Lajme Shqip Thursday, 22 March 2012 00:41

Real Madrid ka pësuar për të dytën ndeshje radhazi një gol identik nga goditje dënimi, duke marrë dy barazime radhazi 1-1 dhe duke rihapur kampionatin që deri 5 ditë më parë ishte i mbyllur. Nëse një javë më parë ishte Kazorla që i dha barazimin Malagas në minutat shtesë, këtë radhë ishte Markos Sena që barazoi në minutën e 82-të për Vijarealin, në një ndeshje ku u ndëshkua me karton të kuq Murinjo, asistenti i tij Rui Faria dhe lojtarët Serxho Ramos e Ozil. 

Pjesa e parë ka qenë e ekuilibruar, por Reali kishte raste më të pastra për të shënuar. Gjithsesi, edhe këtë radhë gjyqtari ka falur kryesuesit e kampionatit disa herë për ndërhyrjet e tyre të rënda, si dhe nuk ka parë një penallti të dukshme në dëm të Nilmar.

Në pjesën e dytë është Reali që dominon krejtësisht lojën duke regjistruar rast pas rasti e duke mbyllur në zonë Vijarealin që dukej sikur po luante jashtë e jo në shtëpi. Si rrjedhojë, vjen edhe goli i avantazhit për madrilenët falë një gjenialiteti të Ozil dhe saktësisë vrasëse në zonë të Kristiano Ronaldos. Është minuta e 62-të dhe duket se ndeshja ka mbaruar pasi Vijareal dorëzohet plotësisht.

Por një faull i evitueshëm pranë zonës së rreptësisë nga Altintop në minutën e 82-të bën që madrilenët të shohin përsëri fantazmat e të dielës. Në fakt, ata nuk gabohen, pasi Markos Sena ekzekuton saktësisht duke mposhtur Kazijas dhe duke bërë që të shpërthejë nervozizmi i Murinjos. Ky i fundit shan gjyqtarin dhe për këtë arsye ndëshkohet me karton të kuq, ashtu si asistenti i tij Rui Faria i cili ishte larguar nga bankina që në fillimin e pjesës së dytë.

Nervozizmi transferohet edhe në fushë, ku Serxho Ramos merr kartonin e dytë të verdhë dhe largohet nga fusha, ndërsa më pas është Ozil që fillimisht proteston pranë gjyqtarit e më pas shan publikun, duke marrë një karton të kuq mëse të evitueshëm e duke shuar shanset e madrilenëve për të tentuar golin e fitores në minutat e mbetura.

Pas këtij rezultati, Barcelona është vetëm 6 pikë larg dhe duket sikur kampionati është rihapur, duke patur parasysh se ka edhe 10 ndeshje deri në fundin e tij dhe se madrilenët mund të presin ndëshkime afatgjata nga komisionet disiplinore të Federatës Spanjolle për gjestet e lojtarëve dhe stafit teknik të tyre. (LajmeShqip.com)

Rezultatet

Sporting Gijon-Majorka              2-3

Atletiko Madrid-Atletik Bilbao   2-1

Valencia-Real Saragoza               1-2

Real Sociedad-Levante                1-3

Vijareal-Real Madrid                    1-1

Renditja

Real Madrid 72, Barcelona 66, Valencia 47, Levante 44, Malaga 41, Osasuna 40, Atletiko Madrid 39, Espanjol 39, Atletik Bilbao 37, Rajo Vajekano 37, Majorka 36, Getafe 36, Sevilja 33, Real Sociedad 33, Granada 31, Real Betis 30, Vijareal 28, Racing Santander 24, Sporting Gijon 24, Real Saragoza 22.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»