Lajme Shqip Friday, 20 May 2011 10:04

Julio Salinas, sulmuesi i FC Barcelona në Wembley, kujton se ai nuk e kishte pritur për të luajtur në finalen e vitit 1991. “Unë nuk po luaja shumë”, shpjegoi ai dhe theksoi rëndësinë e ndeshjes në Kaiserslautern.

Edhe pse ai ishte në dyshim për lojë deri në momentin e fundit, Albert Ferrer ishte një nga 11 lojtarët që u paraqit mbi fushën e Wembleyt, më 20 maj 1991 dhe ai ishte i ngarkuar me: “Njëri i shënon Manicinit, të gjithë në fushë.”

Albert Ferrer ka qenë lojtar i Barcelones në finalen e Wembleyt (1991), kundër Sampdorias. Ai e konsideron finalen 1991 si një gjë të madhe.

Të gjithë kanë shikuar diçka të veçantë. Ne përjetuam shumë emocione në finalëen e Champions Leagues kundër Sampdorias.

Ishte diçka emocionale, kur dëgjoheshin tifozët e Barcelonës duke kënduar këngën e Freddy Mercury dhe Montserrat Caballe, kënga me titullin “BARCELONA”.

Unë kurrë nuk do t’i harroj fjalët që na tha Johan Cruyff, pas asaj finaleje. Ai na thoshte të gjithëve: “Ejani të festojmë”. Ai na jepte zemër të gjithëve. FC Barcelona gjithmonë ka vuajtur, por në fund mundohet që këtë vuajtje ta përfundojë me festë, tha ish-lojtari i Barcelonës, Albert Ferrer.

Ndërsa, trajneri i Përfaqësues Spanjolle, Vicente del Bosque, është duke kërkuar nga Barcelona ta mposhtë Manchester Unitedin në finalen e Champions League.

Përkundër lidhjeve me Real Madridin, Del Bosque shpreson që Barça të kurorëzohet me titullin Kampionët Evropianë.

“Nuk është lehtë ta dish se kush do të fitojë, Manchester apo Barça, por dua që Barcelona të jetë kampioni”.

“Ata kanë shumë lojtarë që na kanë ndihmuar neve të jemi kampionë bote dhe duhet të jemi falënderues.”

“Kundër Manchesterit do të bashkohemi të gjithë. Shpresoj që Barça të fitojë.”

Edhe Ranieri, që këtë vit ka qenë trajneri i Romës, por që rezultatet e dobëta e kanë detyruar atë që të japë dorëheqjen,  e ka vizituar një stërvitje të Barcelonës dhe ka thënë:

“Finalen e Champions Leagues, preferoj që ta fitojë Barcelona. Është një ekip me lojtarë shumë të mirë, dhe me një trajner të madh, siç është Pep Guardiola.

Por, duhet te theksohet se edhe Manchester United ka lojtarë të mëdhenj dhe një trajner që di shumë rreth futbollit.

Unë doja të thoja, se Ferguson në vitet e fundit ka kopjuar disa gjëra tek futbolli italian dhe tani Manchester United nuk është skuadër tipike angleze, siç ka qenë në fillim.

Në finale unë dua që Barcelona të ngre trofeun e Champions Leagues. Për sa i përket kampionatit spanjoll, mund të them se La Ligan e ka fituar më e mira dhe ajo është Barcelona.

Guardiola ka bërë një punë të mirë me Barcelonën, sepse në futbollin e sotëm nuk është e lehtë të fitosh kampionatin tri herë radhazi dhe, sidomos, një kampionat kaq të fortë, siç është ai i Spanjës.

Edhe heroi i Spanjës, Andres Iniesta, e shikon ndeshjen kundër Manchester United, që do të luhet në Wembley më 28 maj, si një finale shumë të bukur, gjithashtu ai është edhe i kënaqur, për shokun e tij të ekipit Busquets, që nuk u dënua nga UEFA.

“Unë jam shumë i kënaqur që UEFA nuk e dënoi Sergion, sepse ai është një lojtar kyç i ekipit, dhe ne kemi shumë nevojë për të.”

Në finale e kemi Manchesterin, i cili është ekip shumë i mirë, me lojtarë të mëdhenj. Atyre iu pëlqen të luajnë futboll të bukur dhe kanë lojtarë të mirë si Scholes dhe Giggs.

Unë kam luajtur shumë ndeshje me Barcelonën, kam shënuar edhe gola të cilët e kanë ndihmuar ekipin tim, por në ndeshjen kundër Manchesterit njerëzit do të shikojnë një lojë shumë të bukur.

Një koment për lojtaret e ardhur, tani në fund? – Po, atëherë vazhdojmë, Mascherano mund të luajë në çdo pozicion dhe mund ta bëjë shumë mirë çdo rol, Adriano është shumë i shkathtë, Afellay ka shpejtësi, ndërsa Villa është një golashënues”.

Lajmet e fundit

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në»»

(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»