Lajme Shqip Thursday, 06 December 2012 23:23

Europa League ka mbyllur sot fazën në grupe duke vulosur përfundimisht emrat e 32 ekipeve që do të marrin pjesë në fazën e eliminimit direkt. Ashtu siç pritej, në turin tjetër do të ketë një predominim të kampionatit gjerman dhe anglez, të cilët kanë nga katër skuadra që i përfaqësojnë.

Nga Gjermania janë kualifikuar Bajer Leverkusen, Borusia Mynshengladbah, Shtutgart dhe Hanover. Ndërkohë, ekipet angleze të kualifikuara janë Liverpul, Totenhem dhe Njukasëll, ndërsa nga Liga e Kampioneve atyre do t’u shtohet edhe Çelsi.

Janë tre skuadra italiane që kanë kaluar turin, duke filluar nga Napoli, për të vazhduar me Inter e Lacion, të gjitha ekipe që kanë deklaruar hapur se do të synojnë të fitojnë këtë trofe.

Një përfaqësim mëse dinjitoz edhe për Ukrainën që në turin tjetër ka tre skuadrat Dnjepro, Metalist Kharkiv dhe Dinamo Kiev, me këtë të fundit që vjen nga Liga e Kampioneve.

Në një turne që është dominuar shpesh nga ekipet spanjolle në vitet e fundit, në fazën me eliminim direkt këtë radhë kanë kaluar vetëm dy skuadra, kampionët në fuqi të Atletiko Madrid si dhe Levante, ndërsa i ka dhënë lamtumirën turneut finalistja e sezonit të kaluar, Atletik Bilbao. (LajmeShqip.com)

GRUPI A

Udineze-Liverpul                                  0-1

23’ Henderson

Jang Bois-Anzhi Makhashkala              3-1

38’ Zarate, 53’ Kostanzo, 90’ Gonzalez / 45’+2’ Akhmedov

Renditja: Liverpul 10 pikë, Anzhi Makhashkala 10, Jang Bois 10, Udineze 4.

GRUPI B

Hapoel Tel Aviv-Akademika                  2-0

56’ Mare, 80’ Maman

Viktoria Plzen-Atletiko Madrid               1-0

26’ Proçazka

Renditja: Viktoria Plzen 13 pikë, Atletiko Madrid 12, Akademika 5, Hapoel Tel Aviv 4.

GRUPI C

AEL-Olimpik Marsejë                            3-0

41’ Orlando Sa, 79’ Silva, 82’ Zhunior

Fenerbahçe-Borusia Mynshengladbah  0-3

23’ Cigerçi, 28’ (p) Hanke, 79’ De Jong

Renditja: Fenerbahçe 13 pikë, Borusia Mynshengladbah 11, Olimpik Marsejë 5, AEL 4.

GRUPI D

Maritimo-Klub Bryzh                               2-1

18’ Gonçalo Abreu, 87’ Heldon / 85’ (p) Refaelov

Bordo-Njukasëll                                      2-0

29’, 73’ Diabate

Renditja: Bordo 13 pikë, Njukasëll 9, Maritimo 6, Klub Bryzh 4.

GRUPI E

Shtutgart-Molde                                      0-1

45’ Angan

Kopenhagen-Steaua Bukuresht              1-1

87’ Vetokele / 73’ Rusesku

Renditja: Steaua Bukuresht 11 pikë, Shtutgart 8, Kopenhagen 8, Molde 6.

GRUPI F

Dnjepro-AIK                                              4-0

20’ (p) Kaliniç, 39’, 52’ Zozulia, 85’ Kravçenko

Napoli-PSV                                               1-3

18’ Kavani / 30’, 41’, 60’ Matavz

Renditja: Dnjepro 15 pikë, Napoli 9, PSV Eindhoven 7, AIK Solna 4.

GRUPI G

Genk-Bazel                                               0-0

Sporting Lisbonë-Videoton                    e shtyrë

Renditja: Genk 12 pikë, Bazel 9, Videoton 6, Sporting 2.

GRUPI H

Inter-Neftçi                                                 2-2

9’, 54’ Livaja / 52’ Sadikhov, 89’ Kanales

Partizan Beograd-Rubin Kazan                  1-1

53’ Markoviç / 59’ Rondon

Renditja: Rubin Kazan 14 pikë, Inter 11, Neftçi 3, Partizan Beograd 3.

GRUPI I

Atletik Bilbao-Sparta Pragë                         0-0

Olimpik Lion-Ironi Kiriat Shmona                 2-0

15’ Sarr, 58’ Benzia

Renditja: Olimpik Lion 16 pikë, Sparta Pragë 9, Atletik Bilbao 5, Ironi Kiriat Shmona 2.

GRUPI J

Maribor-Lacio                                              1-4

84’ Tavares / 16’ Kozak, 32’ Radu, 38’, 51’ Flokari

Totenhem-Panathinaikos                             3-1

28’ Adebajor, 76’ Dempsi, 82’ Defo / 54’ Zeka

Renditja: Lacio 12 pikë, Totenhem 10, Panathinaikos 5, Maribor 4.

GRUPI K

Bajer Leverkusen-Rosenborg                      1-0

65’ Ridel

Rapid Vjenë- Metalist Kharkiv                       1-0

13’ Alar

Renditja: Bajer Leverkusen 13 pikë, Metalist Kharkiv 13, Rosenborg 6, Rapid Vjenë 3.

GRUPI L

Tuente-Helsingborg                                       1-3

74’ Tadiç / 6’ Gjurgjiç, 22’ Bedoia, 67’ Sorum

Levante-Hanover                                            2-2

49’ Rodriguez, 90’ Iborra / 18’ Stindl, 26’ Ja Konan

Renditja: Hanover 12 pikë, Levante 11, Helsingborg 4, Tuente 4.

Të kualifikuar në turin tjetër të Europa League:

Liverpul, Anzhi Makhashkala, Viktoria Plzen, Atletiko Madrid, Fenerbahçe, Borusia Mynshengladbah, Bordo, Njukasëll, Steaua Bukuresht, Shtutgart, Dnjepro, Napoli, Genk, Bazel, Rubin Kazan, Inter, Olimpik Lion, Sparta Pragë, Lacio, Totenhem, Bajer Leverkusen, Metalist Kharkiv, Hanover, Levante.

Të kualifikuar nga Liga e Kampioneve:

Ajaks, Dinamo Kiev, Olimpiakos, Zenit, Çelsi, BATE, Benfika, Kluj.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»