Lajme Shqip Friday, 01 April 2011 11:40

 

Tiranë – Federata e Futbollit të Bosnje Hercegovinës është pezulluar nga të gjitha aktivitetet e FIFA-s dhe UEFA-s për një periudhë të papërcaktuar.

Vendimi është marrë pasi Asambleja e Përgjithshme e Federatës së futbollit të këtij vendi (FFBH/NSBiH) nuk përshtati statusin e saj sipas kërkesave të FIFA-s dhe UEFA-s.

Komitetet ekzekutive të këtyre dy organizmave drejtues të futbollit i kishin lënë afat FFBH/NSBiH deri në datën 31 mars 2011 dhe paraditen e sotme kanë zyrtarizuar pezullimin.

Përfaqësueset dhe klubet e Bosnje Hercegovinës nuk lejohen më të marrin pjesë në kompeticionet ndërkombëtare, duke filluar që nga dita e sotme (1 prill 2011) deri në një njoftim tjetër të FIFA-s.

Prej muajsh flitej se UEFA dhe FIFA mund të përjashtonin Federatën e Futbollit të Bosnjes, si pasojë e mosmiratimit prej saj të statutit të FIFA-s, që si pikë kryesore ka zgjedhjen e një presidenti, që të përfshijë të tri etnitë e popullsisë së saj, myslimanët, kroatët dhe serbët.

Ky pezullim do të thotë shumë për grupin D, ku bën pjesë edhe Shqipëria, pasi tashmë skenari në grupin D ndryshon disi, sepse Bosnja ende nuk ka zhvilluar 50% të takimeve eliminatore dhe të gjitha pikët që skuadrat kanë fituar ndaj saj deri tani, quhen zero.

Deri tani Bosnjes pikë i ka marrë vetëm Franca 3, pas fitores në Sarajevë dhe nga 12 do të zbresë në 9 pikë dhe Shqipëria, që ka arritur barazimin 1-1 në Tiranë dhe kështu nga 8 pikë, zbret në 7. Fitoret e Bosnjes ndaj Luksemburgut dhe Rumanisë nuk ndryshojnë asgjë në renditje. Gjithashtu Shqipëria tashmë do të ketë një rival më pak për renditjen në grup, por edhe një pikë më pak.

Ky skenar ka edhe një veçori tjetër, që i vjen në ndihmë kombëtares shqiptare, pasi Bjellorusisë do t’i hiqen nga kalendari dy ndeshjet me boshnjakët, po ashtu rumunëve do t’i hiqet ndeshja e kthimit në Bukuresht, ashtu si shqiptarëve ajo në Bosnjë-Hercegovinë më 7 qershor.

Në renditje, Bjellorusia ka tashmë 8 pikë, por vetëm 3 ndeshje për të luajtur, Shqipëria 7 pikë dhe 4 takime, ndërsa Rumania 5 pikë dhe po 4 takime. Përderisa takimin me rumunët do ta kemi në Tiranë, ky skenar e ndihmon Shqipërinë për të shkuar me lehtë drejt finaleve të Europianit që do të luhen vitin e ardhshëm.

Megjithatë ka ende dy muaj kohë deri në 7 qershor kur Shqipëria ka në kalendar ndeshjen me Bosnjen dhe deri atëherë FIFA dhe UEFA mund të kenë hequr pezullimin nëse Federata e Bosnjes do të ketë bërë ndryshimet e kërkuara në statut.

********************

Si pasojë e mosadaptimit të rregullores që përputhet me kërkesat minimale të FIFA-s dhe UEFA-s, dy institucionet më të larta të futbollit evropian dhe botëror kanë marrë vendim për të suspenduar Federatën e Futbollit të Bosnjës dhe Hercegovinës nga të gjitha garat ndërkombëtare.

Vendimi erdhi pas kuvendit gjeneral të Federatës Boshnjake të Futbollit, i cili u zhvillua në Sarajevë më 29 mars, e i cili nuk arriti të sigurojë votat e nevojshme për të adaptuar statutin e Federatës.

Vetëm 22 nga 54 delegatët e pranishëm votuan në favor të ndryshimit.

Me këtë vendim, Kombëtarja e Shqipërisë shton gjasat për pjesëmarrje në garat evropiane dhe përforcohet në tabelën e klasifikimit në vendin e dytë.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»