Lajme Shqip Monday, 25 July 2011 16:24

Emri: Alexis Alejandro Sanchez
Pozita: Sulmues
Data e Lindjes: 19.12.1988
Vendi i Lindjes: Tocopilla, Chile
Gjatësia: 170 cm


Biografia: Alexis Alejandro Sanchez, u lind më 19 dhjetor 1988. është futbollist Kilian që tash e tutje luan për Barcelonën. Ai në përgjithësi luan në krahun e djathë, por gjithashtu luan edhe si sulmues anësor, qendërsulmues dhe mesfushor ofansiv.
Sanchez quhet “El Nino Maravilla” nga fansat e futbollit kilian, për shkak të rinisë së tij dhe stilit të të luajturit. 
Lindi në Tocopilla, kurse u bashkua me Cobreloan në moshën 15-vjeçare në vitin 2003, ndërsa skuadrës së parë të saj iu bashkua dy vite më vonë, në 2005. Pas një sezone të suksesshme, Sanchez ishte shitur tek Udinese dhe menjëherë u huazua te Colo-Colo dhe pastaj në River Plat,e para se të kthehet për të luajtur për Udinesen në vitin 2008.

Udinese: Pas një sezone të suksesshme në Argjentinë, në korrik 2008 Sanchez la Amerikën e Jugut për t’u bashkuar zyrtarisht me Udinesen, ku u bë bashkë me kilianin tjetër, Mauricio Isla. Ai e bëri debutimin e tij jozyrtar në një fitore 3-0 ndaj Bassanos dhe u cilësua lojtari i ndeshjes.

Më 14 shtator ka luajtur ndeshjen e tij të parë në Serie A, në një humbje 1-0 kundër Juventusit dhe katër ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij në Evropë kundër Borussia Dortmund, më 19 tetor 2008. Sanchez shënoi golin e tij kundër Lecces në kampionat. Pas këtij qëllimi të parë, ai pati një rënie të vogël, në të cilën mori shumë kritika, kurse kritikat u shuan pas shënimit në minutën ‘90 kundër Bolonjës, që ishte goli i fitores 1-0, dhe ku Sanchez u shpall lojtar i ndeshjes.

Në sezonin tjetër luajti një rol shumë të rëndësishëm për Udinesen, në Kupën e Italisë 2009-10, ku ishte lojtari kyç në eliminimin e Milanit, duke asistuar për Gokhan Inler në golin e fitores.
Në gjysmëfinale, në ndeshjen e dytë, Sanchez u shpall lojtari i ndeshjes, pasi luajti një ndeshje të mirë kundër Romës, duke përfshirë shënimin e golit të parë në Kupën e Italisë, në minutën ’81. Deri në fund të këtij viti, ai shënoi në total pesë gola.

Sezona 2010–11: Pas pjesëmarrjes së tij të rregullt në Kupën e Botës, Sanchez mori një ofertë nga klubi turk i Galatasaray, për një shumë prej 20 milionë eurosh, por menjëherë pronari i klubit, Giampaolo Pozzo, ka thënë se nuk do të shesë, sepse “ai kishte ende për të arritur potencialin e plotë në Udinese”.

Gjatë sezonit Sanchez ka lulëzuar me klubin, me lojëra shumë të shquara në ligë, ku shënoi golin e parë në sezon kundër Barit, në fitoren 2–0. Pas shumë lojërave pa shënuar, ai shënoi gol kundër Lazios në humbjen 3-2. Në fund të janarit, ai shënoi golin e fitores kundër Juventusit, pas një loje të bukur së bashku me mbrojtësin kolumbian, Cristian Zapata.

Më 27 shkurt 2011, për herë të parë në karrierën e tij, Sanchez shënoi katër gola në një ndeshje të vetme, në fitoren e thellë 7-0 ndaj Palermos, në Serie A, në javën e 27-të. Në ndeshjen vijuese kundër Bolonjës, ai shënoi golin e tij të pestë radhazi, dhe së bashku me Antonio Di Natalen kanë bërë dyshen më të suksesshme me 35 gola në total, më tepër se dyshja Diego Maradona-Careca, duke qenë vetëm gashtë gola më pak se dyshja Alessandro del Piero-David Trezeguet, që përfunduan sezonin 2007-08 me 41 gola në Serie A. Më 6 Prill, kiliani u lëndua, duke mbetur jashtë fushave në lojërat e fundit në kampionat. Kur Sanchez u shërua, ai u bë lojtari kyç në fitoren ndaj Lazios 2-1, duke i ndihmuar Di Natales për të shënuar në minutën ‘35.

Kombëtarja: Sanchez bëri paraqitjen e tij të parë për ekipin kombëtar kilian në një fitore 1-0 kundër Zelandës së Re, më 27 prill 2006. Ai hyri në lojë nga banka rezervë, si zëvendësim i Juan Gonzalo Lorcas, duke u bërë lojtari më i ri që ka luajtur për skuadrën kombëtare kiliane me vetëm 17 vjet, katër muaj e 8 ditë. Para Kupës së Botës, në vitin 2006, Kili nisi një turne me lojë miqësore në Evropë, duke luajtur kundër Irlandës, Bregut të Fildishtë dhe Suedisë. Kundër Suedisë ai bëri një paraqitje të mirë, duke e mahnitur Mikael Nilssonin pasi që e goditi topin me gërshërë.

Sanchez luajti me përfaqësuesen kiliane U-20 në Kupën e Botës për U-20, në vitin 2007 në Kanada. Sanchez kishte luajtur katër ndeshje dhe shënoi një gol kundër Republikës Demokratike të Kongos në minutën ’49, në fitoren 3-0 të Kilit. Më 19 korrik 2007, ai erdhi nga stoli në minutën ’76, në humbjen 3-0 kundër Argjentinës në gjysmëfinale. 

Karriera deri sa erdhi në Barcelonë:

Fëmijë:
2003–2004, Cobreloa

Karriera si i rritur:
Vitet – Skuadra – Paraqitje – (Gola)
2005 – 2006, Cobreloa, 42, 12
2006 – 2011, Udinese, 95, 20
2006 – 2007, Colo-Colo (huazim), 32, 3
2007 – 2008, River Plate, 23, 4

Kombëtarja:
2007, Kili U-20, 4, 1
2006, Kili, 40, 14

Pas marrjes së lajmit për kalimin në Barcelonë, Alexis Sanchez, deklaroi: “Sot, në një ditë e madhe, isha i paralajmëruar nga Josep Maria Bartomeu, Gino Pozzo dhe Felicevich, që zyrtarisht më treguan se jam lojtar i Barcelonës. Unë e kam plotësuar një ëndërr. Tani ajo është realitet”. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»