti tjetër i këtij edicioni të Ligës së Kampioneve, pasi ka arritur të kalojë në gjysmëfinale favoritët e Real Madrid. Ekipi gjerman kishte fituar 2-1 ndeshjen në shtëpinë e vet, por në “Santiago Bernabeu” është mundur me të njëjtin rezultat. Gjithçka është vendosur nga penalltitë ku vendimtare kanë qenë goditjet e gabuara të Kristiano Ronaldo, Kaka e Serxho Ramos. 

Ndeshja ka filluar menjëherë nën ritmin e Real Madrid që vetëm pas 4 minutash ka gjetur golin e avantazhit me anë të Kristiano Ronaldos, i saktë nga pika e bardhë e 11-metërshit pas penalltisë së fituar nga Di Maria. Bajerni provon të reagojë dhe i afrohet shumë golit me Riberi e me Gomez, ku i pari dërgon topin mbi traversë me portë të boshatisur, ndërsa i dyti ndalet me saktësi nga Kazijas.

Po në momentin kur duket se bavarezët mund të shënojnë, vjen goli i dytë, me të njëjtin autor, Kristiano Ronaldon, i cili përfiton nga pasimi i saktë i radhës i Ozil për të dërguar topin në rrjetë. 2-0 dhe është vetëm minuta e 14-të e kësaj sfide.

Tani gjermanët nuk kanë çfarë të humbin më dhe hidhen tërësisht në sulm duke krijuar aksion pas aksioni. Në minutën e 25-të, Pepe gabon duke shtyrë Gomez në zonë dhe për gjyqtarin hungarez Kasai nuk ka dyshime, 11-metërsh në favor të ekipit gjerman. Roben gjuan me saktësi nga pika e bardhe dhe tashmë rezultati është 2-1, ashtu si në sfidën e parë.

Ritmi i ndeshjes nuk bie dhe të dy ekipet provojnë disa herë të shënojnë deri në vërshëllimën përfundimtare të pjesës së parë. Në pjesën e dytë, pritet që lojën ta bëjnë vendasit, por në fakt ndodh e kundërta, pasi është Bajern që kontrollon topin dhe provon të vërë në vështirësi mbrojtjen madrilene, ndërsa skuadra e Murinjos i kthehet armës së preferuar, kundërsulmit, për të tentuar golin e kualifikimit. Por asgjë nuk ndryshon dhe dy ekipet shohin veten të shkojnë drejt kohëve shtesë.

Si zakonisht, në faza të tilla triumfon frika dhe dy skuadrat mundohen që të jenë të kujdesshme, duke mos lënë shumë hapësira prapa. Ndonëse Reali ka një dominim të lehtë në lojë, nuk arrin të çajë mbrojtjen hermetike të skuadrës gjermane e cila nuk lejon më Kristiano Ronaldon të tregohet i rrezikshëm para portës së tyre. Ndaj finalistja e dytë e këtij edicioni të Ligës së Kampioneve vendoset nga penalltitë.

Reali i nis ato si mos më keq, me Kristiano Ronaldo e Kaka që gabojnë gjuajtjet e tyre, të neutralizuara nga Nojer, ndërsa Alaba e Gomez nuk gabojnë nga pika e bardhë. Por Bajerni vë gjithçka në diskutim me gabimet e Kros e Lahm, që ndalen nga Kazijas. Fatmirësisht për ta, është edhe Serxho Ramos që nuk ka qetësinë e duhur dhe dërgon topin shumë lart mbi traversë, ndërsa Bastian Shvajnshtajger transformon me saktësi gjuajtjen e tij duke çuar Bajernin në finalen që luhet në stadiumin e tij në Mynih dhe ku padyshim është favorit. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»