Lajme Shqip Tuesday, 09 August 2011 20:41

Portali Lajmeshqip.com sjell të dhëna karakteristike për miqësoren ndërmjet gjiganteve botërorë, që do te zhvillohet të mërkurën, me fillim nga ora 20:45, në stadiumin Mercedes Benz Arena, në Stuttgart të Gjermanisë.

Tre herë kampioni i botës, Gjermania, do të takohet me pesë herë kampionin botëror, Brazilin, në një miqësore.

Këto dy skuadra takohen pas gjashtë viteve, ndërkohë që për herë te fundit janë takuar në qershor te vitit 2005, në gjysmëfinalen e Kupës së Konfederatave, kur Brazili e mposhti Gjermaninë me rezultat 3-2, në Nuremberg.

Gjermania nuk e ka mposhtur Brazilin që nga viti 1993, kur e pati mposhtur për herë të fundit në Këln me rezultat 2-1, kurse në 20 takimet ndërmjet këtyre dy kombëtareve, Gjermania ka fituar vetëm 3 herë, 5 herë ka barazuar dhe ka pranuar 12 humbje.

Ndeshja do te zhvillohet në Stuttgart ne stadiumin e saporenovuar, Mercedes-Benz-Arena, i cili ka një kapacitet prej  54.767 ulësesh.

Me një dallim prej dhjetë pikësh në krye të grupit të tyre në kualifikimet e Uefa-Euro 2012, Gjermania e ka siguruar vendin në turneun e vitit të ardhshëm në Poloni dhe Ukrainë, por synon ta mund Brazilin për të rritur besimin.

“Ata janë një nga kombet më të suksesshme të futbollit në botë dhe gëzojnë të gjithë reputacionin e të luajturit futboll shumë tërheqës dhe asnjë ekip tjetër nuk ka ndonjë koleksion të tillë të individëve të shquar në radhët e tij”, tha trajneri gjerman Joachim Low.

Gjermania përfundoi e treta në FIFA World Cup 2010, duke u mundur nga Kampioni i Botës, Spanja, por jo vetëm në botëror është mundur nga kjo kombëtare, pasi edhe në Euro 2008 është mposhtur pikërisht nga kjo kombëtare. Por, menaxheri i ekipit gjerman, Bierhoff, ndjen se tani është koha për Gjermaninë për të treguar veten, duke e mposhtur Brazilin.

“Lojtarët si Bastian Schweinsteiger dhe Philipp Lahm, janë ngopur tashmë me vende të dyta dhe të treta”, tha Bierhoff.

“Tani është koha për të fituar një titull dhe unë shpresoj se brezi i artë i spanjollëve është duke u lodhur”.

Brazili është në kërkim të një epoke të re, pas eliminimit nga Copa America, në çerekfinale, nga  Paraguaji. “Ne do të fillojmë një fazë të re”, tha trajneri Mano Menezes.
“Është një ndeshje miqësore, por është edhe një ndeshje e nivelit të lartë kundër Gjermanisë në Gjermani. Ne jemi një ekip i ri dhe lojtarët tanë tani kanë një turne të rëndësishëm në kurrizin e tyre”, tha ai.

Dy brazilianët që luajnë në Bundesligë, Luiz Gustavo dhe Renato Augusto, kanë qenë të emëruar në skuadër, por Lucas Leiva dhe David Luiz janë lënë jashtë.
Luiz ka të lënduar gjurin e tij të majtë, ndërsa Leiva ka karton të kuq ndaj Paraguait, në Copa America, por Menezes pret gjëra të mëdha nga Gustavo, i cili është thirrur për herë të parë.

“Luiz Gustavo është një i majtë i shpejtë, i cili ka kapacitet për të hapur anën e majtë të fushës,” tha Menezes. “Ai ka pasur disa rezultate të mira në Gjermani në këto tre vitet e fundit”.

Lowe i ka thirrur edhe Ilkay Gundogan nga Borussia Dortmund dhe Marco Reus nga Moenchengladbach. Ndërsa, pjesa tjetër e skuadrës është e mbushur me lojtarë të cilët luajtën në Afrikën e Jugut 2010, duke përfshirë kapitenin Lahm, portierin Manuel Neuer dhe mesfushorin Schweinsteiger.

Gjithashtu, edhe braziliani i lindur në Stuttgart, Cacau, ka qenë i thirrur për t’u përballur me vendlindjen e tij, ndërsa sulmuesi veteran i Lazios, Miroslav Klose, është i vetmi lojtar që është lënë jashtë. (LajmeShqip.com)

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»